Wim Hof: Holandský ľadový muž, ktorý nepozná chlad

Jul 26, 2014

Zabehol maratón v namíbijskej púšti bez kvapky vody a polmaratón v Arktíde len v šortkách a bosý. To je Wim Hof, holandský bežec, ktorý vedcom likviduje mnohé z ich predpokladov a tvrdení.

Ľadový muž

Ak vás spomenuté výkony ničím neohúrili, pridávame ďalšie.V roku 2009 vyliezol na Kilimandžáro len v kraťasoch. V roku 2007 vystúpal v ronakom "kostýme" do výšky 7300 metrov na Mount Evereste. A to sa musel vrátiť len kvôli zraneniu nohy. Okrem toho absolvoval polmaratóny na Mount Evereste (vo výške 5 000 m. n. m.) a Alpách (vo výške 3 500 m. n. m.), kde teplota zeme dosahovala - 30 stupňov a vzduch len ľahkých - 15 až - 20 stupňov celzia.

Stále málo? Na jeden nádych preplával pod ľadovými kryhami 66 metrov. No najviac ho preslávili asi jeho "pobyty v ľade", pri ktorých sa ponorí okrem hlavy do ľadu. Od roku 2008, kedy vydržal ponorený v ľade s teplotou - 20 stupňov hodinu, 13 minút a 48 sekúnd, drží rekord so zápisom v Guinessovej knihe rekordov. Tento rekord niekoľkokrát prekonal. Súčasné maximum predstavuje hodinu 53 minút a 2 sekund. No viete si to predstaviť?

Človek s výnimočnými schopnosťami

Na prvý pohľad ide o bežného človeka, ktorý asi ničím extra nevyniká. Narodil sa v roku 1959 v Holandsku, no zima a ľad ho lákali od detstva. Ako tvrdí on sám, tajomstvo jeho výkonov je jednoduché. Má dar, ktorý mu umožňuje udržiavať nad svojim organizmom väčšiu kontrolu, než väčšina ľudí. V praxi to znamená, že Wim Hof je schopný zapnúť akési "vnútorné kúrenie" alebo nasmerovať teplo do konkrétnych častí tela, ktoré to práve potrebujú. Ako uvádza aj na svojej webstránke, jeho myseľ vie aktivovať také časti, ktoré sú pre vedomie väčšiny z nás vedome nedosiahnuteľné.

Keďže jeho výkony boli, sú a dlho aj zostanú neprehliadnuteľné, jeho telo a myseľ sa stali aj predmetom záujmu a neskôr aj výskumu mnohých vedcov. Pri jednom teste v roku 2008, kedy ho odborníci z University of Minnesota naložili do nádrže s ľadovou voudou sa zisitilo, že Wim Hof nereaguje na chlad ako bežný človek. Klasická reakcia na chlad spočíva v trasení sa, bolesti, šoku, nekontrolovateľných reakciách, ktoré prechádzajú až do hystérie. Wim Hof však takéto reakcie nevykazoval. 

Vnútorný termostat

V jednom momente testovania dosiahla teplota jeho tela 32,3 stupňov. Podľa vedcov a lekárskych skúseností by sa teplota tela mala dať zvýšiť len vonkajším zdrojom tepla. Wim Hof však o niekoľko minút zvýšil svoju teplotu na 34,4 stupňa. V čom to spočíva?

Vedci sa zhodujú v jednom. Má vynimočnú mentálnu silu, pomocou ktorej dokáže svoj vnútorný "vykurovací systém" až trikrát väčšej miere než bežný človek.

Posolstvo

Podľa Wima Hofa toto zvládne každý, stačí správny tréning. Posolstvo Wima Hofa pozostáva z troch častí, ktoré su nevyhnutné na dosiahnutie toho, čo dokáže on.

Prvú časť tvoria dýchacie cvičenia, ktoré dodajú telu viac kyslíka, ktorý je potrebný na tvorbu energie.

Druhá časť pozostáva z cvičenia mysle a nervovej sústavy človeka.

Tretiu časť predstavuje postupné vystavovanie nášho tela chladu.

Prečo to vlastne robí?

Jeho cieľom nie je ani pozornosť médií, či vystupvanie v rôznych show. Svoje posolstvo chce šíriť preto, lebo môže pomôcť v mnohých oblastiach zdravia a ľudského života. Okrem toho, že takýto tréning posilňuje imunitu a kardiovaskulárny systém, pomáha aj v oblasti reakcií imunitného systému či pri nadváhe a obezite.

 

 

 

Zdroj: http://www.icemanwimhof.com/en-home

Galéria