Ako správne doplniť živiny po behu

Apr 17, 2014

Počas tréningu vyčerpáme vždy veľa energie a tekutín. Tieto zásoby treba správne doplniť hlavne preto, aby sme umožnili svalom čo najlepšiu a najrýchlejšiu regeneráciu. Poďme si teda prejsť správny postup, vďaka ktorému naše telo dostane čo potrebuje. 

TEKUTINY

Tekutiny hrajú v tomto štádiu hlavnú rolu. Počas prvých 30tich minút po dobehnutí by sme mali vypiť 0,3 - 0,5 litra vody, čím zabránime dehydratácii. Dehydratácia spôsobuje spomalenie regenerácie nášho svalstva a tiež obmedzuje naše schopnosti pri vykonávaní inak úplne bežných úkonov, ako sú napríklad šoférovanie, sústredenie a iné. 

Okrem vody môžete vyskúšať aj niektoré z množstva špeciálnych nápojov určených na zlepšenie regenerácie. Tieto nápoje sú oohatené o minerály a iné živiny. Ak však nie ste vrcholový, či profesionálny športovec, čistá voda vám poslúži rovnako dobre.

STRAVA

Dôležité pravidlo: Do dvoch hodín po tréningu sa treba najesť. Vďaka tomu sa naše telo môže zregenerovať bez negatívnych vplyvov spôsobených poklesom hladiny glykogénu v krvi.

Ešte lepšou alternatívou pre niekoho, kto nestíha poriadne jedlo je, keď prijmeme do 30 minút po tréningu nejaké malé jedlo, obsahujúce veľké množstvo sacharidov a stredné množstvo bielkovín a neskôr si dáme väčšie hlavné jedlo. Takýmto ideálnym malým "snackom" je napríklad ovocie, nízkotučný jogurt alebo ovocný džús.

Spolu s jedlom je stále dôležité aj piť bezohľadu na to, či pijete pred, počas alebo po jedle. 

NIkdy ale naozaj nikdy by ste nemali vynechávať jedlo po tréningu. Je to kontraproduktívne, keďže to necháva vaše telo bez potrebných živín a neumožňuje mu to potrebnú regeneráciu dôležitú pre ďalší výkon.

To, že treba po tréningu jesť zase neznamená, že môžeme jesť čokoľvek. Spravidla platí, že po dobehnutí by sme počas prvých dvoch hodín mali prijať 1 - 2 gramy sacharidov na 1 kilogram telesnej hmotnosti. To pre väčšinu z nás znamená asi 65 - 180 gramov sacharidov.