Prečo práve beh?

Mar 27, 2014
Čudujete sa prečo ľudia behajú? Chcete vedieť čo na tom behu vidia? Veď je to namáhavá, monotónna a pre mnohých nudná aktivita. A presne o to tu ide. 
Pre mňa je beh niečo povznášajúce, uvoľňujúce a očisťujúce. Pri behu dostane zabrať telo aj hlava. Beh je to, čo mnohým ľuďom pomáha zvládať každodenný stres, upevňovať zdravie a rozvíjať kondíciu. Toto sú len základné efekty, ktoré beh prináša.
 
Neviem, či to viem dobre vyjadriť slovami ale pre mňa je beh viac relaxom než námahou. Ako vrcholový športovec behám už viac ako dvanásť rokov. Keď sa o behu niekedy s ľuďmi rozprávam, čudujú sa ako môžem behať povedzme 15 km za tréning a to ešte po lese, po kopcoch, po blate atď. Pýtajú sa prečo to vôbec robím a prečo sa vôbec tak namáham.
 
Ja vám to môžem samozrejme povedať, no pre vás to nemusí vôbec nič znamenať. Najprv ale vyskúšajte toto. Choďte si niekedy po škole alebo robote zabehať. Nemusí to byť na 10 km v lese. Choďte sa prebehnúť na 15 minút okolo jazera alebo po hrádzi, proste kdekoľvek môžete. Skúste si pustiť obľúbenú hudbu a proste vypnúť myseľ. Ak budú myšlienky stále prichádzať, nevenujte im pozornosť, nechajte ich proste zase odísť. Vnímajte len seba, cestu a svoj pohyb. To je všetko o čom behanie je a podľa mňa si v ňom každý nájde to svoje. Je to len o tom to vyskúšať. Možno vás to chytí a možno nie. No a čo? Veď je tu predsa kopa iných športov.
 
Toto je to, čo pre mňa znamená beh. Na záver si dovolím použiť ešte jeden citát, ktory aspoň podľa mňa vyjadruje to, čo mnoho ľudí v behaní našlo a čím im beh pomáha.
 
“Za hranicou extrémnej vyčerpanosti a bolesti môžeme nájsť množstvo ľahkosti a sily, o ktorej sme ani nesnívali, objaviť zdroje energie, z ktorej sme ešte nečerpali, pretože sme nikdy naozaj neskúsili dostať sa cez prekážky.
 
William Jones