Dosiahni novú úroveň výkonu behaním do schodov

Mar 31, 2014
Všetci poznáme tú slávnu scénu z Rockyho filmov ako maká do asi naslávnejších schodov na svete. Prečo je však beh do schodov dobrý tréning nielen pre bežcov?
1. Výbehy posilňujú naše nohy
Pri výbehu do schodov intenzívne zapájame rovnaké svalstvo ako pri výpadoch alebo drepoch. Rovnako nás tieto výbehy nútia zapájať aj vnútorné svalstvo zodpovedné za našu stabilitu a rovnováhu. Týmto tréningom získame silu a výdrž potrebnú jednak pre nakopnutie vo finiši, ale aj pre udržiavanie tempa pri dlhých behoch.
 
2. Schody sú lepšie než kopce
Áno, niekto si pomyslí, že ide zvláštny argument, no verte či neverte, mnoho ľudí radšej vybehne schody než kopec. Ľuďom to príde často zdolateľnejšie, pretože vidia priamo nad sebou koniec a tiež preto, lebo schody majú stále rovnaký uhol stúpania. V schodoch teda nemusíte zdolávať nepríjemné zmeny stúpania, ktoré často dajú zabrať aj dlhodobým bežcom.
 
3. Trénujeme nielen nohy ale aj srdce a pľúca
Výbeh do schodov nám dá vždy poriadne zabrať, čo znamená, že pri ňom zlepšujeme nielen svalovú výkonnosť našich nôh, ale aj výkonnosť nášho srdca. Pri výbehu do schodov skúste udržiavať po celý čas rovnaké tempo a uvidíte, aký pocit dobre odvedenej práce vás čaká na vrchole.
 
Tip na tréning:
Dajte si na zahriatie 15 minútový rozklus a bežeckú abecedu. Následne si dajte sériu niekoľkých výbehov do schodov. Počet závisí len od vás a náročnosti schodov. Pri jednotlivých výbehoch sa snažte udržiavať rovnomerné tempo a nikdy na vrchole nezastavujte! Buď sa otočte a krokom alebo pomalým klusom zbehnite dole schodmi, alebo ak máte inú cestu k začiatku schodov, pomaly sa vyklušte po nej. Nikdy však na vrchole nezastavujte. Tým, že budete pokračovať hoci aj v pomalom kluse či chôdzi, umocňujete efekt, ktorý tento tréning má. Na záver sa nezabudnite aspoň 10 minút vyklusať a urobiť poctivý strečing.