Začíname s triatlonom

Jun 15, 2014

Triatlon pozostáva z troch disciplín - plávania, cyklistiky a behu, ktoré nasledujú bez prestávky priamo za sebou. Ide teda o vyslovene fyzický šport, ktorý neobsahuje žiadne technické disciplíny ako napríklad atletický desaťboj alebo moderný päťboj.

 

Ak by ste sa chceli začať venovať triatlonu, na začiatok stačí, aby ste vyhrabali plavky, tenisky a bicykel a pustili sa do tréningu. Ak si chcete neskôr vyskúšať svoje schopnosti na pretekoch, určite si nájdete nejaké pre seba.

V triatlone existujú štyri hlavné druhy pretekov v závislosti od ich dĺžky. 

Šprint - ideálny pre začiatočníkov alebo tých pretekárov, ktorí preferujú kratšie trate. Pozostáva zo 750 metrov plávania, 20 km cyklistiky a 5 km behu.

Olympijský triatlon - súčasne asi najpopulárnejšia vzdialenosť medzi triatlonovými pretekmi. Pretekári na ňom absolvujú 1,5 km plávania, 40 km cyklistiky a 10 km behu.

Half ironman a ironman - formáty určené pre tých, ktorí to už myslia s trénovaním vážnejšie a hlavne sa triatlonu už nejakú tú chvíľu venujú. Half ironman pozostáva z 1,9 km plávania, 90 km cyklistiky a 21,1 km behu. Jeho dlhší brat Ironman vzdialenosti zdvojnásobuje, teda preverí pretekárov na 3,8 km plávania, 180 km cyklistiky a maratóne. Toto je už skutočne pretek pre profesionálov a vrcholových športovcov, ktorí sa na takýto pretek pripravujú veľmi dlho.

Ak vás však triatlon ako šport zaujal a chceli by ste ho vyskúšať, nemusíte mať strach, že budete musieť niekde ďaleko cestovať. Jeden veľmi zaujímavý si môžete aj tento rok vyskúšať priamo v Bratislave. Ide o podujatie s názvom Triatlon pre všetkých, ktoré sa bude konať 6. septembra 2014 na bratislavskom Štrkovci.