Seriál pre začiatočníkov: Ako sa do tejto zimy správne obliecť?

Dec 29, 2014
Doniesol vám Ježiško bežecké funkčné oblečenie? Najlepšie poslúži, keď ho budete vedieť správne navrstviť. My vám radi poradíme, ako na to.
 
 
Vedieť sa správne obliecť do vhodne určeného oblečenia je dôležité nie len kvôli vášmu zdraviu, ale aj preto, aby ste si tréning čo najviac užili.
 
Aj zdanlivá maličkosť, akou je voľba oblečenia, môže, ak nespĺňa základné predpoklady, do značnej miery radosť z behania pokaziť. V súčasnom období by oblečenie malo chrániť pred chladom, vlhkosťou, v lete potom aj pred silnými slnečnými lúčmi, a pritom odvádzať pot tak, aby sa organizmus neprehrieval.
 
Tak napríklad aj za pomerne teplého (obzvlášť veterného) počasia možno vplyvom prepotenia a bez ďalšieho intenzívneho pohybu veľmi rýchlo prechladnúť. Častou chybou v chladnom počasí je voľba krátkeho oblečenia, ktoré nezakrýva hlavné svalové skupiny a kĺby. Udržiavanie ich tepelnej pohody je pritom veľmi dôležité z hľadiska obmedzenia rizika zranenia.
 
 
Ako sa teda najlepšie obliecť práve za rôzneho počasia a poveternostných podmienok?
 
Podobne ako športová obuv zaznamenáva aj bežecké oblečenie v posledných rokoch veľmi výrazný skok vpred a aj tu sa výrobcovia predháňajú s novinkami, z ktorých sú niektoré pre bežcov skutočne užitočné. Cieľom nových materiálov a technológií je čo najvyššiu pružnosť, odolnosť, dobrá znášanlivosť na tele, ľahkosť, udržiavanie tepelnej pohody a v neposlednom rade aj funkčnosť oblečenia.
 
Výhodou funkčného prádla je, že nezadržiava vodu a pot odvádza ďalej od pokožky, čím zabraňuje jej ochladzovaniu. Dnešné materiály sú rezistentné voči mikroorganizmom a plesniam a nedráždia pokožku. Súčasné oblečenie navyše nijako neobmedzuje v pohybe a práve jeho priľnavosť je podmienkou funkčnosti. Výhodou takéhoto oblečenia je v neposlednom rade aj určitá kompresia väčších svalových skupín. Tento efekt je ešte výraznejší u špeciálneho kompresného prádla. Pred niekoľkými rokmi sa medzi bežcami začali objavovať kompresné podkolienky, teraz je bežné aj celotelové prevedenie.
 
Výrobcovia udávajú, že kompresia je v tomto oblečení navrhnutá tak, aby na určité časti tela pôsobila optimálnym tlakom. Vďaka tomu by malo dôjsť k povzbudenie krvného obehu a zvýšenie prísunu kyslíka do pracujúcich svalov. Stimulácia krvného obehu, by mala napomôcť tiež rýchlejšiemu odplavovaniu nežiaducich metabolitov, ktoré vznikajú vo svaloch pri intenzívnejšom zaťažení. Kompresný efekt tiež znižuje mikrootrasy svalov pri došľapoch a tým urýchľuje ich regeneráciu. O pozitívnom efekte kompresného oblečenia sme písali viac v našom predchádzajúcom článku.
 
 
Základom sú tri vrstvy.
 
Moderné technológie si dnes poradia s akýmkoľvek počasím. Výrobcovia väčšinou ponúkajú tri vrstvy bežeckého oblečenia, ktoré sa navzájom funkčne podmieňujú. Správnu funkciu oblečenia ako celku často zabezpečuje len správna skladba jednotlivých vrstiev.
 
Prvá vrstva odvádza vlhkosť z pokožky a zhromažďuje ju na svojom vonkajšom povrchu. Tu sa vlhkosť buď odparí, alebo prejde do ďalšej vrstvy oblečenia. Pre zaistenie správnej funkcie prvej vrstvy je nutné, aby ste ju nosili priamo na tele, pod ostatnými vrstvami, bez ohľadu na počasie.
 
Druhá vrstva má za úlohu tepelne izolovať a hriať, čo je dôležité predovšetkým v chladnejšom počasí.
 
Tretia, vrchná časť oblečenia zabraňuje prieniku vody a prefúknutiu a poskytuje tak ochranu proti vetru, dažďu a snehu. V chladnom zimnom počasí určite nezabúdajte na čiapku a rukavice, prípadne šatku, ktorá bude vaše ústa a nos chrániť proti studenému a ostrému vzduchu.
 
Okrem optimálnej skladby oblečenia je v zimnom období viac ako inokedy dôležité, aby vás bolo pri behu na ceste dobre vidieť. Z bezpečnostných pomôcok možno vedľa reflexných plôch na oblečení odporučiť aj reflexné vesty, bundy alebo pásky. Ďalej sú vhodné malé, červeno blikajúce špeciálne lampičky, ktoré možno tiež pripevniť pomocou suchého zipsu prakticky kamkoľvek. Tieto pomôcky podstatne zvýšia vzdialenosť, z ktorej vás vodiči uvidia. Lampičky je niekedy vhodné doplniť o čelovku, ktorá jednak osvetľuje terén pred bežcom a zároveň ho aj viac "zviditeľňuje".
 
Základnou zásadou pri výbere bežeckého oblečenia je, aby vám bolo pred vybehnutím mierne chladno a pri behu sa naopak príliš nepotili. Ak tomu tak je, svedčí to o správnej voľbe oblečenia a o vzájomnom optimálnom fungovaní všetkých jeho jednotlivých častí. V praxi je vhodné všetko vyskúšať "na vlastnej koži" a zistiť, aká skladba oblečenia vám v akom počasí vyhovuje najlepšie.