7 najčastejších ženských chýb pri cvičení

Jul 16, 2015

Množstvo žien a dievčat napriek tomu, že pravidelne cvičia dosiahne efekt toho, že sú síce chudé, ale stále majú rovnaké percento telesného tuku, nemajú vytvarované ladné krivky ako si predstavovali a ich kondícia sa tiež výrazne nezlepšila.

Toto na prvý pohľad pod oblečením nevidno, ale tento problém trápi množstvo žien.

Kameňom úrazu vo väčšine prípadov je to, že ženy sa boja cvičiť s činkami, aby neboli príliš svalnaté. Preto sa venujú takmer len kardiu alebo rôznym cvikom na BOSE a fit lopte a pritom sa vyhýbajú tomu, čo im najlepšie pomôže dosiahnuť ich cieľ.

Ak patríš medzi ženy, ktoré si chcú vybudovať ladné krivky, skvelú kondíciu a schudnúť nejaké to kilo tuku, základom je nájsť správny tréningový program, ktorý kombinuje silový tréning s kardiom a bude ťa stále posúvať dopredu.

 

V tomto článku sa ale nejdem venovať tomu, ako by ideálny tréningový program pre ženy mal vyzerať, naopak idem detailne vypichnúť najčastejšie chyby, ktorých sa dievčatá a ženy pri tréningoch dopúšťajú.

1. Strach z veľkých svalov

Táto chyba sa pravidelne opakuje, všade sa na ňu upozorňuje, ale akosi sa to stále ešte všetkým nevrylo do pamäti. Tvoje svaly nebudú krásne plné a na tvojom tele sa nevytvoria ladné krivky pokiaľ budeš trénovať s váhou, akú má aj tvoj iPhone.

Začni preto používať váhy, s ktorými si schopná urobiť 10 – 15 opakovaní. A nepoužívaj stále výhovorku, že nechceš aby ti narástli veľké svaly. Svaly nerastú len tak zo vzduchu. Na rast svalov sa vyžaduje dostatočný zdroj bielkovín, ktorými svoje svaly musíš zásobovať. Preto aj keď budeš pravidelne cvičiť s činkami ale nebudeš svojim svalom poskytovať dostatok bielkovín, tvoje svaly nebudú rásť či chceš alebo nie.

 

2. Hanbíš sa za grimasy pri cvičení

Áno, aj toto je pravda keďže veľa dievčat samo potvrdí, že sa hanbia za grimasy, ktoré strúhajú v posilňovni pri cvičení. Čo sa dá ale na to povedať? Krásne krivky a kondícia si vyžadujú poriadny tréning a poriadny tréning sa nedá odcvičiť s ľahkým úsmevom na tvári.

Navyše, mnoho ľudí sa hanbí do posilňovne chodiť preto, že si myslia, že každí sa tam na nich pozerá, pričom to vôbec nie je pravda. A rovnako to platí aj v tomto prípade. Dokonca si dovolím povedať, že skôr bude ľuďom na smiech niekto, kto trénuje a ani sa nezapotí ako niekto, kto svoj tréning odmaká s akoukoľvek grimasou na tvári.

 

3. Posadnutosť tréningom brucha

Ak chceš aby ti pekne vystupoval sixpack, treba hlavne zhodiť prebytočný tuk. Ak potom chceš svoj brušné svaly urobiť výraznejšími, bohate na to stačí 5x20 brušákov 3 – 4 krát týždenne. Určite by si nemala robiť na brucho desať cvikov za tréning a obetovať tejto partii polovicu, prípadne aj väčšiu časť svojho tréningu.

 

4. Príliš veľa kardia

Asi aj ty vieš ako bežne vyzerajú vytrvalostní bežci alebo iní športovci. Ide o veľmi chudých ľudí takmer bez akýchkoľvek svalových kriviek, ktoré by boli na pohľad atraktívne. Ich výzor ovplyvňuje to, že naše telo pri vytrvalostných aktivitách hľadá zdroj energie, keď už vyčerpá zásoby uložené v krvi. A jedným z týchto zdrojov je spolu s tukom aj svalová hmota.

Napriek tomu sú mnohé ženy a dievčatá presvedčené o tom, že čím viac budú behať, cvičiť aerobik alebo robiť iné čisto aeróbne aktivity, tím lepšie budú vyzerať. To ale nie je pravda. Budem sa síce zase opakovať, ale ak chceš mať telo s krásnymi krivkami, budeš musieť zamakať na svalovej hmote. Len vďaka nej môžeš mať vypracovaný zadok, pevné a štíhle ruky a nohy, či krásne držanie tela.

 

5. Stále rovnaké cviky

Veľmi veľa dievčat trénuje stále to isté dookola, najčastejšie preto, že ide o cviky, ktoré poznajú a vedia ich cvičiť a myslia si, že iné cviky im v podstate netreba. Toto je ale veľký omyl.

Ak budeš stále dookola opakovať tie isté cviky, tvoje telo si postupne na tieto pohyby privykne a tvoj progress a zlepšovanie budú stále pomalšie až takmer minimálne. Preto je nevyhnutné aby si cviky pravidelne obmieňala. Aj zmena šírky úchopu činky dokáže mať podstatný vplyv na prácu jednotlivých svalových partií pri tom ktorom cviku.

 

6. Stále iné cviky

Presný opak predchádzajúceho problému. Tu však nejde ani tak možno o príliš časté striedanie cvikov, ako o to, že niektoré dievčatá trénujú pomaly každý týždeň podľa inej metódy a nakoniec to vyzerá tak, že ich tréning nemá ani hlavu ani pätu a je to len zmes rôznych cvikov, z ktorých nie je jasné ani to, či tréning smeruje k budovaniu svalovej hmoty alebo k zlepšovaniu kondície.

Ak chceš pre seba správny tréningový systém, musíš určite najprv odskúšať čo ti vyhovuje a postupom času na to prídeš sama. Toto je veľmi dôležité ak chceš, aby tvoje telo napredovalo, pretože bez tréningového systému, ktorý ťa bude posúvať ďalej to nejde.

 

7. Smoothies, džúsy a pod.

V dnešnej dobe sú veľmi populárne rôzne džúsy, či nápoje z rozmixovaného ovocia, tzv. smoothies. Napriek tomu, že tieto nápoje (ak sú robené skutočne len z ovocia a zeleniny) obsahujú veľa vitamínov, z hľadiska cvičenia a budovania vysnívanej postavy sú viac než zlé.

Hlavne ovocie obsahuje veľké množstvo sacharidov, ktoré sa takto dostávajú do tvojho tela a neskôr môžu predstavovať tuk, ktorý máš problém zhodiť. Navyše, prijímanie posekaného ovocia obchádza tráviaci efekt v žalúdku, ktorý by aspoň časť týchto sacharidov eliminoval.

Určite ale nechcem povedať, že by si sa mala zeleniny a ovocia vzdať. Lepšie je ale ovocie a zeleninu jesť surovú. Jednak sa tým neobchádza tráviaci proces a na druhej strane sa znižuje množstvo prijatých sacharidov. Stavím sa, že toľko ovociazeleniny, koľko je v jednom smoothie, by žiadne dievča na posedenie nezjedlo, pretože také množstvo by zaberalo príliš veľa miesta v jej žalúdku.

 

Zdroj: tnation.com