22 faktov, ktoré ste o Tour de France možno nevedeli

Jul 13, 2014
Mesiac júl patrí každoročne vo svete športu najväčšiemu cyklistickému podujatiu sveta, Tour de France. V súčasnosti prebieha jej 101. ročník, na ktorom bojujú aj slovenskí cyklisti Peter Sagan a Peter Velits. My sme si pre vás pripravili niekoľko zaujímavostí, ktoré ste pravdepodobne o tomto najslávnejšom cyklistickom preteku nevedeli.

1. Napriek tomu, že v roku 2013 sa išiel jubilejný 100. ročník Tour de France, preteky sú v skutočnosti staré 110 rokov. Prestávky medzi ročníkmi boli spôsobené dvomi svetovými vojnami.

2. Napriek tomu, že jazdci absolvujú okolo 3200 kilometrov za 21 dní, rozdiel medzi prvým a druhým pretekárom v celkovom poradí sa často meria na sekundy. Osemkrát bol rozdiel medzi víťazom a druhým v poradí menší ako jedna minúta. Najtesnejší rozdiel bol v roku 1989, kedy Greg LeMond porazil Laurenta Fignona len o necelých 8 sekúnd.

3. Každá z 21 etáp je vlastne samostatným pretekom. V celej histórii Tour de France sa len trom jazdcom podarilo vyhrať osem etáp počas jednej Tour. Boli to nasledujúci jazdci: Eddy Merckx - Belgicko, Charles Pélissier - Francúzsko, Freddy Maertens - Belgicko.

4. Najvyššiu priemernú rýchlosť celej Tour dosiahli jazdci v roku 2005 a jej hodnota bola 41,5 km/h, čo predstavuje takmer dvojnásobok najpomalšieho ročníka 1919, kedy priemerná rýchlosť dosiahla 24,1 km/h.

5. Jazdci jedného tímu majú rovnaké dresy. Výnimka sa týka len lídra celkového poradia - žltý dres, lídra bodovacej súťaže - zelený dres, lídra vrchárskej súťaže - biely dres s červenými bodkami a lídra celkového poradia jazdcov do 25 rokov - biely dres.

6. Dres lídra vrchárskej súťaže je biely s červenými bodkami preto, pretože pôvodným sponzorom tohto dresu bola spoločnosť Chocolate Poulain, ktorá predávala čokoládové tyčinky v rovnakom obale.

7. Okrem súťaže o dresy existujú aj dve menšie ocenenia, ktoré spoznáte podľa odlišnej farby štartového čísla jazdca. Najaktívnejší jazdec predchádzajúceho dňa nesie na svojom drese štartové číslo vytlačené bielou na červenom podklade. Tím jazdcov, ktorého traja najrýchlejší jazdci majú najnižší čas zo všetkých tímov nesie čísla vytlačené čiernou na žltom podklade.

8. Preteky Tour de France vznikli za účelom propagácie francúzskych novín L´Auto-Velo. Stránky týchto novín boli žlté, preto aj dres lídra celkového poradia má žltú farbu. Predtým však používali na odlíšenie lídra zelené rukávy, ktoré sa však ťažko rozlišovali a preto sa žltý dres stal dnes už neoddeliteľnou súčasťou cyklistiky.

9. Jazdci na Tour de France majú nepísanú dohodu, podľa ktorej sa počas rýchlych prestávok na močenie udržujú rozostupy a jazdci sa nesnažia získať jeden na druhého nejaké cenné sekundy.

10. V prvých ročníkoch Tour boli prevodové stupne zakázané. Preto cyklisti jazdili buď na jednom prevode alebo si prevod mohli zmeniť tak, že zosadli z bicykla a reťaz prehodili ručne na iný prevod na zadnom kolese.

11. Rekordy a časy z rokov, v ktorých dominoval Lance Armstrong boli vymazané. Preto sa v oficiálnych výsledkoch z rokov 1999 až 2005 neuvádzajú víťazi ani celkové časy pretekárov.

12. Keďže Tour de France je dobrou príležitosťou na zviditeľnenie, našli sa aj skupiny, ktoré tento pretek chceli prerušiť. Napríklad v roku 1982, štrajkujúci oceliari prerušili tímovú časovku a v roku 1990 sa farmári pokúsili zablokovať jednu z etáp preteku.

13. Počas Tour zahynuli zatiaľ štyria pretekári. Traja v dôsledku havárie alebo pádu počas preteku a štvrtý, francúzsky cyklista Adolphe Heliére sa utopil počas dňa voľna medzi etapami.

14. Od roku 1975 sa Tour de France končí na slávnom Champs Élysées v Paríži.

15. Jednotlivé etapy nezvyknú štartovať z miesta, kde predchádzajúci deň končili. Jazdci sa na štart ďalšej etapy často presúvajú autobusmi, loďami, či dokonca lietadlami.

16. V roku 1950 si veľa jazdcov urobili pauzu na osvieženie kvôli extrémnym horúčavám tak, že sa šli okúpať do mora.

17. Zdravie a športová životospráva neboli súčasťou prvých ročníkov Tour. Mnoho jazdcov fajčilo a namiesto energetických nápojov jazdci často zdieľali fľašu vína.

18. Tour má samozrejme svojich zanietených fanúšikov. Z nich možno určite vybrať Dietera "Didi" Senfta, ktorý sa oblieka do červeno-čierneho kosytýmu čerta a vidlami povzbudzuje a poháňa jazdcov do najhorších kopcov. Senft je čertom Tour od roku 1993 a preteky vynechal len v roku 2012 kvôli zdravotným problémom.

19. Pred štartom pretekárom prejde traťou každej etapy najprv "karavána Tour de France", ktorá pozostáva asi z 250 vozidiel tímov, reklamných sponzorov či tanečníkov s hudbou.

20. Tour je individuálnym pretekom, no povinnosťou členov tímu je makať na úspech lídra tímu. Preto mu ostatní členovia tímu pomáhajú čo najviac šetriť energiu, nosia mu vodu, či v prípade potreby mu dajú aj vlastný bicykel.

21. V prvých ročníkoch boli jazdci aj svojimi mechanikmi. Robili si sami opravy a dokonca nosili na sebe zavesené aj rezervné galusky.

22. Peter Sagan je jediným jazdcom v histórii Tour, ktorému sa podarili skončiť na prvých šiestich etapách ročníka Tour najhoršie na piatom mieste.