Bežecké zranenia a ich liečba - zápal achillovej šľachy

Aug 3, 2014

Mnoho bežcov sa počas tréningu stretne s niektorým z častých a popravde typických zranení, ktoré sprevádzajú tento šport. V tomto článku sa okrem príznakov a príčin tohto zranenia pozrieme aj na to, ako mu predchádzať a ako ho liečiť.

Achillova šľacha alebo achillovka je najsilnejšia a najhrubšia šľacha nášho tela, ktorá spája lýtkový sval a pätovú kosť. Napriek tomu, že ide o najsilnejšiu šľachu, jej priveľká záťaž, či už jednorázová alebo pravidelná, môže viesť k jej zápalu.

PRÍZNAKY ZÁPALU

Zápal achillovky sprevádzajú nasledujúce príznaky:

1. Bolesť šľachy

2. Nástup bolesti ráno alebo po skončení tréningu

3. Opuch šľachy

4. Jemné vŕzganie alebo praskanie šľachy

 

PRÍČINY ZÁPALU

Ako sme už spomenuli v úvode, najčastejšou príčinou zápalu achillovku je jej výrazné preťaženie. Priveľké tréningové objemy alebo intenzita tréningu nie sú však jedinými faktormi, ktoré môžu k zápalu viesť.

Spomedzi ostatných treba spomenúť hlavne nesprávnu obuv, nedostatky v bežeckej technike či zanedbanie strečingu pred/po tréningu. Hlavne ľudia so skrátenými lýtkovými svalmi by mali dbať na dodržiavanie strečingu, pretože práve u nich je zvýšenie riziko tohto zranenia. Achillova šľacha je tiež citlivá na nedostatky v biomechanike nohy, hlavne pronáciu (natočenie nohy dovnútra, tzv. nohy do X).

 

LIEČBA

Napriek tomu, že toto zranenie môže byť bolestivé a spolu s opuchom pôsobiť vážne, jeho liečba je v podstate jednoduchá a tradične netrvá viac ako jeden - dva týždne. V rámci liečby je dobré dané miesto pravidelne chladiť, čo pomôže zmierniť opuch a urýchliť regeneráciu. Okrem chladenia je dôležitý aj strečing lýtok a hlavne odpočinok. Ak máte zapálenú achilovku, vypusťte na jeden - dva týždne tréning. Bolesť a opuch by mali postupne zmiznúť. 

Z osobnej skúsenosti s týmto zranením môžem ešte odporučiť liek Wobenzym, ktorý sa predáva vo forme tabliet a má veľmi dobré protizápalové účinky.

Ak by sa bolesť ani opuch po dvoch týždňoch nestratili, alebo ak by vám achilovka nejak výrazne očervenela, odporučil by som potom už ísť navštíviť lekára, aby vám určil odbornejšiu liečbu.