Aký má byť pitný režim, aby váš tréning bol čo najefektívnejší?

Jul 5, 2014

Dopĺňanie tekutín a dodržiavanie pitného režimu je základnou úlohou vlastne každého človeka, bez ohľadu na to, či behá alebo nie. U športovcov s pravidelnou fyzickou námahou je automatická aj vyššia spotreba tekutín, ktorej dopĺňaniu treba venovať väčšiu pozornosť.

To, či správne dodržiavame pitný režim a či je naše telo správne hydratované si veľmi ľahko overíme podľa farby moču. Ak je príliš tmavý, znamená to, že naše telo nie je dostatočne hydratované. Nedostatok tekutín má za následok nedostatočnú tvorbu moču a pocity smädu. Tie su však už znakom dehydratácie. Preto by náš pitný režim mal byť súvislý a dodržiavaný počas celého dňa. To, že naše telo má dostatok tekutín a je primerane hydratované sprevádza priezračná farba nášho moču.

 

Od čoho závisí množstvo stratených tekutín počas výkonu?

Toto množstvo závisí od mnohých faktorov, ako je trénovanosť športovca, intenzita a dĺžka výkonu, nadmorská výška alebo aj teplota a vlhkosť vonkajšieho prostredia.

Pri aktívnej pohybovej činnosti sa v našom tele vytvára až dvadsaťkrát viac tepla než pri "bežnej telesnej prevádzke". Toto telo sa z pracujúcich svalov uvoľňuje krvou do okrajových častí tela, kde sa vo forme potu uvoľnuje do vonkajšieho prostredia. Práve potenie nám touto svojou funkciou pomáha v tom, že sa naše telo neprehrieva a mi môžeme ďalej pokračovať vo svojom výkone.

Potením však naše telo neprichádza len o zásoby vody, ale aj o veľmi dôležité ionty - minerály, ako sodík, draslík alebo chloridy. Miera nášho potenia závisí od intenzity a dĺžky trvania fyzickej záťaže no rovnako aj od iných individuálnych vlastností, od ktorých miera potenia jednotlivcov závisí.

Dlhodobá intenzívna záťaž vedie k vysokým stratám tekutín. Napríklad maratónci dokážu počas preteku vypotiť až 6 litrov vody. Ak sa pri takejto strate tekutiny nedopĺňajú, môže to viesť k spomaleniu toku krvi a k rýchlejšiemu nárastu únavy. V najhoršom prípade môže pri veľkej strate tekutín a ich nedoplnení nastať až obmedzenie či narušenie funkčnosti obličiek.

 

Aký správny nápoj teda zvoliť?

Výkon športovce ide ruka v ruke aj s jeho stravou a tekutinami, ktoré príjma. Od prijímaných tekutín očakávame, že nám pomôžu doplniť zásaoby vody, minerálov a sacharidov. Súčasne však potrebujeme aby bol tento nápoj rýchlo stráviteľný a náš organizmus mohol poskytnuté látky, čo najskôr začať využívať.

Ukazovateľ, ktorý ovplyvňuje rýchlosť trávenia nápojov je percento sacharidov, ktoré obsahujú. Nápoje, u ktorých tento pomer presahuje 10% sú už na trávenie ťažké a nie vhodné na dopĺňanie tekutín.

Voľba vhodného nápoja závisí aj od dĺžky a intenzity vykonávanej aktivity. Ak máme kratší, no intenzívnejší tréning, straty cukrov nebudú až také výrazné a stratu tekutín ľahko pokryjeme aj vodou.

Pri tréningu, ktorý bude prekračovať jednu hodinu je lepšie voliť nápoj, ktorý bude obsahovať pomer sacharidov v rozmedzí 5 - 8%.

 

Čo po tréningu?

Po tréningu potrebujeme okrem sacharidov doplniť aj minerály, ktoré naše telo vylúčilo počas výkonu. Preto sú po tréningu ideálne nápoje s vyšším obsahom draslíka, sodíka a chloridov.

 

Aby sme si to zhrnuli, tu je stručný prehľad nápojov, ktoré sú pre bežcov vhodné a ktoré až také vhodné nie sú :)

Vhodné nápoje: voda, iontové nápoje, riedené ovocné šťavy

Nevhodné nápoje: alkohol, káva a sladené malinovky