Prečo nám býva pri behu zle?

Jul 10, 2014
Ak je nám počas tréningu zle, najčastejšie to zvykneme pripisovať tomu, že nám nesadlo dobre jedlo, prípadne, že sme to prehnali s intenzitou tréningu. Skutočných dôvodov, pre ktoré nám býva pri tréningu zle je však oveľa viac.
 
 
1. Úroveň trénovanosti
 
Netrénovaný začiatočník máva tráviace problémy častejšie než trénovanejší a skúsenejší športovec. Je to všetko len o tom, na čo všetko je naše telo zvyknuté. Preto, ak začínate s behom a pmávate problémy s trávením, zvyšujte objem a intenzitu tréningov mierne, aby malo telo dosť času prispôsobiť sa a zvyknúť si na zmeny.
 
2. Pohlavie
 
Štatisticky, ženy mávajú tráviace problémy častejšie než muži, hlavne v období menštruácie. Súvisí to s hormonálnymi zmenami, ktoré môžu mať za následok pomalý pohyb strávenej potravy.
 
3. Stres
 
Keď sme v strese, psychickom napätí alebo pod tlakom, zvyšuje sa nám hladina adrenalínu, v dôsledku čoho nám zostáva potrava v žalúdku dlhšie a spôsobuje nežiaduce problémy.
 
4. Intenzita behu
 
Pri ľahkej a strednej intenzite tréningu zvláda náš organizmus pohodlne trénovať aj tráviť. Pri vysokej intenzite to už tak nie je a hlavne presun krvi zo žalúdka do pracujúcich svalov spôsobuje žalúdočné problémy.
 
5. Príjem stravy
 
Dôvodom nežiadúcich problémov môže byť aj nesprávna strava pred tréningom. Jedlá s vysokým obsahom bielkovín a tukov, ako napríklad vajíčka, sa dlhšie trávia. Pred behom je lepšie vsadiť na nízkotučné jedlá s vysokým obsahom sacharidov, ako napríklad ovsené vločky alebo cereálie.
 
6. Jedlo počas tréningu
 
Ako sme už spomínali skôr, pri nižšej až strednej intenzite tréningu je naše telo schopné trénovať a tráviť potravu súčasne, čo je dôležité najmä pri dlhých vytrvalostných behoch, kedy je dopĺňanie energie jedením nevyhnutné. V prípade, že sa však pohybujeme pri vyššej intenzite, naše telo už nie schopné jedlo normálne tráviť a tým vznikajú tráviace problémy.
 
7. Kofeín
 
Veľa ľudí hľadá podporu výkonnosti vo väčšom množstve kofeínu, než na aké sú zvyknutí. Výsledkom toho môže byť nielen hnačka ale aj kŕče. Pri pití kávy treba myslieť na to, že kofeín dehydruje a preto treba dbať aj na dopĺňanie tekutín.
 
8. Hydratácia
 
Ako sme už naznačili v predchádzajúcom bode, dostatok tekutín je dôležitý aj pre naše trávenie. Pri nedostatku tekutín a dehydratácii môže u niektorých ľudí dochádzať aj k problémom s trávením.
 
9. Hormonálne zmeny
 
Proces trávenie ovplyvňujú hormóny. fyzická záťaž zase ovplyvňuje ich hladinu. PRi behu sa hladina tráviacich hormónov zvyšuje na dvoj až päťnásobok ich bežnej úrovne. Tieto zmeny môžu mať za následok rýchlejšie trávenie, čo vysvetľuje, že niektorí bežci mávajú tráviace problémy bez ohľadu na druh prijímanej potravy.