Interview s trojbojárom Jánom Michalovom a.k.a. Bestialom

Dec 2, 2014

Ahoj, mohol by si sa na začiatok predstaviť ľuďom, ktorí ťa ešte nepoznajú?

Ahoj, volám sa Ján Michalov a.k.a bestial, pochádzam z Prešova, kde už ale dlhšiu dobu nežijem. Cvičím zhruba 8 rokov. Začal som z rovnakého dôvodu ako každý, kto chodí do posilňovne. Chcel som vyzerať dobre vyzlečený (smiech).

Aké úspechy si dosiahol?

Najväčší úspech boli pre mňa určite majstrovstvá sveta v silovom trojboji v roku 2013, kde som si trhol prvé miesto. Bolo to niečo, čo som si vytýčil viac než rok dopredu pred tou súťažou a na čo som sa poctivo pripravoval a veľa tomu obetoval. Tá príprava bola zároveň jedna z najkrajších vecí, aké som v živote zažil. Predtým som samozrejme niekoľkokrát vyhral republiku a asi aj držím nejaké rekordy, ale to už nejako moc neprežívam. Keď človek drepuje európsky rekord na opakovania, tak ho už tie imaginárne čísla netankujú a skôr chce poraziť reálnych ľudí, ktorých pozná.

Čo ta na tomto športe baví najviac a naopak, čo na ňom neznášaš?

Na trojboji milujem prekonávania samého seba, limitov a možnosť si neuveriteľným spôsobom vybiť agresiu. Čo mi u nás ale vadí je to, že aj keď je nás relatívne málo, tak sa na ničom nevieme dohodnúť, máme milión federácii a aj medzi tými čo tú sú, sú všakovaké opletačky.

Robil si predtým nejaké športy, prípadne počas toho, ako si sa naplno venoval trojboju?

Predtým, ako som začal cvičiť ešte ako krpec som roky robil akrobatický rock and roll (viac ako 5 rokov). Väčšinu mojej trojbojárskej kariéry som robil iné športy len zľahka s výnimkou obdobia, kedy som chodil na športovú školu. Tam som mal do týždňa kľudne aj 15 ďalších tréningov všakovakých kravín, ktoré mi kazili regeneráciu (ale bola to zábava). Posledné roky občas robím bojové športy/systémy (krav maga, MMA , aikido, sebaobrana), čo je pre mňa veľká srdcovka a chcel by som sa tomu niekedy poriadne venovať. Uvidíme, či koleno po operácii povolí.

Čo by si odporučil mladým ľudom, ktorí chcú s trojbojom začať?

Strednú cestu. Príde mi ,že posilky sú plné začiatočníkov, ktorí buď robia úplné hovno, alebo týpkov,  ktorí fetujú predstavy, ako za pol roka naberú 15 kilo čistej hmoty. Robte všetko zhruba dobre a dajte tomu pár rokov. Stačí trénovať na 80% dobre, stravovať sa 80% dobre a regenerovať a suplementovať na 80% dobre. Človek potom popri tom na pohodu stíha iné veci, život mu neuteká a za pár rokov má krásne výsledky, s ktorými sa môže rozhodnúť, čo ďalej.

Majstrovstvá českej a slovenskej republiky GPC 2013, drep 270kg

 

Aká je podľa teba najčastejšia chyba ľudí, ktorí sa snažia zosilnieť?

Missujú opakovania na každom druhom tréningu. Neexistuje jediný dôvod, prečo to robiť. Príde mi, že veľmi málo ľudí, ktorí začínajú, vedia v silovom tréningu nájsť balans. Na jednej strane vidím ľudí, ktorí benčujú bez setupu s lakťami pri ušiach a z 10 opakovaní majú 5 vynútených a na druhej strane novolifterov, ktorí roky drtia len techniku a lineárky majú nastavené tak, že robia 5ky s váhou na 10 opakovaní. Zase - stredná cesta, treba makať na doraz, ale s dobrou technikou a bez zlyhania.

Obľúbený cvik, ktorý ti nepriamo pomáha na trojbojárskych disciplínach?

Keď mám akýkoľvek problém s chrbtom, tak pre mňa robia úplné zázraky cviky na stred tela inteligentne zapasované do lineárky (zechery, variácie planku, plate loaded front squat, zdvihy nôh na bradlách, a mnoho ďalších).  Keď nie, tak to extra neprekombinovávam. Na drepy robím len drepy na low box, ktoré preferujem kvôli tomu, že z nich má človek identické výsledky ako z drepov, ale sú miernejšie na regeneráciu a kolená. A na benč obľubujem benč so stopkami tesne nad hrudníkom. Zlepšuje to benč so stopkou a je to výborný spôsob, ako rozbiť hrudník, keď majú už ramená dosť. Posledný vážnejší asistenčný cvik, ktorý obľubujem je Goodmorning, kde mám rád ťažké váhy (osobák 3 opakovania s 240 kg).

Čo spravíš, keď si všimneš, že nejakú dobu stagnuješ?

Niečo zmením. Ak človek prejde celým tréningovým cyklom a nezlepší sa, tak ho musí zmeniť, bodka. Skúšať to isté a očakávať iné výsledky je definícia šialenstva. Osobne som sa našťastie s vážnejšou stagnáciou nestretol, lebo svoje tréningové cykly upravujem priebežne ako získavam nové znalosti z tréningu. A stagnujem skôr vtedy, keď mám životné priority inde než v lifte. Keď idem naplno, zlepšujem sa vždy.

Porovnávačka so začiatkom cvičenia a aktuálnou formou

Máš nejaké vzory?

Vzory som mal ako mladší, potom som venoval veľa úsilia, aby som ich stretol a teraz nemám žiadne vzory. Niekto je lepší, niekto je horší, ale všetko sú to obyčajní ľudia a až na pár genetických polobohov nevidím dôvod, prečo by som ich nemohol poraziť.

Aké je tvoje obľúbené jedlo a čo naopak nemáš rád?

Z lepších jedál milujem indickú kuchyňu, z tých horších také tie čokoládové lupienky do mlieka (smiech). Z neznámych príčin to dokážem žrať all day everyday a vôbec nič mi nechýba. Z jedál, ktoré nemám rád sú to väčšinou vážne clean jedlá - čistý tvaroh bez príchute, čisté kura bez prílohy atď. Proste také tie typické clean jedlá, ktoré nemá rád fakt nikto na planéte.

Máš nejaké koníčky, niečo, čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Asi milión, robím snáď všetko. Ale hlavný koníček budú asi párty a všetky aktivity s tým spojené ;-).

Bestial po úspešnom pokuse - 315kg deadlift (mŕtvy ťah).

Máš trénera, alebo sa pripravuješ (pripravoval si sa) na súťaže sám? Odkiaľ čerpáš informácie o posilňovaní?

Trénera som nikdy nemal, mám takú povahu, že si do vecí nechám kecať od veľmi málo ľudí a nikdy by som nezniesol, aby by mi nevyšla príprava kvôli niekomu inému. Keď zlyhám kvôli sebe, je to lepšie, na seba sa neviem dlho hnevať (smiech). Posledné roky čerpám informácie výhradne priamo zo štúdií (nie z článkov, ktoré interpretujú štúdie po svojom) a zo skúseností iných športovcov, ktorých osobne poznám. Také tie klasické články už nečítam vôbec, v posledných asi 20-tich, ktoré som  čítal na internete som vždy našiel nejakú faktologicky preukázateľnú kravinu. Nemám čas na to ukladať si do hlavy lži.

Popíš mi, ako vyzerá príprava na súťaž?

Vždy začínam „volume“ fázou, kde idem väčší objem práce (niečo okolo 5x5) na benč + drep alebo box drep. Táto fáza trvá minimálne mesiac. V nej naberiem hrubú silu, ktorú potom môžem peakovať. V peaku začnem znižovať série a opakovania a vytváram novú maximálku. Posledné zhruba 2 týždne prípravy už chodím len jednu pracovnú sériu a to väčšinou systémom „up to RM“ (to znamená nájsť maximálku na daný počet opakovaní). V tejto fáze už raz do týždňa nahradím drep/box drep mŕtvolou. Vzhľadom na moju techniku drepovania mám vždy rozdiel drepu od mŕtvoly rovnaký, či ju cvičím alebo nie, takže mi stačí zaradiť ju až takto neskoro. Posledné 4 dni až týždeň pred súťažou necvičím vôbec a večer pred súťažou sa poriadne precukrujem.

Ako vyzerá tvoj jedálniček? Riešiš stravu, alebo ješ hocičo a hocikoľko?

Stravu riešim len v diétach. Objemy aj silu mám rovnakú či jem clean alebo junk. Jediný rozdiel je v množstve tuku. Takže ak sa cítim, že som tučný, začnem jesť clean, keď sa cítim OK, tak jem viac bordelu.

 

Aký je tvoj názor na zneužívanie zakázaných látok v tomto športe?

Steroidy patria k silovým a vzhľadovým športom rovnako ako patrí lopta k futbalu. To, že má na túto tému verejnosť extrémne deformovanú mienku je už vec druhá.

Mal si počas súťažnej kariéry nejaké zranenia?

Mal som zranené asi kompletne všetko. Ozaj ma nenapadá kĺb, s ktorým by som nemal niekedy problém. Tieto problémy som mal skôr v začiatkoch cvičenia a to z dvoch dôvodov. Prvým je, že som nemal správne aktivované svaly stredu tela a preto som mal problémy so spodným chrbtom. Keď som sa vtedy venoval samoštúdiu, všade písali "cvičte mŕtve ťahy". Ale to, ako sa na ne pripraviť, aby to bolo bezpečné už nie. Ono ani doteraz som ešte nečítal poriadny článok o správnom cvičení stredu tela. Svoj systém na tento problém som čerpal z mnohých zdrojov a niekoľko rokov na sebe testoval, kým som to vychytal.

Tým druhým dôvodom je moja hypermobilita. Mám priveľký rozsah pohybu všetkých kĺbov v tele. Dokonca sa mi v mladosti bežne stávalo, že som si v spánku vykĺbil rameno. Tento problém sa vyriešil až nabratím ďalšej svalovej hmoty, ktorá ma drží pokope. Ironicky ma oveľa menej bolia ramená teraz, keď na série benčujem 150 kg, ako keď som benčoval na série 75 kg (smiech).

Skúška doťahov, 3x340kg

Ako sa snažíš ďalej zraneniam vyhýbať?

Počúvam svoje telo. Ono ak máš dobrú techniku a všetko robíš dobre, tak sa môžeš zraniť len kvôli pretrénovaniu. A to ti telo veľmi jasne povie, keď ho aspoň trochu počúvaš. No a ešte samozrejme už nikdy nehrať frisbee, to je základ (smiech).

Aké máš "maxká" na tlaky, drep a mŕtvy ťah? Equip a raw?

Raw maxká v opasku bez bandáží 280-180-320 (drep - tlak - mŕtvy ťah). V dresoch som nebol už roky, takže equipové maximálky netuším. Ale myslím, že by to nebolo nič extra. Posledne keď som skúšal ťahať v drese, tak som akurát myslel na to, ako mi to drtí vajcia a nezdvihol som ani to, čo raw. Keby som v tom ale cvičil pár mesiacov niečo rozumné by určite vypadlo. Ale vzhľadom na brutálnu dominanciu raw kategórie na súťažiach v posledných rokoch k tomu absolútne nevidím dôvod.

Aké máš dlhodobé ciele? Kde chceš byť o 5, 10 rokov čo sa týka súťaženia? Máš v pláne ešte ďalej súťažiť, alebo si kariéru povesil na klinec?

Moja najbližšia méta je 200 kilový benč. Milujem okrúhle čísla a na toto číslo si robím už dlho chute. Čo sa týka súťaženia, tak nejaké extra ciele nemám. V junioroch sa vyhrávať dalo, ale dávať do seba toľko „doplnkov“,  aby som niečo vyhrával v mužoch jednoducho nie som ochotný. Mám sa na to príliš rád :).

Deadlift 3x300 kg

Deadlift 320 kg Zubr Cup (belt only)