Full-Body tréningy legiend

Mar 22, 2015

Full-body tréning (tréning celého tela) je veľmi efektívna tréningová metóda, ktorá pomáha zlepšiť hlavne slabé svalové partie. Prečo? Pretože pri full-body tréningu ich precvičíte komplet 3 - 4 krát týždenne. A my sme si pre vás dnes pripravili výber tých najlepších full-body tréningov niektorých legiend bodybuildingu.

Ako si môžete všimnúť, vo všetkých týchto tréningoch prevládajú základné cviky ako bench press, zhyby, drepy, brušáky a iné. Každý z uvedených tréningov má ale svoju špecialitu a je teda len na vás, cestou ktorej legendy sa poberiete.

 

Arnold Schwarzeneger

Aj keď sa o ňom vie, že v neskorších fázach kariéry trénoval hlavne série na protikladné svalové skupiny, Arnold začínal v kariére rovnako ako väčšina legiend s full-body tréningom a doteraz ho odporúča najmä začiatočníkom.

Jeho full-body tréning známy pod menom "The Golden Six" (Zlatá šestka) pozostával, ako už z názvu vyplýva. zo šiestich cvikov. Tento tréning je jednoduchý, priamy, efektívny a náročný, teda taký aký má byť.

Arnold cvičieval tréning trikrát týždenne v každý druhý deň bez akéhokoľvek tréningu počas voľných dní. Ako sám tvrdí, tento tréning je dostatočne náročný a vhodný pre začiatočníkov, ako aj pre tých, ktorým ide hlavne o rozvoj sily.

  

 

George Eiferman

George Eiferman bol herec, kaskadér a víťaz súťaže Mr. Universe, ktorý cestoval po USA a prednášal hodnoty fyzického tréningu stredoškolským študentom. Bol obrovským zástancom full-body tréningov, ktoré cvičieval po celú svoju kariéru. Rovnako ako Schwarzeneger, aj on svoj tréning cvičieval trikrát týždenne.

 

Všimnite si, že George cvičieval na hrudník, bicepsy a ramená dva cviky, teda šesť sérií.

 

Leroy Colbert a jeho 6 sérií a 42 opakovaní

Leroy Colbert bol ohľadom full-body tréningu veľmi striktný a podľa jeho tvrdení, produktívnejší tréningový systém nikdy nenašiel. Podľa mnohých tvrdení bol prvým mužom, ktorý si vybudoval 21 palcové (približne 53,3 cm) bicepsy bez užívania steroidov.

 

V jeho časoch bolo zvykom trénovať len tri série na cvik, pretože pretrvávalo presvedčenie, že potom sa svaly preťažujú a zmenšujú. Colbert však išiel proti presvedčeniam a začal cvičievať šesť sériií na partiu. Zvyšok je už história.

 

8 x 8 podľa Vince-a Girondu

Vince Gironda možno nemá za sebou také súťažné úspechy ako napríklad Arnold, no jeho úspechy môžeme hľadať v oblasti trénovania mnohých športovcov a hercov, ako napríklad Robert Blake, Clint Eastwood, Gordon Scott alebo Denzel Washington. 

 

Jeho full-body tréning pozostával z ôsmich sérií po ôsmich opakovaniach na každý cvik. Rovnako ako ostatné uvedené metódy, tento tréning umožňuje rozvoj celého tela a je založený na trénovaní trikrát týždenne, pričom najslabšie partie sa cvičia ako prvé. Osobitným prvkom, ktorý tento tréning odlišuje od ostatných uvedených je, že namiesto pridávania váh Gironda niekedy uberal z oddychu. Pri klasickej dĺžke oddychu okolo jednej až dvoch minút medzi sériami zvykol Gironda okresať svoj oddych až na 15 sekúnd.

 

Zdroj: www.t-nation.com