Kto by mal rátať kalórie a kto nie?

Oct 21, 2014

 

 

Nie každý môže počítať kalórie. Pre niektorých je to super spôsob, ako sa zlepšiť a pre niekoho práve naopak. Sú ľudia, ktorí počítajú všetko, majú detailný prehľad o ich kalorickom príjme a má to pre nich význam - naberajú viac svalov, chudnú viac tuku a vyhýbajú sa stagnácii a posúvajú sa ďalej.

A na druhej strane sú tu tí, ktorí si počítajú každý kúsok jedla, vážia ho a zapisujú do tabuliek a vyhodnocujú svoj denný príjem. A prínos? Minimálny, až nulový. Prečo to tak je? Rátanie kalórií má zmysel iba pre niektorých ľudí.

 

Kto by mal rátať kalórie?

 

Chudí chlapci, ktorí chcú nabrať hmotu

Dôvody, prečo títo chlapci nenaberajú sú dva. Nemajú chuť do jedla stále, ale len občas. Títo chlapci buď zabúdajú jesť a nejedia niekoľko hodín. Alebo presne naopak - keď si už sadnú k jedlu, jedia veľa. Ale v celkovom meradle toho nezjedia dosť. Preto by si mali počítať kalórie, aby mali prehľad o ich celodennom príjme.

Často si myslia, že jedia dosť. Keď sa ich spýtate, koľko jedia, povedia "veľa". Čísla ale často odhalia niečo iné. Myslia si, že jedia dosť, ale nie je to pravda. Ako náhle si začnú počítať makrá a kalórie tak zistia, koľko toho musia zjesť, aby rástli. Preto má zmysel počítať si príjem kalórií, aby si uvedomili a dostali do hlavy množstvá potravín, ktoré treba zjesť.

Keď konečne naberú svalovú hmotu, mali by si uvedomiť, že treba pridať. Viac hmoty potrebuje viac energie (kalórií) na fungovanie a naberanie ďalšej hmoty. Takže ak chcete pribrať a nejde to, začnite si počítať vás denný príjem kalórií, počítajte, merajte sa. Ak želané výsledky neprichádzajú, zvýšte váš príjem, až kým sa nezačnú ukazovať prvé výsledky.

 

Kulturisti a tí, ktorí sa pripravujú na súťaž

Počítanie a nepočítanie kalórií v predsúťažnej príprave môže spraviť rozdiel medzi výslednou formou na pódiu. Počítanie kalórií ma zmysel kvôli prehľadnosti prípravy a lepšiemu plánovaniu zmien v strave. Vyhnete sa hlavne tomu, že spanikárite, že nestíhate prípravu podľa plánov a obmedzíte nevedome príjem kalórií pod rozumnú hranicu a pokazíte si tým celú prípravu a formu na pódiu.

Výhodou je taktiež to, že máte log o tom, kedy ste mali aký príjem kalórií a makier a viete s tým manipulovať a používať na ďalšie plánovanie. Okrem toho sa tento log dá využiť aj v príprave v ďalšej sezóne. Podľa výsledkov vidíte, čo na vás funguje a čo nie a čo treba zopakovať a čo naopak nahradiť niečím novým.

Okrem toho aj skúsený závodník dokáže spanikáriť pod tlakom toho, že sa chce dobre odprezentovať a ukázať pred rozhodcami a konkurenciou a počas konca prípravy robia chybné rozhodnutia. Ak majú dopredu vypracovaný plán, majú presný harmonogram, aký príjem kalórií a makier majú mať a jednoducho ho dodržia.

 

Ľudia so špecifickým cieľom, ktorý sa snažia dosiahnuť

Ak chcete väčšie stehná, širší chrbát alebo plnšie a väčšie ramená, odmakáte si tréning a výsledky sa nedostavujú, je to spôsobené pravdepodobne jednou z týchto troch príčin:

 

Je potrebné, aby aj tí, ktorí nie sú prirodzene vychudnutí vedeli, koľko kalórií prijímajú. Často sa aj im stáva, že ich je nedostatok a tým pádom nedosahujú vytýčený cieľ - budovanie hmoty.

Opačným problémom je to, že sa ľudia prejedajú, prijímajú oveľa viac kalórií ako je potrebné a priberajú veľa tuku. Rátanie kalórií nie je teda vhodné len na to, aby sme zistili, že jeme málo a ak chceme priberať, musíme pridať. Rovnako je vhodné počítať si kalórie, aby sme ich nevedomky neprijímali viac ako treba. Vyhneme sa tak zbytočnému priberaniu tuku.

 

Kto by NEmal rátať kalórie?

 

Ľudia s priemernou nadváhou

Ak ste len obyčajný rekreačný návštevník posilňovne a ide vám len o to, aby ste zhodili nadbytočné kilá alebo sa dostali do formy, nemusíte si rátať kalórie. Ak chcete, aby ste sa kíl zbavili dlhodobo, mali by ste zrýchliť metabolizmus. To spôsobí, že aj pri rovnakom príjme kalórií ako máte teraz (a teraz priberáte) sa vám naberanie zastaví, nakoľko telo tieto kalórie využije. Je to určite lepšia možnosť ako snažiť sa radikálne znížiť kalorický príjem (museli by ste jesť menej ako doteraz), nakoľko by vám to mohlo spôsobiť spomalenie metabolizmu.

Sústreďte sa na to, aby ste prijímali kalórie z kvalitných potravín. Tie vám dodajú energiu a pocit nasýtenosti a vaše tréningy budú kvalitnejšie a tým pádom aj viac kalórií pri nich spálite. Ak konzumujete veľa chutných, ale nezdravých jedál, nie je to ani tak kvôli hladu, ale kvôli tomu, že máte na tie potraviny chuť. Ak si upravíte jedálniček a vymeníte tieto jedlá za kvalitné potraviny, zrazu vám ani nebudú chýbať a prestanete mať na ne takú chuť.

Preto tí ľudia, ktorí sa sústredia len na príjem kalórií a nezaujíma ich kvalita jedla majú často väčšie problémy s diétou ako tí, ktorí si upravili aj výber jedál a nie len celkový kalorický príjem. Namiesto zmenšovania porcií nekvalitného jedla sa zamerajte na kvalitu potravín.

 

Ľudia, ktorí potrebujú spraviť zmeny v jedálničku

Snaha o zníženie kalorického príjmu môže niekedy viesť k znechuteniu a frustrácii. Prečo? Jednoducho preto, že veľa ľudí začne s diétou a nevydržia ani prvý deň. Spravia si veľké plány, pripravia jedálničky, rozpis jedla na ďalšie dni. A aj tak na konci dňa zjedli úplne niečo iné, ako mali v pláne a presiahli plánovaný kalorický príjem o stovky či tisícky kalórií. A to, že si tieto kalórie majú počítať im funguje ako zabijak, lebo na konci dňa im to ešte viac pripomenie ich zlyhanie.

Ako je písané v predošlom odstavci - základom je zmena výberu potravín a nie obmedzenie množstva tých nezdravých, plných cukru, soli a tuku. Tieto jedlá si ťažko ukontrolujete vďaka ich návykovosti na chuť a v diéte ľahšie zlyháte.

Tí, ktorí už počítajú kalórie veľmi dlho

Počítate si už dlhšiu dobu každý deň vás kalorický príjem a výsledky sa nedostavujú? Prestaňte s rátaním. Rátajte si to b podľa veľkosti porcie a nezaťažujte sa rátaním a vážením potravín. Ak to robíte a nemáte výsledky, aj tak to asi nemá zmysel. Stačí sa odhadom pozrieť na porcie a spraviť si v hlave takú malú kalkulačku, aby sme vedeli, čo je veľa a čo je málo. Veď sa predsa nedá všetko rátať aj vtedy, keď jete mimo domu. Alebo budete jesť len doma pripravené a vami navážené jedlo? Asi nie.

Kto by teda mal prestať rátať kalórie? Ak vás to ubíja, spôsobuje vám to stres, zaberá vám to veľa času a pod. - skončite. Takéto niečo má význam u súťažných kulturistov, ale nie u rekreačných cvičencov. Veľa ľudí si začne počítať kalórie, venujú tomu čas, energiu, stále si analyzujú dosiahnuté výsledky a aj tak nie sú spokojní s progresom a zabalia to, skončia. Ak vás to otravuje a spôsobuje stres, skončite a cvičte a zdravo sa stravujte pre radosť. Uvidíte, že vás to začne znova baviť.

Vráťte sa k základom. Prehnané počítanie je výstrahou - začnite rovnako ako na začiatku. Konzumujte potraviny, ktoré vám nespôsobujú chuť na ďalšie a ďalšie jedlo. Jedzte kvalitné a zdravé potraviny a nevymkne sa vám to kontrole. Vyberajte si potraviny, ktoré vám dajú dobrý pocit na celý deň a nie tie, ktoré vám ho dajú len na 10 minút.

Záver - mali by sme teda rátať kalórie, alebo nie?

 

Áno. Ak máte špecifický cieľ v oblasti budovania postavy a ste zdraví a máte správne stravovacie návyky. Rátajte si kalórie aspoň kratší čas, aby vám to pomohlo lepšie si nastaviť postup, ako tento cieľ dosiahnete. Rátanie kalórií automaticky neznamená ich obmedzovanie. A práve tí ľudia, ktorí si rátajú kalórie s tým, že chcú pribrať majú väčšie úspechy ako tí, ktorí chcú schudnúť.

Ak chcete len schudnúť 10 kíl alebo sa dostať trocha do formy, zmeňte výber potravín a nezaťažujte sa počítaním vášho príjmu.

Ak máte stresy z toho, ako presne si vážite jedlo, a koľko kalórií môže mať zvyšok šejku, ktorý ostal na stenách mixéra- uvoľnite sa a prestaňte to riešiť, je to zbytočné. Tabuľky nie sú 100% presné, každá šarža potravín je mierne odlišná, zelenina a ovocie nie sú vždy rovnako zrelé, mäso má iný pomer bielkovín a tukov v závislosti od typu chovu a taktiež nie každý deň vydáte rovnaké množstvo energie. Berte počítanie kalórií ako nástroj, ktorý vám má pomôcť a nie vás zaťažovať.