Ako si vybrať správny činkový set?

Jul 26, 2016

Ako si vybrať správny činkový set?

Nie všetci, ktorí radi cvičia, obľubujú návštevu posilňovne. Niektorí idem radšej na workoutové ihrisko, a tam cvičia s vlastnou váhou, iní sa rozhodli urobiť si vlastnú menšiu posilku. A jej súčasťou byť mali byť činkové sety. Lenže ak patríte medzi začiatočníkov, môžete pri hľadaní vhodného setu tápať. Tieto základné rady vám pomôžu s výberom. Kde začať?

 

Vyberte set podľa pohlavia

Pri výbere musíte hľadieť na svoje pohlavie. Geneticky je dané, že vo väčšine prípadov majú viac telesnej sily muži a výrobcovia tomu prispôsobujú aj jednotlivé činkové závažie – ženské sety môžu začínať s činkami s hmotnosťou menšou ako 1 kg, pričom mužské sety začínajú na hmotnosti 6 či 8 kg. Samozrejme, mali by ste odhadnúť svoju reálnu silu a nepreceňovať sa, lebo ak si kúpite set, ktorého najľahšia činka je taká ťažká, že s ňou urobíte len 2 opakovania, na nikoho tým dojem neurobíte.

Choďte sa otestovať do posilňovne

Ak nemáte ten najlepší odhad v hre, choďte sa otestovať do posilňovne. Tam si za pár eur môžete vyskúšať silu a zistiť, ako ste na tom v skutočnosti. Samozrejme, musíte rátať aj s tým, že čím dlhšie budete cvičiť, tým väčšiu váhu budete schopný dvíhať. Takže sa neriaďte iba tým, koľko dvihnete dnes, ale rátajte s tým, že v budúcnosti budete potrebovať ťažšie činky. Navyše to bude pre vás pôsobiť ako skvelá motivácia, keď budete mať k dispozícií váhu, ktorú na začiatku sotva dvihnete.

 

Pozor na opakovania

Keď sa budete testovať v posilňovni, musíte brať ohľad na to, že nie je dôležité, či s činkou urobíte jeden bicepsový zdvih. Musíte sa zamerať na to, aká je ideálna váha pre vás, aby ste s ňou urobili 4 série po 12 opakovaní, napríklad. Samozrejme, že si nevyberáte iba činky na bicepsový zdvih, ale aj pre ďalšie cviky na triceps, ramená, hrudník, ale aj výpady. Aj preto je dôležité sa správne rozhodnúť, či je pre vás lepší činkový set alebo tyčka, na ktorú budete môcť pridávať činkové kotúče. Ak pri všetkých cvikoch potrebujete približne rovnakú váhu, je pre vás vhodnejší set, no ak máte jednu svalovú partiu silnejšiu ako druhú a váhy vám lietajú ako šarkan, porozmýšľajte o tyčke a kotúčoch.