Jedlo z konzervy - áno, či nie?

Aug 1, 2016

Asi každý používa jedlo z plechovky - hrach, kukurica, šampiňóny, tuniak či bambusové klíčky. Jednoducho si kúpiš plechovku a odložíš si ju do skrinky a ďalej sa o ňu nestaráš. Má to výhody. Nemusíš ju použiť hneď, ale otvoríš ju až vtedy, keď ju potrebuješ. Jedlo v nej sa nepokazí a s miernym prižmúrením oka chutí rovnako dobre ako jeho čerstvá verzia.

Mnohí si ale myslia, že by sme mali obmedzovať jedlo z plechoviek. Vraj sú tieto potraviny bez vitamínov a obsahujú nezdravé látky.

Jedlo v plechovke je konzervované jedlo. V minulosti sa konzervovanie používalo najmä z toho dôvodu, že ľudia nemali chladničky a ovocie a zelenina neboli také dostupné, ako sú dnes. Okrem toho väčšia ľudí chovala zvieratá doma a po "zabíjačke" potrebovali zakonzervovať mäso a masť na niekoľko mesiacov vopred. Počas vojny slúžili konzervy ako jedlo pre vojakov.

Ako prebieha toto konzervovanie? Jedlo sa očistí, ošúpe, poseká a niekedy aj uvarí. Následne sa uloží do konzervy a utesní tak, aby vnútri neostal prebytočný vzduch. Následne sa konzervy zohrejú vo vriacej vode. Tým sa zabijú všetky baktérie a jedlo sa vďaka tomu nepokazí. Niektoré konzervy tak vydržia pri dobrom skladovaní aj viac ako 5 rokov.

Dôležitá otázka, ktorá napadne väčšinu tých, ktorí pozerajú na to, čo jedia - ako ovplyvní toto konzervovanie nutrienty? Nezničia sa tým dôležité látky?

Pokles a nárast nutrientov v konzervovaných potravinách

Na začiatok treba povedať, že konzervovanie nie je pre nutrienty nič strašné. Tento proces nijako neovplyvní bielkoviny, tuky či sacharidy. Rovnako je na tom väčšina minerálov a vitamíny rozpustné v tukoch (D, E, K, A). Horšie sú na tom vitamíny rozpustné vo vode - vitamín C a vitamín B. Tieto vitamíny sú háklivé na vysoké teploty a oxidáciu. Rovnako ako ich ničí teplo pri konzervácii ich ničí aj teplo pri bežnom varení.

Je známe, že tepelné spracovanie ničí prírodné antioxidanty. Niektoré potraviny ako paradajky či kukurica ale naopak získavajú pri tepelnom spracovaní lepšie antioxidačné vlastnosti.

Celkovo sa teda dá povedať, že konzervovanie nie je také zlé, ako si veľa ľudí myslí. Potraviny síce môžu stratiť niektoré nutrienty, ale väčšinu z nich si zachovajú. Pre tvoje telo je určite lepšie, ak budeš používať čerstvú zeleninu a ovocie. Netreba sa ale báť plechoviek či zaváranín. Potraviny sú stále zdravé a dodajú tvojmu telu takmer všetky potrebné látky. Niektorých nutrientov bude menej, iných naopak viac.

V jednej štúdii dokonca porovnávali 2 skupiny - tých, ktorí dostali 2 konzervy týždenne a tých, ktorí mali až 6 a viac konzerv na týždeň. Druhá skupina vykázala dokonca vyšší príjem esenciálnych nutrientov ako prvá skupina.

Ako pri každej potravine, aj tu platí jednoduché pravidlo - čítaj etikety. Ak je to možné, vyberaj si potraviny, do ktorých sa nepridávalo zbytočne veľa soli či cukru. Časté konzumovanie konzerv s vysokým obsahom týchto látok môže mať za následok zdravotné problémy. Dnes už je na trhu veľa potravín, ktoré sa chvália tým, že sú "bez pridanej soli a cukru". Siahni radšej po nich, telo sa ti poďakuje.

Prenos škodlivých látok z konzervy do tela

Pri výrobe konzervovaných potravín sa využíva chemická látka, nazývaná bisfenol A. Viaceré štúdie poukazujú na to, že sa táto látka dokáže dostať z konzervy do jedla a z jedla do tela. Jedna štúdia skúmala až 78 konzervovaných potravín a viac ako 90% z nich obsahovalo túto látku. Ľudia, ktorí často používajú konzervy môžu mať kvôli tomu zvýšenú hladinu tejto látky v tele. Jej prítomnosť sa dá zistiť z moču.

Je dokázané, že táto látka môže mať za následok problémy so srdcom a u mužov môže znižovať obsah spermií v ejakuláte. Môže tiež spôsobiť problémy s erekciou a oslabiť imunitu. Aj kvôli tomu sa obmedzilo používanie tejto látky v potravinárstve. Od roku 2011 je zakázaný predaj dojčenských fliaš s obsahom bisfenolu.

Ďalší problém nastáva vtedy, keď sa nepodarí pri varení zabiť všetky baktérie. Najmä baktéria Clostridium botulinum vie spôsobiť tvojmu telu vážne problémy. Vyskytuje sa hlavne v konzervách ktoré neboli správne tepelne spracované a obsahujú bielkoviny - teda konzervy s mäsom, paštétami, rybami a strukovinami. Po pritají tejto baktérie do tela nastane otrava jedlom - botulizmus. Príznakom botulizmu je zvracanie, závrate, oslabnutie a časom až ochrnutie od hlavy smerom nadol. Toto ochorenie môže dokonca spôsobiť smrť. Preto nikdy nekonzumuj konzervu alebo zaváraninu, ktorá tečie, je pootvorená či má poškodené viečko.

Záver

Jednoducho zhrnuté - konzervované potraviny nie sú zlé. Určite sú dobrou voľbou, keď nemôžeš siahnuť po čerstvej alternatíve. Snaž sa čítať etikety a vyberaj si konzervy, do ktorých neboli pridané soli a cukry a pamätaj na to, že častá konzumácia konzervovaných potravín môže zvyšovať hladinu bisfenolu v tvojom tele.