Seriál pre začiatočníkov: Ako zvládnuť pichanie v boku, kŕče či svalové problémy?

Dec 1, 2014

Pichanie v boku, žalúdočná nevoľnosť či kŕče, to všetko sú tradičné problémy, s ktorými sa neraz stretol každý bežec. Ak ste sa rozhodli začať pravidelne behať, najlepšie urobíte, ak sa s riešením týchto problémov zoznámite čo najskôr. 

Pichanie v boku

K bolestiam, ktoré často označujeme ako pichanie v boku dochádza z viacerých dôvodov. Prvým z nich je slabé vnútorné brušné svalstvo a väzivá, ktorými sú vnútorné orgány ako slezina a pečeň pripojené k bránici. Slabé vnútorné svalstvo je otrasmi pri dopade nôh na zem veľmi namáhané, čo sa prejavuje pichavou bolesťou v boku/ pod rebrami. 

Ďalším z dôvodom tejto častej bolesti je aj prepálenie tréningu, kedy je telo príliš rýchlo uvedené do záťaže a nestihne na túto zmenu reagovať, v dôsledku čoho svaly neprijímajú potrebné množstvo kyslíka. Predchádzať sa tomu dá úplne jednoducho. Treba na začiatku proste začať trochu pomalšie a dopriať telu viac času nech sa rozohreje a zabehne do "pracovnej teploty".

Menej známym dôvodom pichania v boku je prílišné stiahnutie hrudného koša. Ak teda pri tréningu používate športtester, dbajte na to, aby ste hrudný pás nemali veľmi stiahnutý a mohli ste voľne dýchať. Dámy by si rovnako mali dávať pozor aj na príliš tesné prádlo, ktoré im tieto bolesti môže spôsobovať.

 

Svalové kŕče

Kŕč predstavuje akútne postihnutie konkrétnej svalovej skupiny, ku ktorému dochádza v dôsledku súvislej fyzickej námahy a nedostatku elektrolytov a minerálnych látok (horčík, sodík, draslík, vápnik a iné pre telo a náš výkon dôležité látky).

Najlepším okamžitým riešením kŕčov je natiahnutie postihnutého svalu, jeho uvoľnenia, jemné premasírovanie a krátky odpočinok. Ak by ste ale napriek kŕču cheli napríklad v behu pokračovať, je nevyhnutné aby ste doplnili vyššie uvedené chýbajúce látky, najlepšie niektorým z iontových nápojov.

 

Žalúdočná nevoľnosť

Nevoľnosť a bolesti žalúdka sú rovnako ako pichanie v boku zapríčinené viacerými dôvodmi.

Medzi najčastejšie patria nesprávne stravovacie návyky pred tréningom, stres, dehydratácia, no patria sem aj také dôvody ako hormonálne zmeny, či prebytok kofeínu.

1. Pohlavie

Štatisticky, ženy mávajú tráviace problémy častejšie než muži, hlavne v období menštruácie. Súvisí to s hormonálnymi zmenami, ktoré môžu mať za následok pomalý pohyb strávenej potravy. 

2. Stres 

Keď sme v strese, psychickom napätí alebo pod tlakom, zvyšuje sa nám hladina adrenalínu, v dôsledku čoho nám zostáva potrava v žalúdku dlhšie a spôsobuje nežiaduce problémy.

3. Úroveň trénovanosti

Netrénovaný začiatočník máva tráviace problémy častejšie než trénovanejší a skúsenejší športovec. Je to všetko len o tom, na čo všetko je naše telo zvyknuté. Preto, ak začínate s behom a mávate problémy s trávením, zvyšujte objem a intenzitu tréningov postupne a po malých dávkach, aby malo telo dosť času prispôsobiť sa a zvyknúť si na zmeny.

4. Intenzita behu

Pri ľahkej a strednej intenzite tréningu zvláda náš organizmus pohodlne trénovať aj tráviť. Pri vysokej intenzite to už tak nie je a hlavne presun krvi zo žalúdka do pracujúcich svalov spôsobuje žalúdočné problémy.

5. Nesprávne stravovacie návyky pred tréningom

Dôvodom nežiadúcich problémov môže byť aj nesprávna strava pred tréningom. Jedlá s vysokým obsahom bielkovín a tukov, ako napríklad vajíčka, sa dlhšie trávia. Pred behom je lepšie vsadiť na nízkotučné jedlá s vysokým obsahom sacharidov, ako napríklad ovsené vločky alebo cereálie.

6. Kofeín a dehydratácia

Veľa ľudí hľadá podporu výkonnosti vo väčšom množstve kofeínu, než na aké sú zvyknutí. Výsledkom toho môže byť nielen hnačka ale aj kŕče. Pri pití kávy treba myslieť na to, že kofeín dehydruje a preto treba dbať aj na dopĺňanie tekutín. Nedostatok tekutín totiž spomaľuje proces trávenia, čo u niektorých jedincov môže viesť k tráviacim ťažkostiam bolestiam žalúdka.

7. Hormonálne zmeny

Proces trávenie ovplyvňujú hormóny. fyzická záťaž zase ovplyvňuje ich hladinu. Pri behu sa hladina tráviacich hormónov zvyšuje na dvoj až päťnásobok ich bežnej úrovne. Tieto zmeny môžu mať za následok rýchlejšie trávenie, čo vysvetľuje, že niektorí bežci mávajú tráviace problémy bez ohľadu na druh prijímanej potravy.

Natiahnutie alebo natrhnutie svalov

Obzvlášť časté a nebezpečné zranenia u bežcov začiatočníkov. Tieto svalové problémy nastávajú väčšinou vtedy, keď je po našich svaloch požadovaný vysoký výkon (ako napríklad šprint alebo výbeh do kopca) bez toho, aby boli naše svaly na to vhodne pripravené, teda zahriate a ponaťahované.

Natiahnutie svalu rozlíšime od natrhnutia veľmi jednoducho. Natiahnutie nie je sprévadzané krvným výronom. To znamená, že ak máme niečo natrhnuté, ľahko to zistíme jednak podľa veľkej bolesti, ale aj krvného výronu na boľavom mieste. V takom prípade je najlepšie postihnuté miesto obložiť ľaďom, ktorý zmierni opuch ako aj krvný výron.

Rozdiel nájdeme aj v liečbe týchto zranení. Natiahnutie sa najčastejšie lieči odpočinkom a regeneráciou. Pri natrhnutí je často nevyhnutný chirurgický zákrok, ktorý svalové vlákna opäť spojí. Pokiaľ sa ale sval začne namáhať skôr, ako je skutočne zahojený, môžu sa na §ňom vytvoriť zvápenatelé útvary, ktoré vedú k ďalšiemu obmedzeniu v pohybe svalu.