FIT GUY #1 Victor Richards - nekorunovaný kráľ kulturistiky

Jan 27, 2015

V celej histórii súťažnej kulturistiky neexistuje nikto, o kom by sa viedlo viac úvah - čo by sa stalo, keby...? Kulturista na obrázkoch je - pre niekoho známy - Victor Richards. Vic sa narodil v roku 1964 a dostal do daru neskutočnú genetickú výbavu. Hovorí sa, že už pri jeho prvom vstupe do posilňovne mali jeho ruky 45 cm!

Victor keď mal 18 rokov (fotka hore), resp. 19 rokov (fotka dole) - už tu bolo vidieť výborný genetický potenciál

Výnimočný nebol iba svojou genetikou. Vicov prístup k cvičeniu bol odlišný od prístupu ostatných kulturistov. Nikdy nemal dopredu naplánovaný tréning. Cvičil čisto inštinktívne, počúval svoje telo a prispôsoboval sa aktuálnemu stavu. Nikdy nemal dva rovnaké tréningy za sebou, vždy menil tréning podľa nálady. Denne cvičil 4 - 6 hodín. Denný príjem kalórií mal až 8000 - 13 000 kalórií. Ľudia, ktorí s nim bývali v rovnakom hoteli hovorili, že nikdy nevideli, aby niekto zjedol také množstvá jedla, ako nosili do Vicovej izby. Výborná genetika, tvrdé tréningy a hory jedla priniesli Vicovi neuveriteľné objemy. V objemovke vážil až 163 kíl a v diéte si držal váhu približne 150kg. A to pri výške len 175 cm!  Ako sa hovorí, že niektorých ľudí radšej preskočiť ako obísť - u Vica to tak naozaj je. Cez hrudník by ste mu namerali až 170 cm a jeho ruky mali až 66 cm.

Niektoré silové výkony sú na hranici uveriteľnosti, ale hovorí sa, že dokázal drepovať 400 kíl na série a na legpresse mával naložených až 850 kíl. Denne jedával obrovské množstvá ryže a bez problémov zjedol denne 60 - 80 vaječných bielok a 15 kuracích pŕs.

Victor je veľmi zaujímavý človek. Odmietal súťažiť. V mladosti skúsil súťaženie, ale po tom, čo sa mu v ruke rozpadla cena za prvé miesto si povedal, že mu to za to nestojí. Okrem toho mal veľké výhrady voči správaniu federácie IFBB. Často kritizoval to, že veľké spoločnosti vyrábajúce suplementy zneužívajú kulturistov na marketing a pritom väčšina z nich prežíva na hranici biedy. Taktiež mu vadilo ovplyvňovanie výsledkov na súťažiach a to, že často vyhrávali niektorí kulturisti neférovo, len preto, lebo boli pretlačení od sponzorov.

U susedov v Česku sa stala pred pár rokmi zaujímavá príhoda. Victor tam zdarma rozdával na jednom podujatí svoje podpísané fotografie. Organizátor akcie chcel na nich zarobiť a povedal, že ľudia budú za tieto fotografie platiť. Vic mu na to svojim hrubým hlasom odpovedal, že on rozdáva vždy tieto fotky zdarma a nikto za ne nebude platiť. A tak to aj ostalo.

"Mojim cieľom nie je vyhrávať súťaže, alebo dokonca súťaž Mr. Olympia. Ak by som to vyhral, v poriadku. Ale ak nie, nevadí. Mojou ambíciou je to, aby som bol najlepší ako sa len dá a aby som v tomto športe zanechal po sebe stopu. Kulturistika je len nástrojom na uskutočnenie môjho cieľa. Cítim, že dokážem zmeniť svet. Najväčšou chorobou ľudstva je rasizmus. Chcem cestovať po krajine a učiť deti, aby nesúdili ľudí podľa farby pleti, ale podľa ich charakteru. Ak dokážu zvieratá ako lev, somár a ovca žiť spolu v cirkuse, prečo my, ľudia, nemôžeme žiť spoločne?"

"Pre mňa je kulturistika duchovnou záležitosťou, ďaleko za hranicami fyzickej či mentálnej driny. Poskakovanie na pódiu mi veľmi duchovne nepripadalo. Ako má pápež Vatikán, ja mám posilňovňu. Súťaženie je show a pre mňa by to bolo niečo ako keby striptér vstúpil do svätého chrámu. Cvičím iba pre seba a nie pre niekoho iného. Prišlo by mi divné, keby niekoľko rozhodcov hodnotilo, či som alebo nie som dosť dobrý. Ja cvičím pre seba a nie preto, aby ma niekto iný posudzoval. A keby som naplno súťažil, musel by som byť zaviazaný sponzorom a nemohol by som hovoriť všetko naplno, bez servítky."

"Nikdy som neužíval inzulín ani rastový hormón a preto som nemal problémy s orgánmi ako iní kulturisti. Keď som v Európe vystúpil na veľtrhu na pódiu s vtedajším Mr. Olympia Dorianom Yatesom, začali sa ma kulturisti báť. Kevin Levrone sa ku mne správal ale inak ako ostatní, povedal, že ak budem chcieť, s prehľadom vyhrám hocijakú súťaž, aj Mr. Olympia. A pritom Kevin skončil v tom roku na druhom mieste, takže to neboli len prázdne reči. Ja som sa ale nezriekol svojich princípov a rozhodol som sa nesúťažiť."

 

Victor v roku 2009 - stále vo forme