Mark Vaz - chlapík, ktorý zabehol 90 maratónov za 90 dní

Nov 8, 2015
Myslíš, že by si zvládol dať ráno maratón a potom ísť do práce? Raz by si to možno uhral, ale 90 dní po sebe? To asi nie. A práve toto je prípad tohto chlapíka.
 
Mark Vaz sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov za najviac zvládnutých maratónov počas po sebe nasledujúcich dní. Pôvodný rekord (ktorý bol 52) prekonal bez problémov a momentálne útočí na ďalší rekord - najviac maratónov za jeden rok. Aktuálny rekord je 239 a Mark ju plánuje nechať ďaleko za sebou. Chce totiž prekonať 400 maratónov ročne.
 
A toto všetko zvládol Angličan popri svojej bežnej práci umývača okien.
 
 
Ako sa rodil tento rekord?
 
Takéto rekordy sa nerodia ľahko a človek sa do nich nepúšťa zvyčajne zo dňa na deň. Ako tvrdil aj Mark, po dobehnutí 90-teho maratónu pochopil, že ich dokáže zabehnúť aj 100. Momentálne je jeho plánom prekonať 400 maratónov za rok. Denne behá zo Staffordu do Londýna, čo za tri dni vyskladá na úctyhodných 225 kilometrov. Niektoré dni zabehne Mark aj 110 kilometrov. Ako sám hovorí, prekonať túto hranicu bolo extrémne náročné. Nie však fyzicky ale psychicky. Okolo 60-teho kilometra dostal krízu v kombinácii s menším záchvatom, čo ho takmer položilo.
 
Okrem jeho rekordu púta pozornosť aj dôvod, pre ktorý sa k tomu vlastne podujal. Mark sa rozhodol vyzbierať peniaze na dve zbierky - Tommy's The Baby Charity a Katherine House Hospice. Nápad 90 behov prišiel s potrebou vyzbierať 90 000 libier. Tehotenstvo taktiež trvá 9 mesiacov, čiže je tu prepojenie s číslom 9. A taktiež chcel vedieť či to jeho telo zvládne. Ako sám tvrdí, nikdy nemal problém niečo dokončiť, ak si to zaumienil.
 
 
Rekord a jeho prekonanie
 
Ak by ťa zaujímalo ako sa na toto dá pripraviť, tak by si nemal čakať nič špeciálne. Mark trénoval osem mesiacov. Behával a chodil do posilňovne. Silový tréning mu pomáhal spevniť svalstvo a pripraviť ho na dlhodobú záťaž. Čo sa bežeckého tréningu týka, tak behával každý druhý deň 28 kilometrov a potom si dal deň voľno. Ak sa pozrieme na stravu, Mark pil veľa mlieka a jedol hlavne cestoviny, ryby, ovocie a zeleninu - všetky zdravé veci. Pár krát si dal junk food, ale iba aby nabral potrebné kalórie. Ako sám ale hovorí, nikdy nejedol toľko, ako počas tohto obdobia.
 
A kedy to pre neho bolo najhoršie? Sám popisuje za najhorší moment tretí deň hneď na začiatku. Jeho chrbát a nohy ovládli silné bolesti, ktorými telo dávalo najavo svoje prispôsobovanie sa tejto porcii kilometrov. Čo sa týka tenisiek, tých stihol spotrebovať neuveriteľných 14 párov takže jeho sponzor sa asi celkom obracal, aby mu zabezpečil na každý šiesty/siedmy maratón nové.
 
V súčasnosti pracuje teda Mark na dosiahnutí svojej vysnívanej méty 400 maratónov za rok. Jeho 90 maratónový rekord to už dotiahol do Guinessovej knihy rekordov. Ak ale bude takto pokračovať, zjavne mu dlho nevydrží.