Najťažšie behy na svete

May 27, 2014

Ak ste si mysleli, že maratón je ten najťažší beh na svete, ktorý sa dá bežať, mýlili ste sa. A ako veľmi uvidíte na nasledujúcich videách.

Môže sa vám to zdať nemožné, no existujú ľudia, pre ktorých je aj maratón krátky. Títo ľudia patria medzi ultramaratóncov, teda bežcov, ktorí pretekajú na vzdialenosti dlhšie než je maratón. Na takýchto pretekoch sa už nehrá veľmi o čas ale hlavne o to, aby pretekár beh dokončil. Veď posúďte sami. Niektoré z týchto pretekov trvajú viac ako 20 hodín a donútia pretekárov siahnuť si na úplne dno svojich fyzických a psychických možností.

Toto je niekoľko najťažších behov, ktoré si na svete môžete zabehnúť.

Western States 100

Dĺžka: 160,934 km

Jeden z najznámejších ultramaratónov sveta, ktorý má začiatok v Squaw Valley a koniec v o 100 míľ vzdialenom Auburne. Okrem výškových rozdielov sa bežci musia vyrovnať s vysokými teplotami, prekonávaním ľadových riek a neľahkým terénom.

 

Marathon des Sables

Dĺžka: 254 km

Pretek trvajúci 6 dní, počas ktorých musia súťažiaci prekonať 254 kilometrov v pekelnom teple Saharskej púšte. Preto tento pretek nesie titul najťažších bežeckých pretekov na Zemi.

 

Jungle Ultra

Dĺžka: 230 km 

Považovaný za najkrajší ultramaratón sveta, tento pretek prevedie bežcov dlhými kilometrami peruánskej džungle. Viete si predstaviť 230 kilometrov dlhý beh v štyridsať stupňovom teple, 99% vlhkosti a s batohom na krku? A aby sme nezabudli, všetky svoje zásoby okrem vody, ktorá je dostupná na kontrolných staniciach, si musíte zaobstarať a nosiť sami.

 

Hardrock 100

Dĺžka: 160,934 km

Ďalší zo 100-míľových pretekov, ktorý vás prevedie neuveriteľnou prírodou. Bežci musia zvládnuť veľké prevýšenia, klesanie, sneh, páľavu a samozrejme 160 kilometrov. To všetko v nádhernej prírode amerického Colorada.

 

Badwater Ultramarathon

Dĺžka: 217 km

Ak sa vám predchádzajúce behy zdali zvládnuteľné, som zvedavý, čo poviete na tento. Beh určený pre absolútnu ultramaratónsku špičku. Tu si skutočne na dno svojich síl siahnu aj tí najvytrvalejší bežci tohto sveta. Beh sa tiahne cez Údolie smrti, v ktorom teploty bežne dosahujú cez 50 °C.

 

Spartathlon

Dĺžka: 246 km

Beh po stopách Pheidippidesa, posla, ktorý bol vyslaný z Atén do Sparty, aby priviedol pomoc v bojoch proti Peržanom v bitke pri Maratóne. Na počesť tohto hrdinu sa preto beháva každoročne tento pretek dlhý 246 kilometrov.