6 rád, ako bezpečne behať po cestách

Apr 2, 2014

V tomto článku sa zameriavame na bezpečnosť bežcov na cestách. Možno sa to javí ako nudná téma ale podľa mňa nikomu neuškodí osvojiť si zopár zásad, vďaka ktorým bude chrániť zdravie a život seba aj iných.

1. Rátajte s tým, že vás autá nevidia

Určite sa nespoliehajte na to, že vás každý vidí. Pre vlastnú bezpečnosť radšej predpokladajte, že vás nevidno a preto sa musíte urobiť viditeľnými. Z toho dôvodu, ak beháte po tme, treba mať na sebe nejaké reflexné prvky, ktoré vás zviditeľnia. Ak bežíte po krajnici cesty, bežte tak, aby vám išli autá oproti. Vďaka tomu budete môcť lepšie reagovať na blížiace sa autá a vodiči vás tiež lepšie uvidia. Rovnako buďte vždy pre istotu pripravení odskočiť mimo cesty. Nikdy neviete čo za blázna sa rúti po ceste.

2. Dajte o sebe vedieť

Vždy pre istotu niekomu doma dajte vedieť, kam alebo ktorým smerom máte namierené. Rovnako je dobré zmieniť sa ako ďaleko alebo dlho plánujete bežať. Verte, že týchto pár viet môže veľmi uľahčiť vaše hľadanie ak by sa vám nebodaj niečo stalo.

3. Vyberte si z uší slúchatká

Áno, aj keď veľa bežcov beháva s hudbou v ušiach, pri behu po ceste musí byť bezpečnosť prednejšia. Potrebujete počuť každé blížiace sa vozidlo, pretože aj zľaknutie z okoloidúceho auta môže skončiť nepekným zranením.

4. Vnímajte počasie ako aj krajinu

Dbajte na to, že ak bežíte v daždivom počasí alebo hmle, vodiči majú zníženú viditeľnosť. Rovnako aj napríklad pri stúpaní do kopca môžu byť šoféri zrazu osvetlení slnkom, čo im môže robiť problémy s vašou viditeľnosťou.

5. Pozor na skoré ranné a neskoré večerné hodiny

Ak patríte medzi bežcov, ktorí behávajú skoro ráno alebo neskoro večer, berte do úvahy, že mnoho ľudí za volantom o takom čase ešte/už poriadne nevníma svet okolo seba lebo ešte nie sú úplne prebraní alebo sú už úplne unavení.

6. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky

Ak aj beháte po chodníku, vždy radšej pred prechodom spomaľte a uistite sa, že nič nejde alebo že vás daný vodič púšťa. Bude to takto pre vás aj pre vodičov určite jednoduchšie. Ak beháte po krajnici, zídu sa aj signalizačné gestá o zmene smeru, ktoré používajú najmä cyklisti.