Ako vybrať správnu bežeckú obuv?

Mar 27, 2014

Ak sme sa rozhodli, že sa budeme venovať behu pravidelnejšie, určite by sme si mali obstarať správne tenisky. Tu je niekoľko tipov, ktorými sa pri výbere riadim ja sám. Ešte predtým ako sa k nim dostaneme, treba si urovnať jednu vec. Kvalitné tenisky nemusia stáť 180 eur, no nebudú stáť ani 30. Dobré tenisky sú pre náš beh základ a preto je dobré do nich správne investovať. Nebojte sa, nebude to krátkodobá investícia. Ja behám štyrikrát do týždňa a tenisky mi pokojne vydržia niekoľko rokov.

Typ tenisky

Najprv si musíme vybrať tenisku, ktorá bude zodpovedať našim nárokom na ňu. Tým myslím to, že keď sa chceme ako začiatočníci venovať behu, hľadáme tenisku, ktorá je určená na tréning, teda má hrubšiu podrážku a lepšie vystuženú oblasť päty. Vďaka tomu budú naše tréningové tenisky lepšie tlmiť dopady našich nôh na zem a tým šetriť naše kĺby. Na druhej strane, pretekárske tenisky sú oveľa ľahšie, no majú tenšiu podrážku a menej vystuženú časť päty. Horšie teda tlmia nárazy a sú menej šetrné k našim kĺbom. Ak by sme však chceli pretekať, treba vyberať tieto tenisky, lebo určite oceníme každý gram, o ktorý sú tieto tenisky ľahšie oproti tým tréningovým.

Terén, v ktorom beháme 

Samozrejme, musíme vyberať aj podľa terénu, v ktorom budeme najčastejšie behať. Ak vieme, že budeme behávať na dráhe, po uliciach alebo po hrádzi, nepotrebujeme určite tenisky s veľmi členitým dezénom, ktoré sú určené do lesa. Ak však chceme chodiť behať do hôr, určite by sme si mali vybrať obuv s členitým dezénom. Tá nám pomôže lepšie zvládnuť terén, držať rovnováhu a aspoň z časti predísť pošmyknutiu.

Mäkká či tvrdá teniska?

Toto je podľa mňa veľmi dôležitý bod, ktorému treba venovať obzvlášť dôležitú pozornosť. Vždy si pri výbere tenisiek obe chytím do rúk a snažím sa ich poohýbať, aby som zistil, či nie sú veľmi mäkké alebo tvrdé. V teniske nesmie noha plávať (aby sme si na každom kroku nevytkli členok), no na druhej strane, teniska musí nohe dovoliť pri behu prirodzene sa hýbať. 

Ak sa na to chcete pozrieť ešte z odbornejšieho hľadiska, tak výber tenisky spojíme aj s tým, ako vaša noha na zem dopadá. V rámci došľapu poznáme tri druhy bežcov.

  1. Noha nám prepadáva pri došľape dovnútra - pronácia (nohy do X)
  2. Noha nám smeruje pri došľape von - supinácia (nohy do O)
  3. Noha dopadá neutrálne, teda bez vykrivenia

Na to aby sme zistili, do ktorej skupiny patríme sa budeme musieť prejsť/prebehnút pred ďalším človekom, ktorý nám povie ako v skutočnosti kráčame či bežíme. Môžete to vyskúšať zistiť aj sami tak, že sa prejdete/prebehnete oproti zrkadlu. Tu sa však ľudia snažia väčšinou behať čo najsprávnejšie, aj keď tak v skutočnosti nebežia. 

Čo je však dôležité, ak patríme do bodu 1 alebo 2, vyberáme si pevnejšiu obuv, ktorá bude brániť nadmernej rotácii a pohybu našej nohy. Ak máme neutrálny došľap, môžeme si vybrať aj mäkšiu tenisku. Určite by sme sa mali vyhnúť naprimerane mäkkej obuvy, ktorá vôbec nedrží našu nohu.

Veľkosť

Ako poslednú vec, no nie najmenej dôležitú, si vyberieme správnu veľkosť. Niektorí bežci obľubujú o pol čísla menšie či väčšie tenisky. Ja vždy kupujem tenisky presne na nohu. Pamätajte však, že noha sa pri behu, rovnako ako pri chôdzi, trochu zväčší. Preto určite nekupujte primalé tenisky.