Najčastejšie mýty o cvikoch #6

May 10, 2014

DREP vs. MŔTVY ŤAH

 

"Mŕtvy ťah je len drep s tyčou v rukách"

 

Je to jednoduché. Veľa ľudí sa snaží "premeniť" pohybom mŕtvy ťah na drep a pokúsiť sa o to, aby tyč dostali hore ako keby robili opačný drep. A to je veľmi zlý nápad. Pri mŕtvom ťahu začínate tým, že sa snažíte dať boky do rovnakej pozície, ako by boli pri spodnej fáze drepu. Činka sa bude posúvať ďalej od vášho tela a bude sa zväčšovať vzdialenosť medzi činkou a vašim ťažiskom. To spôsobí to, že sa činka posunie dopredu a bude nemožné, aby ste pri vyšších váhach udržali normálne zahnutie chrbtice.

Chápem, že drep a mŕtvy ťah sú cviky, pri ktorých sa zapája veľa rovnakých svalov, ale aj tak sú to rozdielne cviky. Pri drepe je činka položená na tele a pri mŕtvom ťahu "visí" z tela na rukách. Kvôli tomu bude pozícia bokov pri týchto cvikoch odlišná. Pri mŕtvom ťahu budú boky vyššie. Musíte zaistiť, aby bola činka nad stredom chodidla. Vtedy bude tento pohyb bezpečný a efektívny.

Americký tréner vzpieračov Jim Schmitz radí len to, aby boli boky vyššie ako kolená a nižšie ako ramená. Úplne presná správna pozícia, ktorá by sedela každému neexistuje. Správna pozícia bude niekde v tomto intervale a závisí najmä od stavby vášho tela a hlavne na dĺžke vašich končatín. Dôležité je poznať všetky základné inštrukcie a zvyšok si prispôsobiť podľa vášho tela.

 

Nesprávna pozícia - boky sú príliš nízko. 

 

Toto je správna pozícia.