5 najlepších posilňovacích cvikov

Jun 10, 2015

Existujú bežné cviky a potom supercviky, ktoré by ste určite nemali obchádzať. Preto sme sa v tomto článku pozreli na päť najefektívnejších cvikov v histórii posilňovania.

Na to aby sme cvik mohli do tejto kategórie zaradiť, musí spĺňať nasledujúce kritériá:

1. Musí ísť o cvik známy už v histórii, kedy ešte ľudia nepoznali lavičky, posilňovacie stroje, športtestery alebo samotné činky.

2. Musí ísť o cvik, ktorý bol známy mnohým kultúram po celom svete, ktoré ho vymysleli a vyvíjali nezávisle od seba.

3. Musí ísť o cvik, ktorý keby ste ukázali v miestnosti plnej trénerov, tak 50% povie, že je dobrý, menej ako 10% ho vyhlási za škodlivý pre telo, menej ako 15% ho vyhlási za cvik pre slabochov a len nejakých 10% ho bude skutočne schopných previezť.

 

1. Nosenie závaží

Nosenie závaží je skvelý cvik na precvičenie celého tela, vrátane sily úchopu, ramien a ich stability. Okrem tohto skvelo prispieva k rozvoju kondície, sily nôh a core, či celkovej rovnováhy.

Ak neveríte, skúste si vyniesť dve plné vedrá piesku hore dole menším kopcom. A teraz si predstavte, že to robíte 6 hodín denne a váš oddych trvá toľko, koľko trvá kým zídete dole a vezmete ďalšie plné vedrá.

 

2. Boxovanie

Vo vojenských službách je boj zblízka nevyhnutnosťou a vzhľadom na popularitu MMA, boxu a rôznych podobných športov určite stojí zaradiť tento cvik do svojho tréningu.

Aj keď určite nie každý chce alebo je pripravený vstúpiť do ringu, tréning na veľkom vreci alebo hruškách, na ktorých sa trénuje rytmus a rýchlosť, rozvíja vytrvalosť, silu a celkovú odolnosť.

Správny úder vychádza z bokov a nôh. Ak máte k dispozícii veľké vrece, pracujte na svojej sile silnými údermi so zápästím fixovaným v rovnej polohe. Sústreďte sa na každý úder a na to, aby sila vychádzala z nôh a bokov a explodovala cez vaše ruky.

Ak máte hrušku, rozvíjajte svoju rýchlosť, odolnosť a tempo. Udržať pravidelné tempo a úderov nie je také ľahké, ako sa zdá. Ak nemáte k dispozícii ani jedno z uvedených, môžete skúsiť tzv. "shadow boxing", teda boxing do prázdna. Aj keď sa to zdá divné, či hlúpe, trénujú tak aj najväčšie boxerské hviezdy.

 

3. Šplhanie a ťahanie lana

Je ťažké vytvoriť si ťahovú silu bez toho, aby ste skutočne niečo ťahali. Šplhanie a ťahanie závaží sú jednými z najlepších seba rozvíjajúcich cvikov. Buď budete šplhať a vyšplháte alebo nie. Buď k sebe budete ťahať lano a čokoľvek je na jeho konci a dotiahnete to alebo nie. Okrem toho, šplhanie je skvelý cvik na silu core, teda jadra tela. Okrem týchto svalov sú pri šplhu dôležité aj nohy. Samozrejme, niektorí ľudia šplhajú bez problémov bez pomoci nôh alebo dokonca s nohami vystretými pred sebou, za čo ich iní zase neznášajú. :)

Šplhanie a ťahanie lana si vyžadujú veľa sily v úchope, ramenách, chrbte a jadre tela. Okrem toho ide o cviky, pri ktorých je maximálne dôležitá technika. To, koľko pri týchto cvikoch zvládnete nezávisí len od vašej sily, ale aj techniky s akou cvik zvládnete previesť, pretože tá vám pomáha zvýšiť efektivitu pohybu a tým ušetriť množstvo sily a energie.

 

4. Zdvihy - od zeme až nad hlavu

Asi ťažko nájdeme iný cvik, ktorý tak dokonale demonštruje skutočnú silu než komplexné zdvihy. Už vojaci v antickom Grécku zdvíhali nad hlavu zo zeme kusy skál. Rovnako aj Shaolinskí bojovníci používali akúsi historickú verziu dnešných kettlebelov dávno predtým, než si ich osvojili v Rusku, odkiaľ prenikli ďalej.

Takýto zdvih závažia zo zeme až nad hlavu kombinuje niekoľko dnešných cvikov ako sú mŕtvy ťah, trh a tlaky nad hlavu. Ako všetci, ktorí tieto alebo aspoň niektorí z týchto cvikov cvičíte viete, ide o základné ale veľmi ťažké cviky, takže ich spojenie a kombinácie do jedného je len pre skutočných borcov.

 

5. Tlačenie závaží

V histórii jeden z mála spôsobov, ako premiestniť ťažké veci z miesta na miesto. Dnešná verzia tohto cviku predstavuje tlačenie závažiami naložených špeciálnych "saní". Kto nemá sane, môže tlačiť aj autá ale asi by pri tom mal niekto sedieť za volantom, aby ste ho pre istotu nedotlačili niekam, kam nechcete. Tlačenie závaží sa ako cvik využíva v mnohých športoch, kde sa kladie dôraz na silu nôh, napríklad hokej, korčuľovanie, snowboarding a iné. 

Okrem sily nôh tento cvik skvelo prispieva k rozvoju kondície, rovnováhy a stability, keďže pri tomto cviku musíte telo držať v jednej rovine.

Spomenuté cviky určite nie sú z cvikov, ktoré rozvíjajú len jednu svalovú partiu. Ide o veľké viackĺbové cviky, ktoré, ak vám ide o veľkú silu, by vo vašom tréningu chýbať nemali.

Zdroj: t-nation