Prekážkove behy – pre niekoho móda, pre iného skvelý zážitok a doživotná závislosť

Mar 28, 2014
 
Aj ku nám na Slovensko sa v roku 2012 dostal v USA a Kanade veľmi populárny formát prekážkových bežeckých pretekov. Ak ste o nich doteraz nepočuli, tu je krátke zhrnutie o čo ide. Ide o bežecký pretek spojený s prekonávaním rôznych prekážok. Existujú rozdielne vzdialenosti a stupne náročnosti takýchto pretekov. Od krátkych, ktoré majú 5 kilometrov, cez stredné, niekde okolo 15 km, až po naozaj dlhé, ktoré siahajú cez 25 km a ďalej.
 
Pre vyvolených sú tu potom ešte ďalšie výzvy, ktoré spočívajú v pretekoch dlhších ako maratón, prípadne pretekoch, ktoré sa už nemerajú vzdialenosťou ale počtom dní, za koľko ich zvládnete. Samozrejme nie je to len o odnehnutých (prejdených) kilometroch. Ak si myslíte, že prekážky sú tam hodené len tak pre zábavu, veľmi sa mýlite. Prevaliť 100 kilovú pneumatiku alebo plaziť sa 50 m v blate pod ostnatým drôtom vám dá poriadne zabrať.
Toto je tá fyzická stránka týchto pretekov. Čo však mnohí zistia až počas preteku je, že tieto preteky skúšajú a testujú hlavne vašu myseľ a psychickú odolnosť. Budete smädní, budete hladní, budete unavení, budete mokrí, budete zablatení, budete doškriabaní a budete možno nakonci so silami. V tom je čaro týchto pretekov. Zistíte, kde sú vaše hranice a budete ich môcť posunúť. Je to len a len na vás.
 
Ako hovorí názov článku, tieto preteky sa stali aj veľmi módne a populárne, hlavne teda ich kratšie verzie. Nie je však čomu sa diviť, ide o veľmi chytľavý formát, ktorý ľudí osloví. Ak sa chcete takýchto pretekov zúčastniť, choďte do toho. Nepreceňte však svoje sily a schopnosti. Skúste najprv najkratšie preteky aby ste si na svojom tele a psychike vyskúšali ako to zvládnete. Potom môžete pridávať kilometre, náročnosť aj rýchlosť. A prečo vám to hovorím? Preto, že podľa mňa vám nič nepokazí prvý dojem z inak skvelého preteku a zážitku, než to, že ho pretrpíte alebo nedokončíte len preto, že ste sa sami precenili.
 
Moja skromná rada na záver, ak nad tým rozmýšľate, choďte do toho. Možno sa z týchto pretekov stane váš nový žvotný štýl a zistíte, že je to presne ten druh športu, ktorý ste hľadali. Mňa osobne tieto preteky ovplyvnili vo veľkom. Je pre mňa výzvou zdolávať čoraz náročnejše preteky a skúšať posúvať svoje hranice.