Kombinované cviky na oživenie tvojho tréningového plánu

Feb 14, 2016

Problém s väčšinou kombinovaných cvikov je, že v jednom z cvikov si podstatne silnejší ako v druhom. To znamená, že keď vyberáš váhu, vyberáš ju podľa slabšieho cviku, čo zase znamená, že si ten silnejší cvik uľahčuješ. Preto potom tvoj výkon nie je celkovo taký, aký by byť mohol.

Kombinované cviky môžu dobre fungovať len vtedy, ak sú oba cviky rovnako náročné, resp. si v nich rovnako silný. Nižšie sme preto vybrali šesť kombinovaných cvikov, ktoré spĺňajú tieto podmienky a sú skvelé na naberanie svalovej hmoty.

 

1. Rozpažovanie a tlaky s jednoručkami

Skvelá vec pre tvoje prsné svalstvo. Tento cvik kombinuje dve roviny pohybu a tým aj rôzne druhy sily, ktoré pri ňom používaš. Prvé opakovanie začni rozpažovaním a pokračuj tlakmi. Pri tomto cviku sa však tlaky od klasických líšia v tom, že jednoručky nevytáčaš ale tlačíš ich nahor v rovnakej polohe ako pri rozpažovaní.

Táto kombinácia funguje naozaj dobre a umožňuje ťažiť z výhod dvoch základných cvikov. Množstvo ľudí, ktorí tento cvik cvičia ho navyše precvičujú vna šikmej lavičke, čo smeruje záťaž viac na prsné svalstvo než na ramená.

 

2. Zhyby + zdvíhanie nôh

Tento cvik precvičuje chrbát, ramená, ruky a core v jednom. Samozrejme, nie je to cvik pre začiatočníkov alebo nepravidelne trénujúcich ľudí. Je to skôr cvik pre tých, ktorým nejde len o veľké svaly ale aj rozvoj stability a rovnováhy. V prvej fáze tohto cviku musíš najprv zvládnuť zhyb a následne udržať svoje telo pritiahnuté až dokým nedokončíš zdvih nohami. Čo sa techniky týka, chrbát a nohy by mali byť po celé dobu cviku vystreté a pri dvíhaní nôh by si si nemal pomáhať ich švihaním.

Na začiatku je lepšie tento cvik cvičiť bez záťaže medzi nohami, neskôr môžeš medzi nohy chytiť medicimbal alebo menšiu jednoručku.

 

3. Rozpažovanie a „kolečko“ na kruhoch

Oba tieto cviky sú v skutočnosti ťažšie než vyzerajú, preto by som ich asi neodporúčal úplným začiatočníkom. Ide však o jedny z najlepších cvikov s vlastnou hmotnosťou, ktoré posilňujú aj tvoje brušné svalstvo.

Na precvičenie týchto cvikov treba kruhy umistnené niekoľko centimetrov nad zemou. Začína sa zvyčajne rozpažovaním. Pri ňom musí byť celé telo pevné a činnosť musia vykonávať hlavne prsné svaly. Telo by malo ísť tak nízko, aby si ho zase vedel vytiahnuť hore. Ak je pre teba tento cvik vo vodorovnej polohe tela veľmi náročný, môžeš si ho uľahčiť zmenou uhla medzi tvojím telom a zemou. Čím viac váhy totiž prenesieš na nohy, tým ľahšie sa ti tento cvik bude cvičiť.

To isté platí aj pre tzv. kolečko. Ide o obdobu toho cviku, ktorý sa klasicky cvičieva s rolovacím kotúčom. Pohyb rúk pri tomto cviku smeruje dopredu, pričom hlavnú činnosť vykonáva prsné svalstvo a brucho.

Tieto dva cviky sa dobre kombinujú pretože sú približne rovnako náročné, no keď ich budeš precvičovať na striedačku, umožní ti to urobiť z každého viac opakovaní.

 

4. Opačné rozpažovanie + bicepsové príťahy

Kombinácia týchto dvoch cvikov slúži ako dobrý spôsob ako zakončiť tréning. Precvičíš pri nich horné svaly chrbta, zadné deltové svalstvo a bicepsy. Na precvičenie môžeš využiť kruhy ale TRX.

Rovnako ako pri predchádzajúcej kombinácii cvikov, aj pri tejto ci obtiažnosť cviku môžeš ovplyvniť zmenou sklonu tvojho tela voči zemi.

 

5. Rozpažovanie + kladivové zdvihy s oporou hrudníka

Kombinácia podobných cvikov ako v predchádzajúcom bode s menšou zmenou v ich prevedení. Nevyužívajú sa tu TRX alebo kruhy, ale šikmá lavička, ktorá v tomto prípade slúži ako opora pre hrudník.

Pri rozpažovaní by si sa mal sústrediť hlavne na to, aby boli tvoje ruky čo maximálne vystrwté a neuľahčoval si si cvik ich krčením. Pri zdvihoch treba na druhej strane držať ruky čo najbližšie pri lavičke a fixovať lakte tak, aby pohyb vykonávali hlavne bicepsové svaly.