Najslávnejšie fotografie športovej histórie #1

Jul 14, 2014

Hovorí sa, že história si pamätá iba víťazov. V prvej časti seriálu o najslávnejších športových momentoch sme vybrali tie naj z blízkej aj vzdialenejšej športovej minulosti.

Peking, 16. august 2008. Michael Phelps porazil na 100 metrov motýlik srbského plavca Milorada Cavica o 0,01 sekundy, čím získal svoje siedme zlato z celkom ôsmych na týchto Olympijských hrách.

25. máj 1965. Ali knokautoval Listona v odvete zápasu o titul majstra sveta v ťažkej váhe hneď v prvom kole. Titul následne udržal až do roku 1967, kedy mu bol odobratý za to, že odmietol narukovať do armády.

Basketbalový kráľ Michael Jordan počas All-Star víkendu v roku 1988. Počas smečiarskej súťaže si zaistil víťazstvo práve týmto smečom, kedy sa odrazil na trojkovej čiare a "doplachtil" až ku košu.

8. október 1956 a jedna z najslávnejších momentiek baseballovej histórie. Nadhadzovač New York Yankees Don Larsen objíma chytača Yogiho Berru po odhádzaní jedinej perfektnej hry v histórii svetovej série.

Tenisový búrlivák John McEnroe porazil Bjorna Borga a vybojoval si svoj prvý titul na Wimbledone, ktorý potom opätovne vyhral aj v rokoch 1983 a 1984.

Tzv. "Biely dom". Štadión Notre Dame klubu Penn State 8. septembra 2007. Na štadióne bolo 110 078 fanúšikov a ako môžete vidieť, takmer všetci v bielom.

Svetová séria v roku 1960. Fanúšikovia Pitsburgh Pirates sledujú zápas zo strechy katedrály v areali fakulty. Pirates získali v tomto roku svoj prvý titul, keď porazili asi najslávnejší klub baseballovej histórie New York Yankees.

14. november 1966, Muhammad Ali knokautoval Clevelanda "big Cat" Williamsav troch kolách, čím obhájil titul majstra sveta v ťažkej váhe. Ná zapas sa priamo v Houstone Astrodome pozeralo 35 460 divákov.

Najrýchlejší muž sveta. Peking 2008 a Usain Bolt oslavujúci svoj triumf na 200 metrovej trati, na ktorej vytvoril aj nový svetový rekord s hodnotou 19,30 sekundy.

Legenda sa lúči. Takto mával fanúšikom na rozlúčku v roku 1999 Wayne Gretzky, keď odohral svoj posledný zápas v kariére.

Majstrovstvá Sveta vo futbale žien, 10. júl 1999. Americká hráčka Brandi Chastain oslavne vyzlieka dres po premenení rozhodujúcej penalty vo finálovom rozstrele.

Lietajúci Bobby Orr, obranca Bostonu Bruins, ktorý rozhodol o zisku Stanleyho pohára v štvrtom zápase série proti St. Louis Blues v roku 1970. Orr získal ocenenie aj pre najužitočnejšieho hráča play-off a pre Bruins to bol prvý Stanley Cup za 29 rokov.

Jeden z najkontroverznejších momentov športovej histórie. Mike Tyson odhryzol počas zápasu Evanderovi Holyfieldovi časť ucha, za čo neskôr dostal pokutu 3 milióny dolárov. Kuriozitou je aj to, že mnoho fanúšikov Holyfielda mu potom posielalo vrecia so sušenými prasacími ušami.

8. apríl 2001. Tiger Woods zahajuje odpalom posledné kolo turnaja Masters, ktorý nakoniec vyhral o dva údery pred Davidom Duvalom. Týmto víťazstvom zakončil Woods tzv. "Tiger Slam", teda štyri po sebe idúce víťazstvá na turnajoch najvyššej kategórie.

ZOH 1980. Nemožné sa stalo skutočnosťou, USA porazili neporaziteľný tím ZSSR a postúpili do boja o zlaté medaily.

Zdroj: Sports Illustrated