Psychológia behu a motivácia

Apr 18, 2014

Aj keď názov článku znie možno trochu odstrašujúco, jeho podstatou bude niekoľko dobrých a osvedčených rád, ktoré vám pomôžu dobre sa namotivovať na každý tréning a tiež ho lepšie zvládnuť po tej psychickej stránke.

BOLESŤ

Bolesť je súčasťou každého tréningu, či už sa jedná o začiatočníka, vrcholového športovca alebo špičkového profesionála. Nikto nikdy nevyhrával preteky a nedosahoval výsledky bez bolesti. A to sa pritom vôbec nemusíme baviť o nejakých extrémnych výsledkoch. Pre každého je cieľom niečo iné. Možno to je odbehnúť bez prestávky 10 kilometrov, možno schudnúť tých posledných 5 kíl. Bez ohľadu na to, aké sú naše cieľe, väčšinou ich dosiahnutie sprevádza nejaká tá dávka bolesti.

Bolesť samu o sebe často ani tak zle nevnímame. Čo však množstvo ľudí od behania alebo športovania ako takého odrádza, je skôr očakávanie bolesti. To má často negatívnejší efekt než bolesť samotná.

Či už chceme prekonať bolesť alebo jej negatívny vplyv na našu psychiku, existuje niekoľko osvedčených techník, ktoré nám k tomu pomôžu a dostatočne nás namotivujú.

VYTÝČENIE CIEĽA

Toto je skôr technika pre tých, ktorí sa nevedia dokopať k tomu aby niečo robili, alebo hľadajú dôvod, pre ktorý by športovali. Tak ako je to s ostatnými vecami v bežnom živote, človek ich dosiahne skôr a aj tvrdšie na nich pracuje, ak si vytýči nejaký konkrétny cieľ.

Veľa ľudí nedokáže športovať bez toho, aby mali hranicu, ktorú chcú dosiahnuť. Preto sa zamyslite a stanovte si pevný cieľ, s ktorým nebudete hýbať. Či už je váš cieľ dosiahnuteľný za mesiac alebo za 5 rokov, choďte si za ním a keď ho dosiahnete, stanovíte si možno ďalší. Alebo budete športovať už len preto, lebo sa to stane súčasťou vášho životného štýlu.

ROZPRÁVANIE

Nie, nejde o bežné rozprávanie sa s inými ľuďmi. Ide o to, aby sme sa rozprávali sami so sebou. V prvom rade musíme vždy presvedčiť sami seba a svoju myseľ, že na to máme a že to zvládneme. Samozrejme, že všetko sa musí robiť s mierou a že si netreba pri svojom prvom behu v živote nahovárať, že rovno odbehnem maratón. 

Zdravá dávka sebavedomia a podpory snáď nikdy nikomu neuškodila a o tom je aj táto technika. Počas behu si musíme v mysli sami sebe dohovárať. Musíme sa motivovať a vyhnúť negatívnym frázam alebo porazeneckým postojom, že niečo nejde alebo nedá sa. Proste si skúste opakovať, že sa vám beží skvele, že sa po tréningu budete cítiť skvele a ono to príde. Alebo si vyskúšajte dohovárať niečo, čo je pre vás obzvlášť motivujúce alebo povzbudzujúce. Každý si po čase nájde to správne pre seba.

VIZUALIZÁCIA

Trochu zložitý názov techniky ale podľa mňa má výborné účinky. Niekoľkokrát som si to uvedomil na sebe bez toho, že by som túto techniku cielene používal.

Podstatou techniky je, že si sami seba predstavíme, ako sa nám darí dosiahnuť nejaký výsledok a snažíme sa vyvolať v sebe tie pocity, ktoré sú s tým spojené. Napríklad si predstavte, že ste zabehli 10 kilometrov. Alebo, že ste vyhrali nejaké menšie preteky. Alebo, že ste pokorili svoje doterajšie osobné rekordy. Premýšlajte o sebe, ako o víťazovi.

Ani sa nenazdáte a budete možno v takej eufórii, že vám nohy poletia tak, že sa ešte budete musieť brzdiť. Ako som písal vyššie, toto je podľa mňa veľmi efektívna technika, ktorú mám v praxi niekoľkokrát vyskúšanú.