Nakopnite svoj výkon superkompenzáciou

Aug 3, 2014

Superkompenzácia predstavuje krátkodobú úpravu tréningového plánu, ktorá by vám mala pomôcť nakopnúť stagnujúcu výkonnosť. V čom spočíva a v akej forme ju správne do tréningového plánu zaradiť sa dozviete nižšie.

Čo to je?

Podstatou superkompenzácie je krátkodobé zvýšenie tréningového objemu, po ktorom nasleduje ľahšia fáza prispôsobenia sa. 

Účelom supekompenzácie je prebudiť naše telo a dodať mu nový stimul prostredníctvom nárastu objemu nabehaných kilometrov počas krátkeho obdobia 7 - 10 dní.

Ako to má vyzerať?

Po dobu 7 - 10 dní zvýšte množstvo nabehaných kilometrov o 30 - 40%. Intenzitu tréningu meniť netreba. Vaše telo dostane zabrať už aj tým, že sa radikálne zvýši objem nabehaných kilometrov. Súčasné zvýšenie objemu aj intenzity tréningov by neviedlo k zlepšeniu výkonnosti ale skôr k pretrénovaniu a mimoriadnej únave.

Po ukončení tohto obdobia by ste mali zaradiť rovnako dlhé obdobie (absorpčný týždeň), v ktorom objem tréningových jednotiek o rovnakú mieru znížite. Teda ak bežne behám za týždeň 60 kilometrov, počas superkompenzácie 78 - 84 kilometrov, počas absorpčného týždňa to bude 36 - 42 kilometrov. Podstatou toho je, aby naše telo správne absorbovalo zvýšený tréningový objem. Ak by ste sa po týždni superkompenzácie vrátili rovno k bežnému objemu tréningov, môže dôjsť k pretrénovaniu, únave či možno aj drobným zraneniam.

Pre koho je tento tréning určený?

Superkompenzácia je určená pre bežcov, ktorí trénujú aspoň pár rokov. Určite nie je určená pre bežcov, ktorí sú začiatočníci alebo sa zotavujú z nejakých dlhodobých zdravotných problémov.

Na záver ešte zhrnutie superkompenzácie do zopár bodov.

1. Je určená pre pokročilých bežcov.

2. Mala by trvať 7 - 10 dní.

3. Objem zvyšujeme o 30 - 40%.

4. Po období superkompenzácie zaraďujeme tzv. absorpčný týždeň.