Scott Jurek a jeho preteky s časom: podarí sa mu odbehnúť 3 500 kilometrov za 42 dní?

Jun 29, 2015

Ako to vyzerá, keď sa legenda svetového ultratrailu rozhodne dôstojne zakončiť bežeckú kariéru? Scott Jurek patrí k bežcom, ktorí sa navždy zapísali svojimi výkonmi do dejín tohto extrémneho športu a teraz chce pridať ešte jeden, posledný, majstrovský kúsok.

Rozhodol sa pokoriť tzv. Appalachian trail merajúci 3 500 kilometrov za 42 dní.

Scott Jurek počas prvého dňa svojho pokusu o rekord.

 

Scott Jurek je meno, ktoré bežeckej verejnosti netreba asi predstavovať. Tento americký ultrabežec s poľskými koreňmi toho za svoju bohatú kariéru dokázal toľko, že sa stal legendou. Aj keď je Jurek už niekoľko rokov v bežeckom dôchodku a pretekov sa zúčastnil len ako vodič (teda pomocník pretekára pri ultramaratóne), pustil sa v týchto dňoch do posledného podniku, ktorý nazýva svojím majstrovským dielom.

Scottov životopis je dobre známy najmä vďaka knihám Born to Run (Stvorení pre beh), ktorej autorom je Christopher McDougall a Eat and Run (Jedz a behaj), ktorú napísal sám Scott Jurek a ktorá vznikla na základe faktu, že Jurek bol po väčšinu svojej vrcholovej kariéry vegánom.

Aj vďaka tomu sú jeho neuveriteľné výkony ešte neuveriteľnejšie. Medzi inými musíme vyzdvihnúť predovšetkým jeho sedemnásobné víťazstvo na najstaršom stomíľovom preteku sveta Western States 100, dvojnásobné víťazstvo na pravdepodobne najťažšom cestnom závode v americkom údolí smrti Badwater Ultramarathon alebo tri víťazstvá na legendárnom Spartathlone.

Scéna priam ako z Filmu Forest Gump - Scotta na jeho ceste spontánne sprevádzajú skupiny fanúšikov a bežeckých nadšencov.

 

Aj keď už Jurek, ktorý tento rok oslávi 42. narodeniny, dávno nezbiera víťazstvá ako na bežiacom páse a na pretekoch sa objavuje predovšetkým v úlohe vodiča, pustil sa po dlhej odmlke do kúsku, ktorý by mal viac než dôstojne zavŕšiť jeho dlhú a úspešnú kariéru. Touto pomyselnou čerešničkou na torte je práve prekonanie Appalachian trailzlomenie súčasného rekordu.

Appalachian trail pretína Apalačské pohoria, vedie od juhu na sever východnej časti USA. Začiatok sa nachádza v štáte Georgia, na mieste zvanom Springer Mountain a cieľ leží o neuveriteľných 3 500 kilometrov ďalej v štáte Maine, na vrchole hory Katahdin.

Scotta môžete na jeho ceste sledovať na nasledujúcich odkazoch:

 

Súčasný rekord má hodnotu 46 dní a Jurek plánuje znížiť túto hodnotu o celé 4 dni. Pri tomto pláne ho tak každý deň čaká v prepočte okolo 50 míľ (80 kilometrov) s prevýšením, ktoré sa v priemere pohybuje okolo hranice 3 000 metrov.

V tejto chvíli už má Scott za sebou viac ako polovicu (34 dní), nachádza sa v štáte Massachusetts a zatiaľ mu všetko vychádza podľa plánu. Vzhľadom k jeho skromnej ​​povahe nečakajte žiaden televízny štáb a nonstop pokrytie celej akcie. Príspevky pribúdajú na jeho facebookovom profile a keď niekoľko dní nenarazí na signál, plní túto úlohu jeho manželka Jenny.

 

Napriek tomu sa ako diváci môžeme dostať k niekoľkým zaujímavým správam, ktoré sa na trati zatiaľ udiali. Reč je napríklad o pravidelných stretnutiach s medveďmi, ktoré žijú pozdĺž celej tejto trasy a ktoré Scott oznamuje s ľadovým pokojom, ako keby sa nič nedialo.

Okrem zveri však na takto dlhej trase môžete naraziť aj na ľudí s veľmi zaujímavými príbehmi. Medzi nimi musíme vyzdvihnúť štvorčlennú rodinku pozostávajúcu z matky a troch detí (jedenásťročný syn a päťročné dvojčatá). Tí vyrazili v minulom roku na prvú časť tejto cesty a tento rok zdolávajú druhú polovicu. To všetko so všetkou potrebnou výbavou a jedlom na chrbte.

Spomínaná rodinka na svojom "výlete"!

 

Zdroj: rungo.cz, instagram.com, facebook.com, appalachiantrail.org