FIT GUY #11 - Darnell "The Action Figure" Ferguson

Sep 7, 2016

Darnell Ferguson má 29 rokov a súťaží v kategórii IFBB Pro Physique. Na bodybuildera je nadpriemerne vysoký - 193 cm a má cca 102 kg. Bodybuildingu sa začal venovať okolo svojich dvadsiatich rokov na podnet svojho spolubývajúceho, ktorý ho hecoval aby zmenil svoju stravu a ukázal, čo v sebe má. Aj dovtedy mal vďaka rôznym športom dosť dobrú formu ale strava založená na pizze a fast foodoch jeho forme nepridávala.

Jeho prvou súťažou bolo LA Fit Expo 2014, na ktoré sa pripravoval sám a svoju kategóriu aj vyhral. Postupne sa mu podarilo získať aj Pro kvalifikáciu a začal chodiť po súťažiach pre profesionálov. Na začiatku profi kariéry mu prischla aj prezývka "Action figure", keďže ho na fotkách prirovnávali k postavám hračiek akčných hrdinov.

Jeho hlavnou motiváciou je nechuť prehrávať. Odkedy sa venoval na strednej škole futbalu, vždy neznášal prehry. Bodybuilding a jeho súťaže pre neho teraz predstavujú priestor na sebarealizáciu a možnosť žiť svoj život naplno.

Pri tréningu sa drží pravidla, že najprv musí zvýšiť svoju silu a potom môže tvarovať svoje telo. V prvom mesiaci prípravy cvičí s ťažkými váhami 4 - 6 opakovaní tak, aby vládal dokončiť vždy aj posledné opakovanie. V ďalšom období dáva z každého cviku 8 - 10 opakovaní, čo zabezpečuje jeho svalom požadovaný rast.

Rozdelenie tréningových partií u neho vyzerá nasledovne:
 
Pondelok - chrbát a lýtka
Utorok - hrudník a brucho
Streda - hamstringy
Štvrtok - ramená, brucho a lýtka
Piatok - chrbát a lýtka
Sobota - hrudník a brucho
Nedeľa - nohy
 
Jeho najobľúbenejšími cvikmi sú zhyby (lebo umožňujú precvičiť rôzne časti chrbta), leg press (pretože menej zaťažuje kľby ako drepy) a bench press (keďže si vyžaduje prácu viacerých svalov hornej časti tela spolu s bruchom).
 
 
Darellova strava závisí od toho, či je sezóna alebo mimosezónne obdobie. Počas sezóny dá Darnell denne 6 jedál a má striktný príjem proteínov a sacharidov. Po ťažkých tréningoch, ako je chrbát a nohy preferuje steak z lososa alebo hovädzie mäso. Ostatné jedlá sú tiež založené hlavne na mäse, zelenine a hnedej ryži. Na raňajky jedáva najčastejšie bielka z vajec alebo ovsené vločky.
 
Mimo sezóny je jeho diéta samozrejme voľnejšia a je viac bielej ryže a zemiakov. Raz týždenne si dopraje aj pizzu, prípadne aj iné cheat meals.
 
Okrem jedla svoju stravu dopĺňa pestrou škálou doplnkou, ktorá obsahuje hlavne proteín, kazeín, BCAA aminokyseliny, kreatín a L-karnitín.