Aplikácie na meranie športového výkonu #1

May 22, 2014
Či už patríte medzi amatérskych alebo pokročilých športovcov, určite oceníte možnosť merania svojich tréningov a dosahovaných výkonov. Vrcholoví a profesionálni bežci a iní športovci tradične používaju špeciálne merače výkonu – šport testery.  Pre nás, ostatných športovcov, existuje dnes už našťastie veľa mobilných aplikácií alebo tzv. sports trackerov, ktoré disponujú rozmanitými funkciami, ktorými dopĺňajú svoje základné jadro.
 
Väčšina je zadarmo (niektoré poskytujú bonusový obsah za poplatok) a disponujú toľkými funkciami, že niekedy môže byť problém si z nich vybrať. Preto si v niekoľkých článkoch porovnáme tie najznámejšie aplikácie na meranie parametrov tréningu a výkonu a priblížime si ich funkcie a vlastnosti.
 
SportsTracker
 
Toto bola prvá aplikácia na meranie parametrov športového výkonu, ktorú som ja osobne vyskúšal. Je jednoduchá na ovládanie a prehľadná, teda ak chcete začať merať svoj tréning behom troch ťuknutí, toto je dobrá voľba.
 
Na začiatku si stačí vytvoriť konto alebo sa prihlásiť cez Facebook a nastaviť svoje telesné parametre ako výška, váha, vek a pohlavie. Potom už môžete vyraziť. 
 
Náročnejší úžívatelia si prídu na svoje tiež. Aplikácia ponúka na výber z mnoha športových aktivít, ktorých meranie umožňuje. Okrem tradičného behu, cyklistiky či korčuľovania, poskytuje aj meranie výkonu pri golfe, veslovaní alebo zjazdovom lyžovaní.
 
Pri samotnom meraní výkonu poskytuje aplikácia údaje o čase výkonu, absolvovanej vzdialenosti, priemernej rýchlosti, aktuálnej rýchlosti a mnohých iných. Toto sú ale tie hlavné, ktoré vás budú aj pri hodnotení výkonu hlavne zaujímať. Aplikácia vám rovnako ukáže medzičasy na 0,5; 1; 2; 5 a 10 kilometrov či absolvované prevýšenie.
 
 
Ak by ste chceli priamo merať aj svoj tep počas výkonu, môžete si kúpiť aj merač rovnakej značky a spárovať ho s vaším mobilom. Potom si v aplikácii môžete nastaviť aj hlasové upozornenia na prekročenie vami nastavených hraníc tepovej frekvencie. Tým vám SportsTracker umožní udržiavať svoj tréning (v tomto prípade beh) v požadovanom tempe.
 
Na záver vám aplikácia poskytne akýsi potréningový súhrn všetkých meraných parametrov a umožní podeliť sa o svoj tréningový zážitok s vaším okolím na sociálnych sieťach.
 
Mimo samotného merania výkonu vám aplikácia umožňuje viesť si vlastný tréningový denník, keďže si v nej môžete merané výkony ukladať a upravovať.
 
Ak ho však chcete mať v kompletnej forme, musíte si všetky tréningy merať totuto aplikáciou, čo môže byť niekedy trochu otravné.
 
Zaujímavou funkciou aplikácie je okrem pridávania priateľov a možnosti nahadzovania a zdieľania fotiek z tréningu aj možnosť nájsť iných užívateľov a ich verejne zdieľané merané výkony.
 
Takto možno nájdete dobrého sparinga na svoj tréning alebo aj novú bežeckú trasu, ktorú si budete pochvaľovať.
 
V porovnaní s inými aplikáciami, ktorým sa budeme venovať v ďalších dieloch venovaných tejto téme, je SportsTracker voľba skôr pre tých, ktorí chcú len merať svoj športový výkon a nehľadajú množstvo vedľajších a doplnkových funkcií.
 
Nedostatkom, ktorý udrie do očí je to, že aplikácia neobsahuje zabudovaný prehrávač hudby, čo iné aplikácie, ako napríklad Runtastic automaticky obsahujú. Rovnako SportsTracker neobsahuje databázu tréningových plánov, či prehľad pásiem tepovej frekvencie. To sú už ale len drobnosti, ktoré väčšina užívateľov vôbec nevníma.
 
Pre tých, ktorých táto aplikácia zaujala, tu je link na stiahnutie pre iOS a Android.
 

Galéria