Najčastejšie mýty o cvikoch #7

Jun 29, 2014

DREP

 

"Kolená by nemali byť za hranicou prstov na nohe"

 

Jednoducho si vieme vysvetliť, prečo je toto pravidlo nesprávne. Zámerom pri formulovaní tohto pravidla mohlo byť to, že by ste mali chrániť kolená od toho, aby ste ich extrémne preťažovali. S tým sa dá koncepčne súhlasiť. Problém je ten, že toto pravidlo nerieši preťažovanie kolien v praxi.

 

Príklad na vyvrátenie tohto mýtu: Predstavte si, že máme dvoch ľudí, obaja majú 180cm, 75kg, rovnakú dĺžku nôh a aj kolená majú v rovnakej výške. Inak povedané, keď drepujú, majú v spodnej fáze drepu rovnaký uhol medzi stehnom a lýtkom. Ale čo sa stane, ak jeden z nich má topánky veľkosti 11 a druhý 9? Ten s tými 11tkami môže mať kolená 2cm pred prstami a ten s 9tkami môže mať kolená 2cm za prstami.

 

Podľa tohto pravidla teda jeden drepuje správne a druhý nie. A pritom je jasné, že obaja majú rovnakú záťaž na kolená a v podstate poloha nôh a uhly medzi stehnami a lýtkami sú rovnaké. Takže ako je to s tým pravidlom...??

Ak trváte na tom, že vaše kolená musia ostať za prstami, kúpte si takéto topánky.

 

Ide tu teda o to, že sa chceme vyhnúť nadmernému posunu predkolenia smerom dopredu. Táto chyba je problém nesprávnej mechaniky pohybu pri drepe a nie toho, že "kolená sú vpredu pred prstami". Dĺžka páky a polohy týchto pák sa medzi jednotlivcami veľmi líšia. Iný pákový pomer má človek vysoký 160cm a človek, ktorý ma 200cm. A z toho celého teda vyplýva, že pravidlo "kolená za prstami" sa nedá použiť všeobecné pravidlo pre každého.