Sú energy drinky tak zlé ako sa o nich hovorí?

Apr 6, 2015

 

Každý, kto chce vyzerať dobre by mal dbať na stravu. Každý si ale dopraje niečo, čo mu chutí a mnohí najmä v diéte siahnu po nápojoch, ktoré sú sladké a pritom neobsahujú žiadny cukor či kalórie. Medzi ne patria aj energy drinky. Určite ste už čítali veľa článkov o tom, ako niekto umrel po vypití RedBullu. Alebo ako futbalista skonal na trávniku a pripisovali smrť tomu, že pil tieto energy drinky. A pritom v nich nie je nič, čo by mohlo spôsobiť smrť.

Aby toto tvrdenie bolo podložené aj vedeckými faktami, pozrime sa na zloženie jedného z nich, napr. Rockstar Zero Carb.

 

1. Sýtená voda - úplne neškodná.

2. Taurín - mnohí práve taurín označujú za nezdravý a zlý. A pritom sa nachádza vo veľkom množstve potravín a je dokonca produkovaný našim telom. Môžete argumentovať, že "2000mg je veľa". Viete o tom, že rovnaké množstvo nájdete v 180g syru, šiestich vajciach, piatich šálkach mlieka či jogurtu alebo 300g mäsa? Takže tento argument je bezvýznamný. Taurínu sa nedá vyhnúť a ani nemá zmysel sa mu vyhýbať.

3. Prírodné arómy - ak sa chcete vyhýbať prírodným arómam, tak je to skoro nemožné. Sú v každej spracovanej potravine. Ak sa teda chcete vyhýbať týmto arómam, nejedzte ani ochutené proteíny či aminokyseliny.

4. Kyselina jablčná - nájdete ju vo víne, kyslom ovocí a väčšine nápojov v supermarketoch. Pridáva sa do nápojov kvôli zvýšeniu kyslosti. A ak je na etikete až po tauríne, viete, že je v drinku v  menšom množstve ako taurín (zloženie výrobkov je vždy v poradí látok, ktoré sú tam v najväčšom množstve). Preto nie je žiadny dôvod sa jej obávať.

5. Kyselina citrónová - ak sa nebojíte pomarančov, nebojte sa ani kyseliny citrónovej.

6. Citran sodný - v podstate je to kyselina citrónová s pridanou molekulou sodíka. 110mg nie je pre zdravého človeka problémom. Pozor si musia dávať iba tí ľudia, ktorí majú zvýšenú citlivosť na sodík.

7. Výťažky zo zeleného čaju - každý vie, že zelený čaj patrí medzi zdravé nápoje. Obsahujú veľa antioxidantov a určite sa nemôže označovať ako škodlivina, práve naopak.

8. Kofeín - tu veľa ľudí isto spozornie. Áno, je pravda, že tieto nápoje obsahujú väčšie množstvo kofeínu. V priemere asi toľko, ako 2-3 kávy. Podľa vedeckých štúdií je dokázané, že ak máte 90 kíl, museli by ste vypiť viac ako 7 týchto drinkov za sebou, aby vám mohli spôsobiť smrť. Takže áno, tieto drinky môžu byť nebezpečné. Ale len v prehnanom množstve a museli by ste ich vypiť v krátkom čase naraz. Takže ak si dáte jeden denne, alebo aj 2-3 v priebehu dňa, je to úplne v poriadku a nič vám nehrozí.

9. Kyselina benzoová - nájdete ju hlavne v bobuľovom ovocí. Vo veľkom množstve môže byt nebezpečná, ale jej množstvo v energy drinkoch je zanedbateľné.

10. Kyselina sorbová - tá je použitá ako konzervačná látka. Nebezpečné množstvo je až 100 gramov. V zozname je ďaleko za taurínom. V drinku sú len 2g taurínu, takže logicky by ste museli vypiť viac ako 24 litrov energy drinku, aby ste sa predávkovali - takže sa jej netreba báť.

11. Pektín - používa sa ako želírovacia zložka. Bežne ju nájdete aj v džemoch alebo želé cukríkoch.

12. Acesulfam draselný a sukralóza - umelé sladidlá. Sladidlá dokážu zvyšovať hlad či meniť vylučovanie inzulínu. Ale ak sa im chcete vyhnúť, musíte siahnuť po nápojoch s kopou cukru. Bežné nápoje s cukrom majú na 500ml až 60g cukru. To tiež nie je dobrá voľba. A okrem toho - ak sa chcete úplne vyhnúť aj cukrom aj sladidlám, museli by ste vyradiť všetky sladené nápoje, nie len energy drinky. 

13. L-karnitín - ten je pre telo prospešný, najmä pre nervovú sústavu. Znižuje poškodenie svalových vláken po tréningu a obeh amoniaku v krvi.

14. Vitamíny B - myslím, že nikto sa nebojí vitamínov zo skupiny B. 

15. Farbivá - to isté ako prírodné arómy. Ak konzumujete hocijaké spracované potraviny, tak nie je dôvod sa vyhýbať práve energy drinkom. Tieto farbivá sú úplne všade.

16. Extrakt z listov yerba maté - zložka čaju známeho hlavne v Južnej Amerike. Zlepšuje oxidáciu tukov, kontrolu nad hladinou glukózy a cholesterolu v krvi. Či naozaj pitie energy drinkov bude mať pozitívny vplyv na telo je otázne, lebo množstvo tohto extraktu bude nízke. Ale určite je plusom a nie mínusom.

Takže si to zhrňme. Sú energy drinky takým "zabijakom"? Ak idete na párty alebo sa učíte na skúšku a vypijete ich desať denne, môžu byť nezdravé. Ak ich pijete v rozumnom množstve, netreba sa ich báť. Vyhýbať by sa im mali len deti a tehotné ženy. Skoro každá potravina vás môže zabiť. Aj prehnaný príjem soli alebo vody. Dôležité je vždy množstvo, ktoré musíte prijať, aby vám uškodilo.

zdroj: Greg Nuckols, examine.com, strengtheory.com