Ničí kreatín obličky alebo nie?

May 15, 2015

Asi každý pozná kreatín. Pre nováčikov je to doplnok, od ktorého očakávajú extrémny nárast sily a hmoty, pre väčšinu ľudí je to bežný suplement vhodný na zvýšenie sily a objemu svalov a pre neznalých je to nebezpečná látka, ktorá ničí telo a hlavne naše obličky. Je naozaj taký škodlivý ako sa hovorí? Treba sa obávať toho, že po užívaní skončíš na dialýze?

Rýchla odpoveď - určite NIE. Dôkaz - skupine deviatich mužov podávali denne 10 gramov kreatínu počas troch mesiacov. To je bežná dávka, ktorá by mala fungovať väčšine ľudí. Bežná doba užívania kreatínu je mesiac až dva, takže táto skupina ľudí dostávala viac kreatínu, ako bežne prijmeme. Týchto 9 mužov malo za úlohu trikrát do týždňa navštíviť fitko.

Činnosť obličiek sa dá merať tým, ako rýchlo sa vyplavuje kreatinín (odpadová látka z kreatínu) z krvi. Časť ľudí v kontrolnej skupine dostávala placebo (hroznový cukor - glukóza) a druhá časť kreatín. V grafe je znázornená hladina kreatinínu v krvi oboch skupín. Ako sa dalo čakať, tí, ktorí dostali kreatín mali vyššiu hladinu kreatinínu v krvi ako tí, ktorí dostali len hroznový cukor. To je logické.

Ďalej merali hladinu cystacínu v krvi. Cystacín je bielkovina, ktorá ukazuje, nakoľko obličky pracujú správne. Čím je ho v krvi menej, tým viac ti pracujú obličky a teda sú zdravé. Na grafe je zobrazená hladina cystacínu v krvi oboch skupín. Znižujúcu hladinu cystacínu v placebo skupine vedci vysvetlili tým, že títo ľudia pravidelne cvičili. To je len ďalší plusový bod pre cvičenie a dôkaz toho, ako vplýva pozitívne na naše zdravie. Čo je ale z grafu jasné - hladina cystacínu klesla viac u skupiny, ktorá brala kreatín ako u placebo skupiny. Takže nie je dôvod báť sa kreatínu.

Niekto môže namietať, že je to krátkodobá štúdia a možno sa negatíva ukážu až po dlhšej dobe či opakovanom používaní kreatínu. To je pravda, ale kreatín je na trhu s doplnkami už desaťročia a vyskúšali ho milióny ľudí na svete. A neevidujú sa prípady hromadného zlyhávania obličiek či iné nevysvetliteľné poruchy zdravia.

Dokonca existuje štúdia, ktorá dokazuje, že kreatín nie je škodlivý ani pre ľudí, ktorí majú len jednu obličku.

 

Okrem toho:

Čo z toho vyplýva? Nebojte sa kreatínu a užívajte ho.