Najčastejšie mýty o cvikoch #2

Mar 31, 2014

BENCHPRESS

 

"Musíš držať spodný chrbát na lavičke."

 

Z nejakého dôvodu si veľa ľudí myslí, že pri cvičení tlakov na lavičke treba držať bedrovú časť chrbtice (spodný chrbát) rovno na lavičke.

Často sa ich pýtam, že prečo? Väčšina ľudí vám povie "aby som si nezranil spodný chrbát". Ako vás toto mohlo napadnúť? Prečo si niekto myslí, že stlačenie spodného chrbta proti lavičke vám počas cvičenia drží chrbát v bezpečnej polohe? Ak mi niekto vie ukázať, ako zaoblenie chrbtice počas cvičenia zväčšuje zaťaženie spodného chrbta, prosím, ukážte mi to. Logicky to nedáva zmysel.

Myslím si, že väčšina ľudí si mýli dve veci. Dobrú radu, že treba držať zadok na lavičke a zlú radu, že treba držať na lavičke spodný chrbát. Musíte držať chrbticu napevno a lopatky zasunuté a stlačené.

To bude mať za následok to, že váš spodný chrbát bude ohnutý. Nemusíte pri cvičení tlačiť spodný chrbát dole na lavičku, ale treba držať zadok na lavičke. Ak ho nedržíte, ale dvíhate, meníte tento cvik v podstate na veľmi zvláštne tlaky na šikmej lavičke hlavou dole - a to asi nechcete.

Tým, že zdvihnete zadok si zhoršujete stabilitu. A práve vtedy, keď chcete tlačiť veľké váhy, musíte mať stabilitu čo najväčšiu. Všetko, čo musíte spraviť je len to, aby ste počas prevedenia cviku držali chrbticu v normálnej pozícii. Na bežné cvičenie, kedy nie je vašim cieľom tzv. "most" nie je potrebné neprimerane prehýbať chrbát. Ak ale chcete prehýbať spodný chrbát viac a "mostovať" a nemáte nejaký telesný defekt, tak ani toto prevedenie cviku nepredstavuje žiadny zdravotný problém.

*mostovanie - je to technika, ktorú využívajú hlavne siloví atléti, ktorým primárne ide o zdvihnutie váhy a nie o precvičenie svalstva. Mostovanie im skracuje dráhu pohybu a teda dokážu potlačiť viac, ako keby boli rovno položení na lavičke.