Prečo máš stále hlad a ako s ním bojovať?

May 12, 2015

Často sa ti stáva, že si hladný alebo sa nevieš nasýtiť? Možno je to tým, že prijímaš zbytočne veľa "fake foods". Myslíš si, že je jedno, či prijmeš 500 kalórií z ovocia, zeleniny a mäsa alebo z koly a fast foodu? Predpokladám, že tvoja odpoveď je NIE. Je veľmi dôležité pozerať sa na jedlo nie len ako na množstvo kalórií, ale aj na jeho kvalitu a na to, čo telu prinesie.

Zlé stravovacie návyky

Poznáš niekoho, kto si miesto šalátu a mäsa dá radšej fast food či niečo sladké, pričom sa stará len o to, aby to malo rovnaké množstvo kalórií? Určite áno. A možno ani nemusíš hľadať ďaleko, lebo sa to týka práve teba. Toto nahrádzanie zdravej stravy nezdravou (a nemusí byť nutne spojené s vyšším príjmom kalórií) sa dá zaradiť medzi zlé stravovacie návyky. Aké to môže mať dôsledky na naše telo?

 

 

Podčiarknuté a zhrnuté - cítiš sa mizerne, vyzeráš mizerne a okrem toho - máš stále pocit hladu!

Dobré stravovacie návyky

Na druhej strane - poznáš niekoho, kto sa uspokojí aj s menším kúskom dezertu, lebo jeho telo už dostalo dosť živín z predošlého kvalitného jedla? Ak áno, určite sa dá povedať, že má správne stravovacie návyky. Väčšinu jedla, ktoré prijme je kvalitné jedlo plné živín. Tým pádom ostáva menej priestoru na prejedanie sa nezdravými fake foods. Vďaka tejto sebadisciplíne budeš mať:

 

 

Dosiahneš teda presný opak toho, ako keď sa prejedáš zbytočnými jedlami, ktoré síce kaloricky sedia do tvojho plánu, ale nedajú tvojmu telu to čo potrebuje. Po nahradení kvalitnou stravou môžeš očakávať, že sa budeš cítiť lepšie, budeš mať viac energie a budeš spokojný aj so svojou postavou.

Väčšina ľudí si pod zdravým stravovaním predstavuje iba obmedzovanie a vyraďovanie niektorých jedál. Pozor, nesústreďte sa len na to, čo vyradiť. Sústreďte sa na to, ako jesť celý deň čo najzdravšie. Zdravé stravovanie nie je len vyradenie bieleho pečiva alebo sladených nápojov, ale komplexná správa jedálnička od raňajok až po večeru. Dospelý človek zje denne približne 1,5-2 kg jedla. Ak si zaplníme žalúdok zdravými a nutrične hodnotnými jedlami, neostane nám veľa miesta na nezdravé veci, ktoré do jedálnička nepatria.

Je to rovnaké ako s prácou, alebo školou. Ak sa väčšinu dňa niečomu venujem - kariére alebo škole, nemám čas na vysedávanie pri počítači alebo televízore. To isté platí aj pri jedení.

 

Nie je kalória ako kalória

Asi každý vie o tom, že ľudia sú z roka na rok tučnejší a tučnejší. A nie len u nás, ale aj všade vo svete. Ak sa nájdu jedinci, ktorí sa začnú zaujímať o stravu, strážia si množstvo prijatých kalórií. Áno, to je správne a je to úplný základ pri chudnutí. Netreba ale zabudnúť na to, že nie je dôležité len množstvo kalórií a teda to, že koľko toho za deň zjeme. Rovnako dôležité je aj to, že čo zjeme a na to veľa z nás zabúda.

Ak viem, že môžem prijať ešte 300 kalórií, nemusím ich "minúť" na niečo nezdravé. Snickerska chutí určite lepšie ako šalát, ale kalória z nej nie je rovnaká ako tá zo šalátu. Tieto nezdravé jedlá môžu mať vplyv na zhoršenie nášho zdravia, zníženie energie alebo dokonca môže viesť k ďalšiemu hladu.

 

Apetít

Najväčší vplyv na naše stravovacie návyky má jednoznačne apetít. O koľko by bolo jednoduchšie dodržiavanie jedálnička, keby sme neregistrovali chute jedál? Väčšina ľudí si prizná, že nemajú kontrolu nad apetítom. Ako s ním bojovať?  Apetít je možné oklamať tým, že budeme jesť objemné jedlá. Ak nám cez tráviaci systém prejde veľký objem jedla, apetít bude výrazne menší. Ak teda chceš, aby si mal pocit nasýtenia počas celého dňa, nesústreď sa len na kalórie zo stravy, ale aj na jej objem

 

Jednoducho si to môžeš predstaviť takto - 100g čokolády má približne toľko kalórií ako 400g kuracieho mäsa. A čo dá čokoláda tvojmu telu? Veľa zbytočných sacharidov a tukov. Na druhej strane, kuracie mäso ti dá až 80 gramov plnohodnotných bielkovín, ktoré ťa zasýtia a pomôžu ti v budovaní novej svalovej hmoty. Na ceste ku vysnenej postave je potrebná dôslednosť a pevná vôľa. Ak vynecháš raňajky a potom od hladu skončíš na prvej pumpe alebo bufete s hrsťou sladkostí a dvojlitrovkou koly, telu len uškodíš. Naopak, ak sa premôžeš a dáš si výživné a kvalitné raňajky, nebudeš toľko hladovať a lepšie dokážeš bojovať so sladkými nástrahami. Drž sa pravidla - najprv kvalitné jedlo a prípadne až potom niečo nezdravé a nie naopak. 

Zdroj: precisionnutrition, Stice, Hill