Andreja nezastavil ani nádor na ceste za svojim snom

Jan 27, 2016

Ahoj Andrej, skús nám niečo o sebe povedať - kto si, aká je tvoja výška, váha, odkiaľ pochádzaš a ako a kedy si sa dostal k posilňovni a cvičeniu všeobecne?

Zdravím všetkých čitateľov. Volám sa Andrej Hartinik, mám 21rokov. Bývam v Kysuckom Novom Meste a mám 188cm.  K cvičeniu som sa dostal po tom, ako mi v roku 2008 doktori zistili nezhubný nádor na pľúcach.

Dovtedy som hrával futbal, no operácia ma obmedzila natoľko, že pri behaní som dostával závrate. Keďže som športový typ, od detstva som hľadal niečo na vyplnenie voľného času. Už ani neviem, ako to s cvičením začalo. Pamätám si deň, keď som si našetril 33 EUR na moju prvú 10 kilovú jednoručku. Po škole som okamžite šiel do športového obchodu predavačovi som na pult vysypal 33 EUR v 1 a 2 eurovkách (smiech). Predajňa bola presne na opačnom konci mesta a doteraz ešte cítim to tŕpnutie rúk z "ťažkej" jednoručky, keď som ju niesol cez celé mesto. Prvé cviky, ktoré som doma cvičil boli bicepsové zdvihy a kliky. Neskôr mi tatko ukázal ďalší cvik - francúzsky tlak. V tej dobe som  nemal tušenie, že tým cvikom precvičujem triceps. Toto mi vydržalo zhruba 4 mesiace. Potom som nastúpil na strednú hotelovú školu, odbor čašník. Tam sa to celé seklo a točilo sa to už celé len okolo báb, zábav, alkoholu a kamarátov. Tento životný štýl ma držal takmer celú strednú školu až do začiatku posledného ročníka. Vtedy za mnou prišiel najlepší kamarát Jakub a povedal: "Andrej, ja mám v p**i, ja už nebudem piť, budem už iba cvičiť ". Vtedy som si tieto slová začal premietať v hlave stále dookola a povedal som si,  že keď s tým všetkým (baby, alkohol a zábavy) dokázal seknúť on,  dokážem to aj ja. Odvtedy (od roku 2012)  makám na sebe naplno. Aj keď to nebolo od začiatku na 100%, postupne som pridával na strave, tréningu a regenerácii.

 

Po zdravotnej stránke si to teda nemal vôbec ľahké. . Ako to celé prebiehalo - diagnóza, liečba a život počas tohto obdobia?

Začalo to doslova zo dňa na deň. Na štedrý deň som dostal silné kŕče do brucha. Pamätám si, ako ma mama poslala čistiť zemiaky a ja som jej povedal, že ma veľmi bolí brucho. Samozrejme, neverila mi, lebo som bol lenivý a domácich prác som sa nikdy prehnane nechytal :). Každým ďalším dňom sa tieto kŕče stupňovali a mne sa čoraz ťažšie a ťažšie dýchalo. V jednu noc som mal problém s dýchaním. Išli sme okamžite na pohotovosť, kde mi doktor povedal, že to budú len vetry. V ten večer to ustalo a kŕče povolili. Na druhý deň v noci som opäť dostal strašné kŕče a v nemocnici si ma nechali. Bolo to pár dní pred Silvestrom. O to viac ma to mrzelo, že som musel ležať v nemocnici. Stav sa mi stále zhoršoval. Doktor mi spravil röntgen, no stále nevedeli zistiť, čo mi je. Previezli ma do Martinskej fakultnej  nemocnice, kde mi pomocou röntgenu zistili, že v pľúcach mám hnis a nezhubný nádor. Nebral som to tragicky. Bolo mi vysvetlené, že nezhubný nádor sa dá vyoperovať. Bral som to skôr ako výhru, že prišli na koreň problému. 3. januára 2009 ma teda operovali. Odvtedy mám  na boku dekoráciu v podobe jazvy, z čoho som si ale nič nerobil, nakoľko mi bolo povedané, že na jazvy letia baby (smiech).

 

Čo bolo na tejto ceste pre teba najťažšie?

Asi najťažšie bolo to, že som sa musel vzdať futbalu. Teraz mi to príde ako osud, ktorý mi dal možnosť ukázať sa ako Mr. Physique.

 

Robil si aj iný šport okrem futbalu pred tým, ako si začal s fitkom?

Venoval som sa len futbalu. Bol som brankár a môžem povedať, že sa mi darilo. Bol som kapitán mužstva MŠK Kysucké Nové Mesto. V tom čase sme boli prví v druhej lige pred klubmi ako MŠK Žilina B, Ružomberok B, Liptovský Mikuláš, či Martin B, čo bola u nás špička. Dostal som aj ponuky od konkurenčných mužstiev, ktoré hrali prvú ligu, no bolo to  už v období, kedy sa mi prejavil spomínaný nádor. Nemal som teda možnosť ďalej hrať.

 

Čo ťa na posilňovaní baví najviac?

Najviac ma baví prekonávanie samého seba a sledovanie progresu. Nie je lepšieho pocitu, ako keď napredujete k svojim vytýčeným cieľom a čoraz viac a viac sa k nemu približujete. Baví ma striktné stravovanie, tvrdé tréningy, pomáhanie ľudom a celkovo všetko okolo zdravého životného štýlu.

 

Je niečo, čo na cvičení nemáš rád?

Najviac na cvičení neznášam prestávky (smiech). Ale tie sú samozrejme tiež veľmi dôležité!!

 

Akých súťaží sa chceš zúčastniť a v akej kategórii?

Na jarnú sezónu som si naplánoval 3-4 súťaže. Prvá by sa mala konať v Dunajskej Strede, ďalšie súťaže budú MSR v Kolárove, MČR v Choceni a vyvrcholenie jarnej sezóny budú Majstrovstvá sveta v Budapešti, kde by som sa rád kvalifikoval.  Na všetkých súťažiach sa zúčastním v kategórii Mr.Physique, ktorá je mojim životným štýlom.

 

Máš trénera, alebo sa pripravuješ na súťaže sám? Odkiaľ čerpáš informácie o posilňovaní?

Áno, mám trénera. Aktuálne som sa stal členom ŠK RELAX team Dunajská Streda. Informácie čerpám buď od trénera Rolanda Mehesa, od skúsenejších závodníkov, z internetu alebo rôznych seminárov a kurzov.

 

Aké doplnky v príprave užívaš? Koľko proteínu a aminokyselín minieš denne?

Medzi moje základné doplnky patrí 80% proteín, glutamín, BCAA, arginín, HMB/tribulus a vitamíny - vitamín C, multivitamín a magnesium, B komplex a zinok. Proteín dávam po tréningu „odmerku“ (však to poznáte - čím väčší kopček, tým lepšie) a niekedy ho zvyknem dávať na raňajky s vločkami. Aminokyseliny dávam pred a po tréningu a v diéte ešte aj večer. V záverečnej diéte tesne pred súťažou ich dávam aj ráno.

 

Ideš v diéte sacharidové vlny, či iný typ diéty? Ak áno, koľko sacharidov, bielkovín a tukov si držíš v diéte?

Nechodím sacharidové vlny, lepšie sa mi osvedčila CKD diéta. Teda diéta na tukoch.

 

Ako vyzerá tvoja strava teraz a ako vyzerala keď si začal cvičiť?

Keď som začal cvičiť, jedol som všetko, na čo som mal chuť. Takže slanina, treska, bagety, rožky s paštétou a podobné veci boli na dennom poriadku. Postupom času som si uvedomoval, že mäso je dôležité, ale nerozlišoval som tučné od chudého. Dnes v tom mám jasno a v objeme jedávam všetky druhy mäsa, hlavne hovädzinu. V diéte samozrejme kuracinu a ryby.

 

Ktorú partiu trénuješ najradšej a ktorú nerád cvičíš?

Nie je partia, ktorú nerád cvičím ale je partia, na ktorú sa vždy veľmi teším a to je hrudník.

 

3 najobľúbenejšie cviky?

Klasika - bench, drep, mŕtvy ťah a hrazda.

 

Robíš v diéte kardio, alebo si vystačíš so silovým tréningom?

Áno, v začiatku diéty dávam po tréningu 2-3krát do týždňa 20 minútové kardio. Ako sa blíži súťaž, kardio pridávam podľa formy, niekedy ho navýšim na 30 – 45 minút. Kardio mám skôr len na doladenie formy, neberiem ho pri chudnutí ako prioritu.

 

Čo vidíš ako najväčšiu chybu, ktorú robia začiatočníci vo svojich tréningoch a strave?

Ako najväčšiu chybu vidím nepripravenosťzbrklosť v tréningu. Mladí chcú odcvičiť najradšej všetko a hneď. V praxi to potom vyzerá tak, že si dajú jeden stroj a rýchlo utekajú k ďalšiemu a ďalšiemu. Technika je takmer vždy zlá a cvičenie stráca zmysel. Stravu by som ani tak nevytkol. Každý časom príde na to, čo musí zmeniť, ak jeho forma bude stagnovať. Hlavne, nebudeme si klamať, je predsa ľahšie zjesť 200g čokolády ako 200g mäsa.

 

Otázka ku tréningu – ako často trénuješ a aký systém využívaš?

Trénujem systémom 2+1, čo vychádza na 4-5 tréningov týždenne. Používam klasický split, ktorý mi najviac sedí. Samozrejme, nemám nič proti čisto silovým tréningom ako je napr. Korte.

 

Ako zvládaš bojovať v diéte so sladkosťami a ostatnými pokušeniami?

Riadim sa slovami: „všetko je v hlave“ ! Raz sa mi stalo, že ostávalo pár dní do súťaže a babka ma zastavila a dala mi do ruky tanier plný čerstvo upečených šišiek s lekvárom. V tej chvíli mi telo strnulo a ja som bol ako zhypnotizovaný, pozeral som len na tie šišky. Povedal som, si že "Andrej, všetko to je len v tvojej hlave" . Zavrel som oči, privoňal som k nim a začal som si predstavovať ako ich jem (smiech). Neuveríte, ale v tej chvíli som bol "najedený" a na šišky som už nemal takú chuť. Odvtedy privoniavam všetko, čo sa len dá, len aby som potlačil pocit v mysli, že mám chuť na niečo chutné.

 

Aké je tvoje obľúbené jedlo a čo naopak nemáš rád?

Neexistuje jedlo, ktoré by som nemal rád. Milujem jedlo a jedlo miluje mňa. Medzi najväčších favoritov patria halušky s bryndzou a pizza, ktoré si doprajem len počas cheat day.

 

Ako si na tom silovo – si silový typ, alebo nie? Aké máš "maxká" na tlaky, drep a mŕtvy ťah? Prípadne aké váhy používaš v tréningu?

Milujem silové tréningy. Milujem prekonávanie sa vo váhach. Nedávno som ale riešil túto tému sám so sebou, nakoľko ma trápili zranenia a dospel som k názoru, že telo treba potrápiť, ale nie zničiť. Preto som upravil tréningy a viac dbal na techniku. Tým pádom tie váhy už nie sú maximálne, aké by som zvládol Na mŕtvy ťah mám maximálku 200kg, na  drep 220kg a bench 160kg. Ako som ale spomínal, pri maximálkach tam nie je  100% technika. Pri maxku sa snažíš Tlačiť "aj nechtom na nohe", len aby si to dal. A práve vtedy sa najčastejšie stávajú zranenia ako v mojom prípade. Zradilo ma takto zápästie.

 

Máš nejaké vzory?

Anton Antipov, Devin Zimmerman (známy ako Devin Physique) a Andrew England.

 

Máš aj nejaké iné koníčky okrem cvičenia?

Všetky moje koníčky sa točia okolo fitness. Či už to je trénovanie s klientmi, zostavovanie jedálničkov a tréningových plánov či práca na vlastnej športovej značke. Samozrejme, ak by prišla príležitosť zahrať si nejaký iný šport, rád si zahrám bez ohľadu na to, aký šport to bude.

 

S akými ambíciami ideš do tejto sezóny?

Do tejto sezóny idem s tými najvyššími ambíciami. Verím, že urobím formu, ktorá bude zbierať najcennejšie kovy. Vždy som chcel byť najlepší a urobím všetko pre to, aby som dosiahol všetko, čo si zaumienim.

 

Ako vyzerá tvoj jedálniček v bežný deň?

Môj jedálniček začína ovsenými vločkami s proteínom alebo omeletou z 8 vajec. Na desiatu jedávam buď cottage cheese alebo tvaroh s dvoma orechmi . Ďalej nasledujú 3 porcie mäsa s ryžou alebo zemiakmi. Občas zaradím aj cestoviny. Večera je už podľa chuti, niekedy len tvaroh, no niekedy morské plody alebo mozzarela.

 

Čo ťa ženie stále dopredu makať na sebe a byť stále lepší a lepší?

Ako som už spomínal, vždy som chcel byť najlepší. Mám nesmiernu radosť keď vidím na sebe progres ako rastiem, vzdelávam sa a robím to, čo ma baví. Ženie ma za tým túžba stať sa známym. Chcem byť vzorom pre iných ľudí.

 

Obľúbené motto?

Moje životne motto mám vytetované na boku "znič to, čo ťa ničí". Mám ešte jedno, v ktorom vidím samého seba a to znie "Byť šťastný neznamená, že je všetko perfektné. Znamená to, že si sa rozhodol žiť život napriek jeho nedokonalostiam".

 

Akú radu by si dal našim čitateľom?

Ak po niečom túžiš, choď si za tým. Vymaž zo života tých, ktorí ti v tom bránia a prijmi tých, ktorí ti v to pomôžu.