Pichá vás v boku? Dôvodov môže byť niekoľko.

Apr 28, 2014

Pichanie boku poznáme asi všetci a vieme, že je to celkom nepríjemný pocit. Čo však túto bolesť spôsobuje mnoho z nás nevie. A ešte menej ľudí vie, ako sa dá tento problém odstrániť.

Najprv ale trochu k téme správneho dýchania. Správna dychová vlna, teda pohyb našeho dýchacieho svalstva by mala vyzerať takto. Pri nádychu dochádza k vypučeniu brušnej steny dopredu a pri výdychu k jej aktívnemu stiahnutiu dovnútra.

Či je váš nádych správny si teda veľmi ľahko odsledujete doma v zrkadle alebo s pomocou niekoho iného. Ak sa vaše dýchanie odohráva hlavne v hornej časti hrudníka a trupu, našli ste príčinu pichania v boku. Odstrániť ju dá trošku práce.

Ideálnym cvikom je precvičovanie dýchania na chrbte. Ľahnite si na chrbát, mierne pokrčte nohy a dlane si priložte na spodok rebier. Pri nádychu sa snažte dosiahnuť to, aby vaše spodné rebrá tlačili do dlaní. Tým sa najlepšie naštartujú a aktivujú potrebné svaly.

Ďalšou z príčin pichania v boku je aj prepálenie začiatku tréningu, kedy je telo príliš rýchlo uvedené do záťaže a nestihne na túto reagovať, v dôsledku čoho svaly neprijímajú potrebné množstvo kyslíka. Predchádzať sa tomu dá úplne jednoducho. Treba na začiatku proste začať trochu pomalšie a dopriať telu viac času nech sa rozohreje a zabehne do "pracovnej teploty".

Nie príliš často uvádzanou príčinou tejto bolesti je aj prílišné stiahnutie hrudného koša. Ak teda nosíte merač tepu (športtester) nemali by ste si ho veľmi uťahovať. Dámy by si rovnako mali dávať pozor aj na príliš tesné prádlo, ktoré im tieto bolesti môže spôsobovať.