Katka z Bratislavy a jej cesta k súťaženiu (interview)

Sep 27, 2015

Ahoj Katka, mohla by si sa na začiatok predstaviť ľuďom, ktorí ťa ešte nepoznajú?

Ahojte :). Volám sa Katka Križanová. Mám 21 rokov a pochádzam z Bratislavy. Študujem európske štúdiá na Univerzite Komenského a momentálne sa pripravujem na súťaž v kategórii bodyfitness.

Robila si nejaký šport pred tým, ako si začala s fitkom?

Predtým ako som sa začala aktívne venovať posilňovaniu tak som sa venovala 13 rokov plávaniu z toho posledné dva roky som bola v reprezentácii. Ak sa mám priznať tak v období plaveckej kariéry som práve tréningy v posilňovni najviac neznášala (plus beh) :D

Aký je najväčší rozdiel medzi plávaním a posilkou?

Tak rozdielov tam je určite niekoľko, ale tieto športy sa zároveň aj krásne dopĺňajú. Plavci sa vo svojej príprave nezaobídu bez tréningu v posilňovni a človek, ktorý sa aktívne venuje posilňovaniu môže v rámci svojej prípravy využiť aj plávanie, ktoré je veľmi dobré na regeneráciu a zároveň vynikajúci kardio tréning. Najväčší rozdiel - aspoň čo sa mňa týka - je v stravovaní. Pred plaveckými pretekmi, ako aj počas prípravy som nikdy stravu extra neriešila ale teraz v momentálnej príprave ako dobre vieme je strava a diéta nevyhnutná.

Máš trénera, alebo sa pripravuješ sama? Odkiaľ čerpáš informácie o posilňovaní?

Začínala som cvičiť sama ale momentálne mi s prípravou na súťaž veľmi pomáha môj tréner Vladimír Flimel, s ktorým riešim všetko od cvičenia až po stravu. A samozrejme aj môj priateľ, ktorý mi pomáha s tréningami a celkovou prípravou. Informácie čerpám najmä od trénera a ľudí ktorí sa v tejto oblasti pohybujú zopár rokov. A potom samozrejme si niečom pozriem aj na internete - ako napr. na tejto stránke :)

Čo ťa na tom baví najviac?

Najviac ma baví práve ten pocit po dobre odmakanom tréningu. A to, keď človek vidí progres a zmeny tak sa cvičenie stane jeho drogou.

Je niečo, čo na cvičení nemáš rada?

Jediné čo nemám rada je to, keď sa neviem na druhý deň ani z postele postaviť :D.

Aké doplnky v príprave užívaš? Koľko proteínu a aminokyselín minieš denne?

V príprave využívam najmä proteín, ktorý pijem po tréningu a pred spaním, komplexné aminokyseliny ktoré užívam počas celého dňa, glutamín pred a po tréningu a pred spaním a BCAA pred tréningom. V posledných týždňoch prípravy využívam aj spaľovač, l-karnitín a synefrín na lepšie spaľovanie tuku.

Ideš v diéte sacharidové vlny, či iný typ diéty? Ak áno, koľko sacharidov, bielkovín a tukov si držíš v diéte?

Momentálne mam diétu nastavenú dosť prísne, keďže musím schudnúť 10 kíl. Sacharidy striedam podľa pocitu, ale aspoň dvakrát do týždňa idem 0 g a ostatné dni sa držím do 100 g sacharidov.

Ako vyzerá tvoja strava teraz a ako vyzerala keď si začala cvičiť?

Momentálne keď som v príprave jem 6 jedál denne v pravidelných intervaloch. Ide najmä o jedlá ako kuracie a hovädzie mäso, bielkoviny čerpám z cottage cheesu, tvarohu, vaječných bielok a tuniaka. Sacharidy prijímam najmä z ryže, ovsených vločiek, ryžových chlebov. Tukov mám v strave momentálne veľmi málo, ale obvykle ich čerpám z orechov.

Ktorú partiu trénuješ najradšej a ktorú nerada cvičíš?

Všetky partie cvičím rada ale možno najmenej ma baví tréning hrudníka a bicepsu :D Rada cvičím partie ako nohy a chrbát.

3 najobľúbenejšie cviky?

drepy, zhyby, výpady

Robíš v diéte kardio, alebo si vystačíš so silovým tréningom?

Áno, kardio robím pravidelne každé ráno na lačno 45 minút a potom si dávam ešte 20 min HIIT kardio po silovom tréningu.

Čo vidíš ako najväčšiu chybu, ktorú robia začiatočníci vo svojich tréningoch a strave?

Jedna zo základných chýb je podľa mňa to, že ľudia ktorí začínajú cvičiť šetria na trénerovi a následne jednotlivé cviky nevykonávajú správne. Kvôli tomu sa často nedostaví želaný efekt z cvičenia, ale môžu si privodiť aj nepríjemné zranenia. V strave robia začiatočníci chybu napríklad v nepravidelnom stravovaní alebo (hlavne) dievčatá, ktoré chcú schudnúť prestanú jesť aby schudli. Keď človek začne cvičiť, treba začať aj správne JESŤ a NIE nejesť.

Otázka ku tréningu - ako často trénuješ a aký systém využívaš?

Silový tréning cvičím formou splitu 6+1 kde partie rozdeľujem podľa toho, ako veľmi sú momentálne kritické. Ako som už spomínala, do tréningu zaraďujem aj kardio tréning, ktorý vykonávam každý deň a to aj v deň keď mám oddych od silového tréningu.

Ako zvládaš bojovať v diéte so sladkosťami a ostatnými pokušeniami?

Musím sa priznať, že toto zvládam veľmi ťažko, keďže sladkosti milujem, ale vždy sa dá nájsť alternatíva, ktorou sa dá sladkosť nahradiť. Odporúčam napr. proteínové palacinky, proteínový koláčik atď. Keď človek chce vie sa vynájsť ( najmä keď má chuť na sladké :D )

Aké je tvoje obľúbené jedlo a čo naopak nemáš rada?

Jedlo mám rada všetko! Veľmi rada jem :D. A celkom som sa v zdravom a diétnom stravovaní našla aj keď viem, že som ešte len na začiatku ale baví ma to. Samozrejme, milujem aj jedlá ako pizza, hamburger a čokoláda, ale všetko s mierou.

Ako si na tom silovo – si silový typ, alebo nie? Aké máš "maxká" na tlaky, drep a mŕtvy ťah? Prípadne aké váhy používaš v tréningu?

Momentálne, keďže sa blíži súťaž a ja som trošku viac osvalená, tak mám tréningy na zoštíhlenie a vyrysovanie nôh, keďže svalov tam je trošku viac, ako by malo byť. Tréning s vyššími váhami teraz využívam najmä na ramená a chrbát. Ak mám pravdu povedať, maximálne váhy som nepoužívala od zimy. Počas zimy to bol napríklad drep so 60 kg v štyroch sériách po 15 opakovaní, mŕtvy ťah bol s 50 kg v sériách. V príprave na ďalšiu sezónu by som chcela tieto maximá výrazne posunúť.

Máš nejaké vzory?

Aktuálne mojím vzorom v kategórii bodyfitness je Adela Ondrejovičová, ktorá sa zúčastnila Olympie. Chcela by som aspoň z časti dosiahnuť jej postavu.

Máš aj nejaké iné koníčky okrem cvičenia?

Veľa voľného času nemám, keďže okrem toho, že sa pripravujem na súťaž, tak denne študujem a pracujem. Ak mám nejaký voľný čas, tak ho rada trávim najmä s mojim priateľom.

Akých súťaží sa chceš zúčastniť a v akej kategórii?

Na jeseň mám v pláne zúčastniť sa Veľkej ceny Dubnice ktorá sa uskutočni 28.11 v kategórií bodyfitness juniorky. Ďalšie súťaže mám v pláne až na jar 2016.

S akými ambíciami ideš do tejto sezóny?

Dúfam, že sa mi podarí dosiahnuť plánovanú formu, najmä ešte schudnúť a zoštíhliť nohy. Na súťaži by som chcela dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie.

Začala si už prípravu naplno, alebo ešte nie? Ako vyzerá/bude vyzerať tvoja príprava?

V predsúťažnej diéte som už štvrtý týždeň a čaká ma ešte 8 náročnejších. Zatiaľ ide všetko podľa plánu ale keďže to je moja prvá príprava a diéta, nevieme ako bude telo reagovať, takže všetko následne prispôsobíme podľa toho, aká bude aktuálna forma, či budeme sacharidy pridávať alebo naopak uberať.

Ako vyzerá tvoj jedálniček v bežný deň?

Jedálniček v bežný deň mám rozdelený do šiestich jedál každé dve až tri hodiny, čiže krabičky mám so sebou vždy a všade. Ráno začínam omeletou z bielkov, zeleninou a ryžovými chlebíčkami. Druhé jedlo je proteín alebo ovocie (závisí od toho, koľko sacharidov mám v daný deň). Tretie jedlo je kuracie mäso s ryžou a zeleninou. Štvrté jedlo býva tuniak a zelenina. Predposledné jedlo je cottage cheese a zelenina a pred spaním si dávam proteín.

A dlhodobé ciele? Kde chceš byť o 5, 10 rokov čo sa týka formy a súťaženia?

Cvičeniu sa chcem určite venovať aj naďalej. Formu chcem určite stále zlepšovať najmä rozšíriť chrbát. Uvidíme čo čas prinesie. Určite by som sa neskôr chcela zúčastniť aj medzinárodných súťaží a poprípade sa kvalifikovať či už na ME alebo MS. Ale na to musím ešte zamakať.

Čo ťa ženie stále dopredu makať na sebe a byť stále lepšia a lepšia?

Dopredu ma ženie najmä tá zmena, ktorú vidím na svojom tele. Nikdy nie som so sebou spokojná a som k sebe strašne kritická takže ma to ženie stále na sebe viac a viac makať.

Obľúbené motto?

"Musím tím prejsť a je mi jedno, ako ťažké to bude." A.Schwarzenegger

Akú radu by si dala našim čitateľom?

Hlavne to, aby sa nebáli cvičenia a nech sú trpezliví. Výsledky prídu len treba makať a ísť si za svojim cieľom ktorý si stanovíte.