Kompresné návleky: pomoc pri behu ale aj pri dlhom sedení

Nov 25, 2014

Kompresné návleky nazývané aj kompresky sú vo veľkom používané vo viacerých vytrvalostných športoch, najviac však asi v behu, triatlone či cyklistike, no používajú sa aj v crossfite, fitness alebo dokonca pri futbale.

Tak, ako už z názvu produktu vyplýva, ide o návleky (alebo celé ponožky/ podkolienky), ktoré majú kompresnú funkciu, teda sťahujú svaly na tej časti tela, na ktorej sú oblečené. športovci najčastejšie využívajú kompresné návleky na lýtka, no nájdu sa aj návleky na ruky, či stehná, vužívané hlavne v cyklistike a triatlone.

V čom ale spočíva efekt týchto návlekov?

Podľa reklamy a tvrdení výrobcov majú takéto návleky nasledujúce účinky:

Ak by sme to chceli zhrnúť, môžeme povedať, že kompresné návleky zlepšujú prietok krvi čím znižujú únavu svalov a zlepšujú regenráciu. Okrem toho sú dobré aj do prechodného počasia, kedy už nie je dosť teplo na kraťasy ale nie je to ani na dlhé legíny.

Skutočný efekt sa od reklamy v podstate nelíši. Návleky nie sú len módnym doplnkom, ktorý nemá žiadny efekt. Mnoho vrcholových ale aj amatérskych športovcov ich používa najmä pri regenerácii. Tým že návleky sťahujú danú časť tela, vytvárajú na náš kardiovaskulárny systém vyšší tlak, čím zlepšujú prietok krvi. Tým pomáhajú aj k jej rýchlejšiemu okysličovaniu a teda vyplavovaniu nahromadenej kyseliny mliečnej, ktorá sa tvorí ako sprievodný znak únavy z tréningu.

Mnohí amatérsky športovci využívajú efekt kompresných návlekov na regeneráciu napríklad v práci. Keďže ich sedáve zamestnanie im neumožňuje mať podľa ideálu vyložené nohy, kompenzujú tento nedostatok práve kompresnými návlekmi, ktoré svojím pôsobením vytvárajú rovnaký efekt.

Kompresné návleky však možno používať aj pri tréningu. Niektorí športovci to nerobia, pretože im vadí pocit tlaku na nohy, no z osobnej skúsenosti musím povedať, že kompresné návleky oceňujem hlavne pri dlhých behoch cez 20 kilometrov. Nohy vládzu podstatne viac a určite sú menej naliate a opuchnuté, než keby som návleky nemal.

 

Podľa čoho návleky vyberať?

Pri výbere sú dôležité dva faktory: obvod lýtka a tuhosť návleku.

Obvod lýtka si ľahko sami zmeráte. Pred kúpou však odporúčam odskúšať viacero veľkostí alebo modelov, aby vám návlek dokonale sadol nielen hore na lýtku ale aj dole nad členkom. Určite si nekupujte menšie alebo väčšie číslo. V malom by ste veľmi dlho nevydržali a jeho nosenie by malo skôr opačný efekt (keďže by sťahoval príliš a bránil by prietoku krvi) a väčší by vám bol na nič, pretože by vôbec svoju funkciu neplnil.

Tuhosť návleku vyjadruje silu kompresie, teda silu, akou bude návlek danú časť tela sťahovať. Tu je to skôr na osobnej preferencii a pocitoch. Niektorí športovci preferujú voľnejšie návleky, pretože nemajú až taký stiahnutý pocit, iní zase chcú dosiahnuť čo najlepší efekt, preto volia najtuhšie návleky.

Bez ohľadu na to, aké návleky si vyberiete, vedzte, že určite pomáhajú. Dokazujú to mnohé odborné štúdie a hlavne pozitívne reakcie tisícok profesionálnych a amatérskych športovcov.