Ako správne vyskladať kruhový tréning?

Aug 18, 2016

Väčšina z nás už určite vyskúšala cvičenie formou kruhového tréningu. Medzi bodybuildermi táto metóda nie je veľmi populárna ale u športovcov, ktorým ide súčasne o rozvoj kondície (plávanie, hokej, futbal, vytrvalostné športy) je tento spôsob veľmi rozšírený.

Základnou myšlienkou takého tréningu je precvičenie celého tela kombináciou viacerých cvikov. Malo by teda ísť hlavne o veľké cviky, ktorými precvičíš všetky hlavné svalové partie. Veľa ľudí však ale pristupuje ku kruhovému tréningu zle práve tým, že zo svojho tréningu vynechávajú veľké cviky zamerané napríklad na nohy a nahradia ich napríklad izolovanými cvikmi, ktoré nie sú pre kruhový tréning úplne vhodné.

To všetko samozrejme ale vychádza z predpokladu, že v rámci tréningu chceš precvičiť celé telo.

Ďalšou vecou je počet cvikov. Každý možno preferuje niečo iné ale v rámci tohto kontextu precvičenia celého tela by vzorový kruhový tréning mal vyzerať napríklad takto.

Cviky:

1.       Drepy

2.       Tlaky v ľahu (horizontálna rovina)

3.       Mŕtvy ťah

4.       Tlaky v stoji (vertikálna rovina)

5.       Ťahový cvik (zhyby, príťahy kladky, veslovanie)

Ako váhu by si mal používať 60% z tvojho maxima na jedno opakovanie. Oddych medzi jednotlivými cvikmi by nemal byť dlhší ako 60 sekúnd. Po každej sérii by si mal vedieť do tej ďalšej pridať jedno opakovanie navyše. Ak by to pri niektorých cvikoch nešlo, pokračuj ďalej s tým množstvom opakovaní, ktoré zvládneš.

Série:

1.       5 opakovaní

2.       6 opakovaní

3.       7 opakovaní

4.       8 opakovaní

Samozrejme, čím menej času budeš mať na oddych, tým ťažší bude tento tréning. Môže sa stať, že po kratšom oddychu nebudeš vedieť urobiť rovnaký počet opakovaní ako po 60 sekundách. To je samozrejme súčasť tréningu. Je v tom prípade len na tebe, či sa vrátiš k dlhším pauzám alebo budeš robiť o to jedno opakovanie menej ale s kratším odpočinkom medzi cvikmi.