5 vecí, ktoré by sme sa mali naučiť od Arnolda o budovaní svalov #2

Jun 19, 2014

 

3. Vizualizujte si výkon

 

Arnold často využíval techniku nazývanú vizualizácia. Predstavoval si, ako chcel, aby jeho svaly vyzerali. Sústredil sa na to počas celej sérii, pri každom opakovaní.

Arnold raz povedal: "V hlave vidím svoje bicepsy ako extrémne veľké hory. Predstavujem si, že dvíham neskutočné váhy s týmito nadľudsky veľkými svalmi."

Výskumy ukazujú, že vizualizácia môže mať pozitívny prínos v tréningu. Jedna nedávna štúdia dokázala, že ľudia dokážu zvýšiť schopnosť dosiahnuť maximálnu kontrakciu svalov pri cvičení len tým, že si počas pauzy vizualizujú v hlave pocit z tohto pohybu. Dokonca dokázali zvýšiť počet vykonaných opakovaní oproti tým, ktorí si tento obraz v hlave nevizualizovali. Z toho vyplýva, že vďaka vizualizácii dokážete zlepšiť kvalitu a kvantitu vášho výkonu.

 

4. Pózujte

 

Zapnite si videá z Arnoldových tréningov a uvidíte, ako pred zrkadlom pózuje. Arnold pózoval medzi sériami, po tréningu a aj počas dní voľna. Pózoval osamote, ale aj s kamarátmi v Gold's  Gym Venice, napr. s Francom Columbom, Davom Draperom alebo Frankom Zaneom. Dokonca vo filme Pumping Iron pózoval s Francom ešte aj v sprche. V skratke - venoval veľa hodín pózovaniu. Odpózoval každý sval, z každého uhla a niekedy až do vyčerpania.

Pre tých, ktorí to nikdy neskúšali - pózovanie je veľmi náročné. Celé telo musí byť napnuté a pózy musíte držať niekoľko sekúnd. Pózovanie by sa dokonca dalo prirovnať k serióznemu cvičeniu.

Arnold pózoval hlavne kvôli tomu, aby sa zdokonaľoval v jeho prezentačných schopnostiach. Na súťaži je extrémne dôležité správne pózovanie.  AK ste najlepší, musíte to aj ukázať. Rozhodca posudzuje len to, čo vidí a čo mu kulturista pri pózovaní odprezentuje.

Arnold nebral ale pózovanie len ako niečo, vďaka čomu sa vedel lepšie ukázať na pódiu. Veril tiež tomu, že vďaka pózovaniu sú jeho svaly rozvinutejšie a tvrdšie. Tvrdil dokonca, že mu to pomohlo zlepšiť aj silové výkony!

Hovoril o pózovaní ako o tréningu bez záťaže a spomínal to, že dokonca ruskí vedci využívali túto techniku na zvýšenie sily svalov a spojivového tkaniva.

Aj keď počet štúdií na túto tému je mizivý, predpokladané a empirické dôkazy naznačujú, že pózovanie v skutočnosti pozitívne ovplyvňuje silu a rozvoj svalov. Asi najväčší prínos pózingu je v tom, že dokáže zlepšiť nervovosvalovú kontrolu. Pomáha rozvíjať spojenie medzi svalom a vašou mysľou.

Dôsledným nácvikom pózovania zlepšíte schopnosť maximálne stlačiť sval a tiež zvýšiť silu. Okrem toho môžete zvýšiť schopnosť zamerať sa na daný sval pri tréningu a vďaka tomu sa môžu vaše svaly viac rozvíjať a rásť.

Ak si myslíte, že pózing je len pre kulturistov a násťročných adolescentov, zamyslite sa nad tým znova. Nemusíte stráviť hodiny pred zrkadlom nácvikom pózovania. Stačí 5 až 10 minút doma a už taký krátky nácvik vám môže priniesť väčšie prírastky.

 

5. Tréningy musia byť ťažké

 

Arnold neveril tomu, že by kulturisti mali trénovať ako vzpierači. Myslel si, že kulturisti by mali využívať viacero techník a kombinovať ich. Hovorieval, že základom bodybuildingu je rozvíjanie svalovej hmoty dvíhaním ťažkých váh.

Ako to teda Arnold robieval? Väčšinu času mával tréningy s vysokým objemom práce, so stredným až vysokým počtom opakovaní s ľahšími váhami. Takto cvičil asi 4 dni v týždni. A potom asi 2 dni v týždni prepol na tréning s vysokými váhami, kde sa snažil stále zvyšovať záťaž.

Väčšina Arnoldových fanúšikov to nevie, ale v roku 1964 a 1965 vyhral dve vzpieračské súťaže a rovnako aj dve súťaže v silovom trojboji v roku 1966 a 1968. Na clean&press zvládol 120kg, na snatch 110kg, clean&jerk 135kg, na drep 215kg, na tlaky na lavičke 200kg a na mŕtvy ťah až 308kg! A pritom sa ako kulturista nezameriaval na maximálny rozvoj sily.

 

Záver

 

Nenájdete veľa ľudí na svete, ktorí by dosiahli také úspechy ako Arnold. Úspešní ľudia majú väčšinou sklon k tomu, aby našli najlepšie metódy, ktoré prinášajú výsledky. Ak niečo fungovalo, Arnold to zaradil to do svojho tréningového arzenálu. Práve preto bol on a jeho priatelia z posilňovne popredu oproti ostatným tej doby. Skúšali nové metódy systémom pokus-omyl a čo fungovalo, to robili ďalej.

Takže poriadne makajte, dbajte na základy a nevyhýbajte sa pumpovaniu svalov. Objavte spôsob, ako môžete maximálne precvičiť svaly a vizualizujte si úspech. Učte sa od Arnolda a sledujte, ako vaše svaly rastú!