Beh v lete - ako ho zvládnuť bez toho, aby si sa roztopil?

Jul 26, 2015

Myslieť na zmrzlinu, klimatizáciu alebo studenú sprchu nestačí. Keď si chceš ísť zabehať v horúčave, je potrebné sa pripraviť ďaleko lepšie. Prečítaj si preto niekoľko rád, ako prežiť behanie v lete, keď sa od tepla ideš uvariť.

Ak nie si pôvodom z Kene, zmier sa s tým, že v extrémne horúcich dňoch pôjde tvoja rýchlosť a výkonnosť nadol. Pri behu v horúčave často nie je dôležité, ako rýchlo bežíš, ale či vôbec zvládneš dobehnúť tam, kde máš namierené.

Prvé pravidlo preto znie: Počúvaj svoje telo a neprepínaj sa. Spoľahlivým ukazovateľom je tepová frekvencia, ktorá sa v horúčave vyšplhá na prijateľné maximum ďaleko rýchlejšie. Navyše, odborné štúdie zamerané na vplyv tepla na výkonnosť bežca preukázali, že pri pocitovej teplote nad 10 stupňov Celzia ťa každých 5 stupňov naviac spomalí o približne 10 sekúnd na kilometer. Ak sa teda chystáš pokoriť nejaké svoje rekordy, určite by som s tým v lete nerátal.

 

Základom je dostatok vody

Ak nechceš, aby sa ti niekde uprostred behu začala točiť hlava alebo nebodaj niečo horšie, treba sa tréning v tomto teple poriadne pripraviť. Najdôležitejšie je zabezpečiť telu dostatok tekutín. A keď hovorím o tekutinách, myslím hlavne čistú vodu. Ani pivo alebo nejaký ten iontový nápoj, nie sú pred tréningom ten ideálny nápoj.

Nealkoholické pivo je celkom dobré po tréningu/pretekoch na doplnenie minerálov a iontové nápoje sa zvyknú piť skôr počas a po tréningu, resp. preteku na doplnenie minerálov a energie. Tu platí staré známe pravidlo, že denne by sme mali vypiť aspoň 3 litre vody, pri pravidelnom tréningu aj 5 litrov.

Čo sa frekvencie pitia týka, tak ideálne je piť pravidelne po menších dávkach. Ak piješ vtedy, keď už hasíš smäd, nie je to správne, pretože smäd je signál, ktorým ti tvoje telo dáva najavo, že nie čo nie je v poriadku.

 

Ideálne letné osvieženie

Voda sama o sebe je základ ale najmä pri behoch na dlhšie trate je dôležité aby si aj niečo zjedol/-la. Banány alebo citrusy obsahujú dôležité vitamíny a minerály a tým, že dozrievajú za najväčšieho tepla majú aj lepšiu funkciu zadržiavať vodu. Rovnako sú na tom aj napríklad jahody či čerešne, plné minerálov a vitamínu C. Zo zeleniny by som vybral hlavne reďkovku alebo ľadový šalát, pretože sú ľahké na žalúdok a osviežujúce.

 

Trénuj ráno alebo večer a obliekaj si len to nevyhnutné

Ak sa chystáš na nejaký pretek alebo športové podujatie, hodinu štartu si určite nevyberieš. Ak však ide o tvoj vlastný tréning, môžeš ho prispôsobiť. Najlepšie je behať ráno alebo večer. Niekto sa prikláňa k ranným behom, kedy cesty nie sú rozpálené od celodenného slnka a niekto zase k tým večerným. Je len na tebe, čo ti viac vyhovuje.

Čo sa oblečenia týka, obliekaj si len to nevyhnutné a vyberaj voľnejšie veci z ľahkých materiálov, ktoré pot nesajú ale odvádzajú ho preč. Zabúdať by si nemal/-a na nejakú tú šatku alebo šiltovku a slnečné okuliare. Ak sa navyše nechceš spáliť, oplatí sa aj natrieť nezakryté časti tela opaľovacím krémom.

V horúčavách by si mal voliť trasu, ktorú poznáš. Ide hlavne o to, aby si sa vedel pripraviť na to, čo ťa čaká a aby si v prípade problémov nemal problém nájsť pomoc alebo sa vrátiť naspäť. Asi by nebola sranda stratiť sa bez vody niekde v lese, keď je tam 35 stupňov.

 

Čo robiť, keď je zle?

Prehriatie organizmu a dehydratáciu sprevádza často zimnica, bolesti hlavy, črevné problémy či prechladnutia. Čeliť napríklad úpalu nie je žiadna sranda, čo ti potvrdí každý, kto to už v živote zažil. A ak sa ti perfektne „zadarí“, môžeš si z behu v lete domov odniesť aj krásne spečené uši, zátylok alebo aj ruky. Keď sa už ale zadarilo, treba pri úpale hlavne piť veľa vody a dopriať telu odpočinok a schladenie. Tabletky proti bolesti sa tiež neodporúčajú, pretože zvyšujú vnútornú teplotu organizmu, ktorý je už aj tak prehriaty.