Bigorexia - choroba vnímania svojich svalov

Jul 13, 2015

Makáš na sebe, naberáš stále nové a nové svaly a aj tak sa ti zdá, že si chudý a máš málo svalov? Pravdepodobne patríš medzi ľudí, ktorí trpia chorobou s menom bigorexia. Treba sa strachovať o zdravotný stav a rýchlo bežať k lekárovi? Určite nie. Bigorexiou trpí väčšina ľudí, ktorých stretávaš na tréningoch vo fitku. Je to normálne a patrí to k tomuto športu.

 

Ako zistíš, či máš bigorexiu? Aké sú jej prejavy?

 

Paradoxom je, že aj ľudia, ktorí dosiahli veľkej zmeny na svojom tele sa stále vnímajú ako chudí, tuční či slabí. A pritom často sa stáva, že extrémne obézni ľudia sa nemajú problém vyzliecť na pláži a človek, ktorý na sebe maká roky sa hanbí, lebo nemá dostatočne viditeľné kocky, alebo má slabé ramená či spodné prsia. Alebo si to len myslí a zveličuje. Čím to je?

Pravdepodobne za to môžu kulturisti a profi športovci. V každom časopise o cvičení nájdeš odfotených len profesionálnych kulturistov a najlepšie bikini závodníčky v top formách. Prečo? Lebo na ľudí so slabou postavou sa nikto pozerať nebude. Tieto postavy sú stále v tvojej mysli a máš potrebu sa s nimi porovnávať a brať si ich za vzory. A pritom na 99% nikdy nedosiahneš ani polovičné výsledky, aké majú oni. Prečo? Dôvodov je viacero.

 

 

Z toho je jasné, že nie je možné dosiahnuť postavu, po ktorej túžiš, ak nemáš dobrú genetiku, jedálniček držíš len 50% a neužívaš zakázané látky. Treba si stanoviť reálne ciele a brať týchto športovcov len ako inšpiráciu a motiváciu a neporovnávať sa s nimi ako so seberovnými.