Spomaľuje fajčenie marihuany tvoj progres?

May 24, 2015

Väčšina mladých aj starších ľudí pozná marihuanu osobne. Nie je sa čomu čudovať - je to lacná droga, ktorá sa postupne legalizuje vo viacerých krajinách, nedokáže zabiť a väčšine ľudí prináša len pozitívne stavy eufórie a šťastia. Okrem toho nie sú známe vážne vedľajšie účinky ako pri tvrdých drogách. Dokonca má menej nepriaznivých účinkov ako alkohol, ktorému by sa každý gymlover mal vyvarovať. Ak by si si pozrel výsledky dopingových kontrol tak v nich nájdeš množstvo športovcov a pri ich mene poznámku "THC" (THC je skratka pre tetrahydrokanabinol, čo je základná účinná látka marihuany). Veľa športovcov užíva marihuanu na relax a oddych. Má toto užívanie okrem pozitívnych účinkov a nejaké negatíva?

Medzi základné negatíva patrí strata motivácie pri pravidelnom fajčení. Neplatí to pre všetkých, ale u cvičencov so slabším mind-controlom sa môže stať, že kvôli marihuane vynechajú tréning alebo poľavia v jedálničku. Veľa kulturistov fajčí marihuanu a nestáva sa im to, lebo majú vysokú mieru odhodlania dosiahnuť svoj cieľ. Tým, že sa uvoľnia dokážu lepšie zrelaxovať a zregenerovať svaly po náročnom tréningu. Po fajčení necítia svalovú bolesť, príp. bolesti kĺbov a šliach. Marihuana tiež pomáha v lepšom zaspávaní.

 

Marihuana a testosterón

Testosterón je jeden z najdôležitejších hormónov v budovaní svalov a každý si dáva pozor na to, aby si nejakým spôsobom neznížil jeho hladinu v tele. Našou snahou je ho zvyšovať a nie znižovať. Je teda marihuana zabijakom testosterónu? Pozrime sa na tri štúdie venujúce sa tejto téme. 

Prvá je viac ako 30 rokov stará. Do výberu vybrali zdravých mužov (nefajčiarov), ktorí dostávali 1-2 jointy počas dvoch dní a sledovali zmenu hladiny hormónov (prolaktín, FSH, LH, kortizol, testosterón, voľný testosterón a rastový hormón). Výsledkom bolo, že v štyroch prípadoch boli zaznamenané zníženia hladiny LH (luteinizačného hormónu) a veľmi malý pokles hladiny FSH (folikuly stimulujúci hormón), prolaktínu a celkového testosterónu. Stále však ostali v normálnej hranici, výkyv bol veľmi malý. Na druhej strane, hladina rastového hormónu a kortizolu sa jemne zvýšila. Môže to teda vyzerať tak, že marihuana je zabijak testosterónu. Štúdia sa ale venovala len nefajčiarom, ktorí si dali marihuanu jednorázovo. Ako ale ovplyvňuje pravidelných fajčiarov?

Tomu sa venovali v druhej štúdii. Vybrali 25 zdravých mužov, ktorí pravidelne fajčili marihuanu - v priemere 5 jointov týždenne. Zobrali im krv a porovnávali ich hodnoty s hodnotami skupiny podobných mužov, ktorí neužívali marihuanu. Výsledky boli veľmi podobné a ani tí, ktorí fajčili pravidelne nemali znížené hladiny testosterónu. Nenašli medzi týmito dvoma skupinami žiadne rozdiely. Z toho vyplýva, že telo si po čase zvykne na marihuanu a vedľajšie účinky na testosterón stále slabnú. Takže ak fajčíš pravidelne, testosterónu to vadí oveľa menej ako keď si dáš len raz za čas. 

V tretej štúdii vybrali skoro 150 ľudí a jednu polovicu rozdelili do troch skupín podľa frekvencie fajčenia marihuany - často, priemerne a občasne. Druhá polovica slúžila ako kontrolná skupina a tí nefajčili vôbec. Všetkým spravili krvné testy a nenašli rozdiely v hladine hormónov medzi jednotlivými skupinami.

Čo z toho vyplýva? Občasné fajčenie marihuany môže mať za následok krátkodobý pokles hormónov, ale pri pravidelnom užívaní nehrozí žiadny pokles tvorby testosterónu.

 

Munchies

Munchies (mančíz) je hlad, ktorý sa dostavuje po fajčení marihuany. Väčšina ľudí dostane po fajčení extrémny hlad. Je to stav, kedy človek dokáže zjesť veci, ktoré by mu inak asi ani nechutili a hlavne dokáže zjesť veľké množstvá. A to môže byť vnímané aj ako pozitívum a aj ako negatívum. Niektorí ľudia majú problém s jedením v objemovke a nevedia zjesť všetko čo by mali. Pre tých by joint mohol byť pomocou. Naopak ak si v diéte a máš obmedzený kalorický príjem a teda aj množstvo jedla, tieto hlady dokážu prelomiť tvoje odhodlanie a zješ aj to čo by si nemal. Preto ak sa rozhodneš pre joint v diéte, ešte pred zapálením si odpovedz na otázku, akú silnú máš vôľu a či naozaj vydržíš a nezješ všetko čo ti príde do cesty.

 

Aký je teda záver? Je marihuana škodlivá pre svaly alebo nie? Nedá sa na 100% povedať len áno alebo nie. S určitosťou sa dá ale povedať, že fajčenie marihuany nemá veľký vplyv na svaly - a je jedno či pozitívny alebo negatívny. U každého marihuana funguje inak. Niekomu neovplyvní výsledky vôbec, niekto môže pociťovať stratu motivácie alebo neovládanie munchies-u a ďalšiemu pomáha v regenerácii tela a centrálneho nervového systému. Elliot Hulse dokonca pociťoval zvýšenie sily až tri dni po fajčení jointu. Každý človek je iný a čo platí na jedného nemusí fungovať druhému. A platí to nie len pre tréning či stravu ale aj pre fajčenie marihuany.

Tento článok nijako nenavádza na užívanie marihuany ani iných drog alebo zakázaných látok.