Tréningový plán #1 - začíname

Apr 4, 2014

Máme tu prvý tréningový plán, ktorý vás dovedie k cieľu, ktorým je zabehnutie piatich kilometrov. Ide o prvý týždeň a aj keď sa hovorí, že začiatky bývajú najťažšie, tento plán je pripravený tak, aby ho zvládol aj úplný začiatočník.

Na začiatok ešte zopár zásad, ktoré by si mal každý začiatočník osvojiť. Všetky sú rozpísané v tomto článku, ale ja som vybral len zopár najdôležitejších.

1. Nezabudnite na strečing pred aj po tréningu.

2. Zo začiatku striedajte beh s chôdzou.

3. Začiatočnícke tempo by malo byť voľné, teda také, pri ktorom nemáte problém rozprávať sa.

A teraz už k samotnému tréningu. Celý tréningový týždeň obsahuje 3 tréningy a dni odpočinku. Dni odpočinku určite netreba podceňovať, pretože relax je rovnako dôležitý ako tréning. Samozrejme, dni oddychu neslúžia na to, aby sme sa prejedali, takže pozor na stravu. :)

Tréningový plán - 1. týždeň
Pondelok Beh + Chôdza 20 minút
Začnite zľahka pomaly klusať v tempe, v ktorom budete vládať bezproblémov hovoriť. Ak potrebujete spomaliť, kráčajte. Hlavne sa skúste zamerivať na plynulosť behu/chôdze a na to, aby ste nezastavovali.
Utorok Odpočinok
Tento deň slúži na relax a regeneráciu. 
Streda Beh + Chôdza 20 minút
Rovnako ako v pondelok, zameriavame sa hlavne na plynulosť behu alebo chôdze. Volíme tempo, ktoré je nám príjemné a pri ktorom, ak bežíme s partnerom, sme schopní bez problémov rozprávať. Ak nevládzeme, spomalíme alebo prejdeme do kroku, zastavovaniu sa vyhýbame.
Štvrtok Odpočinok
Tento deň slúži na relax a regeneráciu.
Piatok Odpočinok
Tento deň slúži na relax a regeneráciu. Možno ho podľa vôle doplniť prechádzkou alebo strečingom nech sú naše svaly v pohybe.
Sobota Pomalý beh 30 minút
V tento deň začneme pracovať na vzdialenosti, ktorú sme schopní odbehnúť. Volíme také tempo, aby sme vydržali klusať 30 minút a nemuseli prejsť do kroku. Myslíme na správne dýchanie a udržiavanie rovnakého tempa po celú dobu tréningu.
Nedeľa Odpočinok
Tento deň slúži na relax a regeneráciu. Možno ho podľa vôle doplniť prechádzkou alebo strečingom nech sú naše svaly v pohybe.