Ako ovplyvňuje beh v chladnom počasí náš imunitný systém?

Dec 1, 2014

Určite všetci poznáte ten pocit, keď stojíte vonku, je vám zima a vaše svaly s v dôsledku snahy vytvoriť ďalšie teplo, ktorým by ste sa zohriali, mierne trasú. Vedi z Univerzity v švajčiarskom Berne sa nedávno zamerali práve na túto triašku a na to, aké efekty má na náš imunitný systém.

Výskumní pracovníci vo svojej štúdii porovnávali reakcie organizmu pri tréningu v termoneutrálnom prostredí (okolo 22 stupňov celzia) a v chladnom prostredí (okolo 0 stupňov celzia). Pri tréningu v termoneutrálnom prostredí mali telá testovaných subjektov silnú odozvu na testy zamerané na meranie imunitných a endokrinných funkcií. Oproti tomu, pre tréningu v chladnom prostredí boli reakcie imunitných a endokrinných funkcií výrazne potlačené.

Testovanými subjektmi bolo deväť mužov, ktorí absolvovali bežecký tréning na páse v dvoch teplotách. Vždy mali na sebe oblečené len tričko a kraťasy. Pri každej teplote absolvovali najprv chôdzu a neskôr ľahký beh, pri intenzite asi 70% VO2 max. Keďže vedci chceli u testovaných subjektov navodiť aj spomínanú svalovú triašku, aby vedeli zistiť jej vplyv na reakciu imunitných a endokrinných funkcií, všetci bežci pred testovaním strávili 40 minút až dve hodiny v chladnej komore.

Na základe výsledkov meraní sa vedci dopracovali k záveru, že svalová triaška vyvolaná chladom je zodpovedná za zvýšenú odozvu norepinefrínu, ktorý prispieva k tomu, že naše telo je lepšie pripravené na nastávajúcu situáciu, čo má za následok aj zvýšenú aktivitu nášho imunitného systému

Okrem tejto reakcie nášho organizmu upozornili vedci aj na fakt, že pri tréningu v chladnom počasí využíva naše telo vo väčšej miere tuky, ako zdroj energie. To by malo znamenať, že pre bežca by malo byť v chladnom počasí ľahšie uchovať si zásoby svalového glykogénu, ktoré sú obmedzené a sú prvotným zdrojom energie, pri každej fyzickej aktivite.

Ako uviedla havná autorka štúdie Dr. Dominique Gagnon: "Ak môžete zvýšiť využitie tuku ako paliva, šetríte niektoré cukry na neskôr a môžete zabrániť predčasnej únave pri cvičení. V ideálnom svete by sme používali ako zdroj energie iba tuk, a preto by naša aktivita mohla trvať týždne."

Celú štúdiu a jej detailné závery spolu s výsledkami meraní nájdete tu.